Pojav in širjenje novega koronavirusa pomeni rdeči alarm tudi za zaposlene v socialno varstvenih zavodih, kamor sodijo domovi za starejše in varstveno delovni centri, zato Socialna zbornica Slovenije skrajno resno apelira na ministrstvo, da nemudoma podpre izvajalce socialnovarstvenih storitev in programov s konkretnimi usmeritvami in ustreznimi navodili ukrepanja v kriznih situacijah za zajezitev širjenja koronavirusa med uporabniki ranljivih skupin ter jasnimi finančnimi predlogi olajšav, zaradi povečanih stroškov nabave zaščitnega in higienskega materiala, je zbornica zapisala v sporočilu za javnost. Poleg zaposlenih so na udaru tudi prostovoljci in laiki, ki sodelujejo v socialnovarstvenih programih. To je še posebej aktualno tudi zaradi pomanjkanja strokovnega kadra za delo na področju socialnega varstva. Osamitev oziroma karantena zaposlenih in bolniške odsotnosti krizo kadra namreč še samo poglabljajo. Opozarja, da ne smemo spregledati tudi nevarnosti za ranljive skupine, kot so brezdomci, invalidi, ljudje s težavami v duševnem zdravju.
"Številni izvajalci socialno varstvenih storitev in programov sporočajo, da je ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti vse do danes ostalo nemo in se prepozno odziva na krizno situacijo," navaja Vilko Kolbl, generalni sekretar zbornice. Dodaja, da je zbornica bila prva, ki je Domu za starejše občane v Metliki ponudila psihosocialno svetovanje s psihologinjo, članico zbornice, ki je bila na voljo zaposlenim, da se jih opolnomoči za nemoteno opravljanje dela.
Da bo le z dodatno podporo vodstvenemu kadru in vsem zaposlenim v socialno varstvenih zavodih moč preprečiti pojav strahu, ki povzroča zmedo in nerazsodno ravnanje, pojasnjuje tudi Nace Kovač, predsednik Socialne zbornice Slovenije.