Prihajamo v obdobje leta, ko je v izložbah nekaterih trgovin in tudi na spletu že zaznati predbožično vzdušje. To je predvsem obdobje, ki ga kupci najbolj občutijo s spremembo stanja na računu v negativno smer, za prodajalce pa to praviloma pomeni ravno obratno. Na ameriškem trgu do povečanja potrošnje pride nekaj dni pred nočjo čarovnic, ki je 31. oktobra, vrh pa doseže v času božično-novoletne nakupovalne mrzlice. Ta se je minuli konec tedna nadaljevala tudi s prodajnimi akcijami ob dnevu samskih in se bo še bolj okrepila čez dobra dva tedna ob črnem petku in spletnem ponedeljku, ki mu sledi.
V sezoni prazničnih nakupov se vedno več ljudi obrača k spletnemu nakupovanju. Ta trend ne prinaša le udobja za kupce, temveč odpira tudi številne priložnosti za nove podjetnike, ki želijo vstopiti na (digitalni) trg s svojimi umetniškimi ali ročnimi izdelki, nekateri pa tudi zgolj s posredništvom med azijskim poceni storitvenim trgom in zahodnimi potrošniki z več kupne moči. Lahko pa tudi oboje. Platform z modelom trgovanja, s katerim se v zadnjem času ukvarja tudi vse več Slovencev, je veliko, sicer pa med največja ponudnika tako imenovanega drop shippinga sodita Alibaba in AliExpress, za oblikovalce in obrtnike pa sta najbolj priljubljeni platformi Etsy in Amazon ter tudi druge.
Na majici sarma, na denarju račun
Najpreprostejši način prodaje lastnih grafičnih izdelkov je po metodi Print-on-demand (na kratko POD). To je metoda izpolnjevanja naročil, pri kateri uporabnik oblikuje izdelek, njegova partnerska POD družba (po domače tiskarna) pa ga natisne na produkt (majica, hlače, kapa, skodelica, preproge itd.) in pošlje strankam v njegovem imenu. To je pristop "bele etikete", kar pomeni, da na izdelku ali embalaži ni omenjenega imena vašega partnerja – vsa zasluga gre vam oziroma platformi, na kateri objavljate.
Verjetno boste za prvih 10 evrov zaslužka delali precej več, kot si predstavljate in želite
Največji ponudnik tovrstnih storitev je Amazon Merch, a je registracija zahtevna, potrebujete pa tudi veliko sreče, da vas sistem sprejme v svojo mrežo prodajalcev/art ponudnikov. Lažji način je preko spletnih strani kot so Zazzle, Printify ali pa Redbubble. Pri slednjem ima uporabnik po opravljeni registraciji takoj na voljo predloge 70 produktov, ki jih aplikacija ponuja, nanje pa enostavno naloži svoj motiv. Osnovna cena produktov je definirana, avtor pa določi odstotek oziroma maržo, ki jo želi od prodaje imeti, med tem pa mora seveda upoštevati, da se predrag produkt s podobnim motivom morda ne bo prodajal tako dobro kot slabši, ki je bistveno cenejši.
"Zaslužite lahko od nekaj deset pa tudi do tisoč evrov ali več. Oblikoval in naložil sem približno 4500 dizajnov, kar pomeni, da je v moji trgovini mogoče kupiti 300.000, različnih produktov z unikatnimi motivi. Večino od teh motivov sem naložil v prvih dveh letih delovanja, zdaj zaradi službenih in družinskih obveznosti ne oblikujem in nalagam več veliko", pravi Uroš Čeh, oblikovalec iz Maribora. Čeh pravi, da večino produktov proda ameriškim uporabnikom. Ne spomni se, da bi kdo iz Slovenije kupil njegov motiv, a hkrati dodaja, da so motivi, ki jih oblikuje, tudi sicer bolj namenjeni tujemu tržišču. "Ne gre za zaslužek, s katerim mi ne bi bilo potrebno delati, saj s tem ob redni službi zaslužim do 200 evrov na mesec - decembra nekoliko več. Se pa čez leto dovolj nabere, da družino peljem na kak izlet, ki si bi ga sicer težko privoščili. Pa tudi občutek je dober, ko dobiš elektronsko sporočilo in prebereš, da je nek ljubitelj sarme iz Kanade recimo kupil majico s tvojim motivom, vezanim na to priljubljeno jed," še pravi sogovornik.
Krajša dobavna veriga, nižje marže
Drop shipping je model enostavnejšega upravljanja dobavne verige preko enega (spletnega) posrednika, ki poveže kupca z grosistom in s tem skrajša dobavno verigo in marže. Prodajalec (spletna stran) nima zaloge ponujenih artiklov, ampak kupčevo naročilo preusmeri neposredno k proizvajalcu ali grosistu. Posrednik si zagotovi provizijo, ki znaša mnogo manj kot znašajo provizije v klasičnih spletnih ali navadnih trgovinah.
Drop shipping se je razširil z razvojem podjetja AliExpress, ki kupca poveže s kitajskimi podjetji. AliExpress omogoča kitajskim (malim) podjetjem, da dosežejo kupce po celem svetu. Od spletnih ponudnikov, kot je Amazon, se AliExpress razlikuje v tem, da nima svoje zaloge ponujenih artiklov, ampak le povezuje neodvisne prodajalce s kupci. V tem pogledu je AliExpress bolj podoben portalu eBay, na katerem neodvisni prodajalci, ki niso nujno podjetja, ponudijo svoje izdelke. Podobno kot na eBayu lahko na strani AliExpress oglašujejo tudi fizične osebe.
Ni jih veliko, ki bi jih bilo pripravljeni delati pol leta zastonj brez plačila in potrditve, da dela prav
Značilen drop shipping, od katerega bi slovenski uporabnik imel korist, je torej ta, da poceni izdelek kupi preko omenjene spletne strani in jo dražje proda končnemu potrošniku ali pa ga niti ne kupi in ga kot svojega ponudi na lastni spletni strani in ga šele po naročilu stranke tudi sam naroči ter odpošlje na končni naslov.
Kako pa lahko oblikovalec zasluži s svojim znanjem in uporabi drop shipping sistem dobavne verige brez skladiščenja in domače izdelave, hkrati pa avtorsko unikatne izdelke ponudi samo v svoji trgovini? Mlada podjetnica iz Laškega Sandra Polegek, ki trenutno živi in dela v Mariboru, je začela svojo podjetniško pot v svetu POD. Motive za tekstilne izdelke je oblikovala in prodajala na vseh večjih spletnih platformah, ker pa so ponudniki vsako leto želeli vse večji del od prodaje in je ta zaradi višjih cen začela padati, se je odločila, da podobne produkte z lastnimi motivi poskuša prodati sama, brez posrednikov in njihovih marž.
Dolgo ni bilo nič, a ko je stekla prva prodaja, so ji sledile še druge
Ko se je začela poigravati z idejo o lastni spletni trgovini, ni imela specifičnega znanja in ni vedela niti, kako začeti: "Spraševala sem se, ali morem sama oblikovati spletno trgovino in plačati programerju, da bo zadeva delovala, koga kontaktirati, da bo produkt natisnil in poslal stranki, kakšna bo cena storitve in materiala ter za kakšno ceno naj bi te produkte uspešno prodajala – predvsem pa, kdo jih bo kupil in kako je to zakonsko urejeno. To je bilo samo nekaj vprašanj, na katere nisem imela odgovora."
Našla je kontakte azijskih podjetij, ki se ukvarjajo z industrijskim tiskanjem. Registrirala se je na več spletnih platformah za izdelavo spletnih trgovin in na koncu ugotovila, da je Shopify, ki je najbolj razširjena, tudi najbolj prilagodljiva ter cenovno ugodna platforma za postavitev svoje spletne trgovine. "Izdelke sem imela že od prej. Potrebno je bilo narediti fotografije, jih postaviti v izložbo in to je bil najlažji del. Skrbelo me je predvsem to, da ne bi nihče ničesar kupil - za kar sem si seveda želela, da bi se zgoilo čim prej -, pa tudi to, da proizvodnja na drugi strani sveta izdelka ne bo pravi čas ali pa sploh ne natisnila in primerno odpremila. Kako bo v takšnem primeru delovala komunikacija z njimi in kako s kupcem, sta bila glavna strahova in razloga, da sem morda potrebovala več časa, da sem odprla svojo trgovino," razlaga sogovornica. Pravi še, da se ta strah dolgo ni uresničil, kar bi v nekih drugih okoliščinah bila dobra novica, a ne v tem primeru: "V prvih sedmih, osmih mesecih nisem prodala nič. Niti nogavice. Pa sem vedela, da je potrebno spremljati trende, da je treba trgovino, ki je bila tedaj sama sebi namen, oglaševati, jo 'lepiti' na vse možne kanale, na katerih sem bila aktivna, tudi osnove analitike so mi bile znane, a dosega in prodaj ni bilo. Želela sem že zaključiti zgodbo in se sprijazniti, da pač očitno ni tako lahko, kot sem predvidevala, da bo, potem pa se je zgodila prva prodaja in po njej še ena in naslednja."
V njeni trgovini The most iconic art je poudarek na oblačilih, na katerih so upodobljena dela slavnih umetnikov, kot so Piccaso, Leonardo da Vinci, Jackson Pollock in drugi, katerih reprodukcija je od leta 1932 v javni domeni, z istimi motivi pa ponuja tudi dodatke za dom in prosti čas. Trgovina je, predvsem zaradi višjih cen, namenjena tujemu trgu, a je kljub temu prevedena v slovenski jezik. Sandra pravi, da ji dela ne zmanjka in da je trgovina, kljub specifiki motivov, ki so zaključena celota, organska stvar, ki se ne neha razvijati. "Odločila sem se, da kupcem ponudim abstraktne motive. Ob raziskavi trga sem namreč ugotovila, da trg s temi še ni zasičen. Vsak motiv moram predelati, ga primerno umestiti na artikle, narediti barvne korekcije in datoteke pripraviti za tisk. Ni malo dela. Če upoštevam še redno komunikacijo z dobavitelji in strankami, pa raziskovanje trga in trendov, reklamacije itd., bi to lahko počela 16 ur na dan. Na voljo pa imam mogoče dve. Sem redno zaposlena mama dveh otrok in čas mi ne dopušča, da to počnem tako kot bi si morda želela," razlaga.
Pravi tudi, da se od tega težko živi, ogromno dela je težko ovrednotiti, ni poplačano, ali pa je poplačano šele z nakupi strank, ki pa niso redne, predstavlja pa tak posel lahko lep dodaten zaslužek ob redni službi.
Zavedajte se, da je z vašim nakupom nekdo moral zaslužiti
Ko kupujete na priljubljenih straneh s poceni artikli iz azijskih trgov, se zavedajte, da je tudi z vašim nakupom nekdo moral zaslužiti. Če obiščete butik, ki ne ponuja znamk znanih modnih oblikovalcev, je velika verjetnost, da je blago vanj prišlo iz zabojnikov s prej omenjenih destinacij in da bo, če se navežemo na začetek članka, vaša denarnica v vlogi kupca naslednjih nekaj mesecev precej izgubljala. Obstaja pa način, da ta trend obrnete in se postavite na drugo stran trgovinske verige ter si tudi vi odrežete del velike pogače, ob kateri se vsako leto hrani več Slovencev. A previdnost in zdrava meja pričakovanj ni nikoli odveč. Verjetno boste za prvih 10 evrov zaslužka delali precej več, kot si predstavljate in želite. Ni jih veliko, ki bi jih bilo pripravljeni delati pol leta zastonj brez plačila in potrditve, da dela prav. Ravno zato je nagrada na drugi strani mavrice toliko večja. Ker je tudi tveganje veliko. Zato pa januarja nekateri štejejo dobičke, drugi pa izgube.