Direktorja klinike Bojana Zalarja je hkrati minister za zdravje Danijel Bešič Loredan pozval k odstopu. Pojasnil je, da se je vlada za menjavo svetnikov odločila na podlagi poročila ministrstva, ki so ga pripravljali zadnja dva meseca, dodatno pa je njihovo odločitev podkrepilo stališče sveta zavoda, da je na kliniki vse v redu.
Namesto dosedanje predsednice sveta Branke Neffat in članov Igorja Pigaca, Dražena Levojeviča, Danila Lončariča in Judith Unetič je vlada danes imenovala Tomaža Subotiča, Alenko Kolar, Tomaža Krišlja, Marjana Mačkoška in Anjo Kocjančič. Delo bodo opravljali do konca mandata sveta, do 20. februarja 2026.
Od novih predstavnikov ustanovitelja v svetu pričakuje, da bodo delo opravili profesionalno in da bodo vse prijave pacientov vzeli skrajno resno in bodo znova ocenili ustreznost dela vodstva zavoda.
Glede Zalarja je Bešič Loredan pojasnil, da je osebno zelo razočaran nad njegovimi javnimi nastopi oziroma nad njegovo "popolnoma nedostojno komunikacijo".
Minister je danes dejal še, da se nanj obračajo številni z informacijami o dogajanju na kliniki in da ima srečanja s prvimi sogovorniki že v prihodnjih dneh. Paciente, ki so bili in bodo zdravljeni na kliniki, je pozval, da ostanejo mirni, saj klinika, ko gre za zdravljenje, dela dobro. Očitke, ki so se pojavili glede domnevnega nasilja, pa so vzeli resno, je dejal minister in zagotovil, da bodo tudi s sistemskim nadzorom, z delom sveta zavoda v novi sestavi in opravljenim delom vseh drugih organov temu prišli do dna.
Zalar: Ne bom odstopil na temelju govoric
"Od direktorskega mesta se bom poslovil, če bo ugotovljeno, da sem storil strokovne napake ali, da sem za njih objektivno odgovoren. V tem primeru me ne bo potrebno pozivati, poslovil se bom sam. Ne bom pa odstopil na temelju govoric, nepreverjenih izjav in zavajajočih informacij. Tega ne bom storil zaradi osebne in strokovne integritete ter zaradi zaščite psihiatrične stroke pred grobimi posegi politike v njeno delovanje vsakič, ko se v javnosti pojavijo domneve in govorice," je med drugim Bojan Zalar zapisal v odzivu na poziv ministra k njegovemu odstopu.
Trdi, da svoje naloge opravlja dober in da je celotna ekipa klinike zavezana delu. "Za svoje bolnike skrbimo predano in po najboljših močeh. Naši strokovni rezultati so odlični, dokazljivo tudi v širšem mednarodnem primerjalnem okolju, dobre so tudi naše finančne bilance, saj smo ena redkih zdravstvenih ustanov, ki že vrsto let posluje pozitivno," nadaljuje.
Predlagal je, da se na kliniki opravi sistemski nadzor, v katerega naj bodo vključeni tudi strokovnjaki iz tujine. Na pobudo ministra je pozval tudi zdravniško zbornico, da opravi strokovni nadzor nad delom klinike.
Portal N1 je prejšnji teden poročal o razmerah na ljubljanski psihiatrični kliniki. Po pogovorih s pacienti, njihovimi svojci, več zaposlenimi, nekdanjimi zaposlenimi in drugimi so zapisali, da jim je več sogovornikov potrdilo, da so bili žrtve nasilja ali da so bili nasilju priča. Vodstvo bolnišnice je očitke zanikalo, ministrstvo za zdravje pa se je po prijavah, ki so jih dobili že prej, odločilo za sistemski nadzor.
Pacientom in svojcem so se opravičili
Svet je na seji v sredo "z vso skrbnostjo in odgovornostjo proučil vse objave, dokumente, izjave (predvsem zaposlenih) ter predpise in z velikim obžalovanjem" ugotovil, da je nastala pacientom, njihovim svojcem in vsem zaposlenim ogromna škoda, za kar se jim v imenu sveta, vodstva zavoda in ustanovitelja zavoda opravičujejo.
Ob tem so člani sveta zavoda ugotovili, da za razrešitev direktorja bolnišnice Bojana Zalarja niso podani razlogi, kot so določeni v statutu. Na podlagi rezultatov poslovanja vodstvo podpirajo. Prav tako svetniki niso videli razlogov za svoj odstop, še manj pa da bi jih ustanovitelj razrešil. Kljub temu pa je vlada storila prav to.