"Slovenija je gledano na število prebivalcev najpomembnejši gospodarski partner Avstrije," je kot dejstvo, ki kaže na zelo pomembne gospodarske odnose Slovenije s severno sosedo, izpostavil Peter Hasslacher, direktor Advantage Austria (AA) v Ljubljani, ki je uradno predstavništvo avstrijskega gospodarstva v Sloveniji. Avstrijska podjetja imajo največ tujih investicij na prebivalca prav v Sloveniji. Zaradi tega ni zanemarljivo, kako avstrijska podjetja ocenjujejo aktualno gospodarsko klimo v Sloveniji.
Avstrijska podjetja so s približno 3,5 milijardami evrov največji tuji investitor v Sloveniji, njihove naložbe predstavljajo 25,6 odstotka vseh neposrednih tujih naložb v Sloveniji. Avstrijska podjetja so aktivna v skoraj vseh gospodarskih sektorjih, še najmanj na področju turizma, in sodijo večinoma med vodilne na slovenskem trgu. V Sloveniji je trenutno več kot 1000 podružnic z večinskim avstrijskim kapitalom, ki zaposluje približno 20 tisoč ljudi. Gospodarsko sodelovanje med obema državama je tradicionalno intenzivno, dinamično in konstantno narašča.
Avstrijski model: od vajenca do direktorja
"Slovenija nudi zelo privlačno poslovno okolje. Avstrijska podjetja in vlagatelji se zavedajo, da imajo v neposredni bližini, tik pred vrati, nadvse zanimiv, dinamičen, stabilen, konkurenčen in zanesljiv trg, ki nudi številne možnosti," je Hasslacher izpostavil izsledke ankete, narejene med predstavniki avstrijskih podružnic v Sloveniji, uvozniki in prodajnimi partnerji avstrijskih podjetij. Več kot 90 odstotkov avstrijskih podjetnikov meni, da bo Slovenija tudi letos privlačno investicijsko okolje, 60 odstotkov jih meni, da se je gospodarsko stanje v preteklem letu izboljšalo in bo tudi v letu 2019 ostalo nespremenjeno. Razveseljujoče pa je tudi, da več kot polovica vprašanih podjetij napoveduje, da se jim bodo v naslednjem letu povečali prihodki in število naročil.
Ob tem imajo avstrijski podjetniki pri nas in AA tudi jasno sporočilo za slovensko vlado. Predstavniki avstrijskega gospodarstva v Sloveniji si želijo zmanjšanje davčnih obremenitev, poleg tega pa tudi zmanjšanje administrativnih ovir, večjo fleksibilnost trga dela ter stabilizacijo politične situacije. A glavni problem, s katerim se avstrijski investitorji soočajo v Sloveniji, je pomanjkanje kvalificirane delovne sile. Skoraj polovica vprašanih avstrijskih podjetij v Sloveniji se namreč srečuje s problematiko pomanjkanja kvalificirane delovne sile, večinoma manjkajo delavci s srednješolsko izobrazbo, četrtina podjetij pa se sooča s primanjkljajem delavcev z visokošolsko stopnjo izobrazbe.
"Veliko naših novozaposlenih potrebuje pred začetkom dela in kljub ravnokar zaključenemu izobraževanju še dolgotrajno praktično usposabljanje. Nekateri poznajo osnovne tehnične procese celo samo v teoriji. Zaradi tega bi bila zelo smiselna uvedba dualnega sistema izobraževanja, ki kombinira poklicno izobraževanje v šoli in praktično usposabljanje oziroma vajeništvo v podjetju," o pomanjkanju kvalificirane delovne sile in predlogu, kako problem rešiti, je spregovoril Hubert Culik, generalni direktor skupine Helios v Sloveniji, ki je v svoji karieri napredoval od vajenca do generalnega direktorja.
Priložnost za dijake Šolskega centra Ptuj
Dualni sistem izobraževanja je bil v Sloveniji ukinjen pred dobrim desetletjem, kar je nedvomno prispevalo k pomanjkanju kvalificirane delovne sile na trgu dela. Problem je bil močno viden tudi pri iskanju delavcev za novo tovarno Magne v Hočah. Ker dualni sistem daje v Avstriji dobre rezultate, želijo na tem področju Sloveniji pomagati tudi pri AA skozi projekt INNOVET. "Pri projektu je v ospredju obnovitev sekundarnega poklicnega usposabljanja. Zavzemamo se za več praktičnega usposabljanja, uvajanje novih učnih gradiv, nova sodelovanja in sinergije ter izboljšanje ugleda poklicnega izobraževanja," je projekt, vreden skoraj 1,4 milijona evra, predstavil Paul Olynec, projektni menedžer pri AA. V naslednjem šolskem letu bodo v okviru projekta ponudili tudi prva pilotna usposabljanja za mlade. Dijaki Šolskega centra Ptuj bodo imeli možnost večino svojega praktičnega usposabljanja preživeti v podjetju, med drugim pri avstrijskem proizvajalcu žerjavov Palfinger v Mariboru.