Blaginja otrok: Otrokom gre dobro, a razlike pri regijah

Franja Žišt Franja Žišt
20.11.2019 17:39

Slovenski otroci živijo enako dobro kot švedski; kljub temu da se na lestvici blaginje otrok med evropskimi državami uvrščamo na šesto mesto, pa skrb vzbujajo razlike po položaju otrok v naših regijah.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
V regijah z bolj zdravim življenjskim slogom so višji izobrazbeni dosežki. 
Sašo Bizjak

Bolje od slovenskih otrok v Evropi živijo otroci na Norveškem, Finskem, Nizozemskem, Islandiji in Danskem, enako kot pri nas pa se godi švedskim otrokom. Vsaj tako kažejo primerjave mednarodnega indeksa blaginje otrok. Ob njihovem svetovnem dnevu in 30. obletnici sprejetja konvencije o otrokovih pravicah, ki smo jo zaznamovali včeraj, pa strokovnjaki ugotavljajo, da otroci pri nas, kljub temu da smo se zavihteli na šesto mesto med evropskimi državami in najvišje med državami v okolici, nimajo enakih možnosti, ko pogledamo, iz katere statistične regije prihajajo.
Dobro izobražen center, a slabši odnosi
Podobno kot nekateri drugi indeksi, denimo indeks regionalne blaginje ali indeks razvojne ogroženosti regij, obstajajo regijske razlike tudi na področju blaginje otrok, kaže tudi Regijski indeks blaginje otrok (RIBO), pravi dr. Urban Boljka iz Inštituta RS za socialno varstvo: "Malo nas je presenetilo, da je med dvanajstimi regijami na prvem mestu gorenjska, potem ji sledi osrednjeslovenska regija, torej ta ni 'zmagovalka'. So pa na dnu regije, ki se tja uvrščajo tudi po drugih indeksih. Na zadnjem mestu je zasavska, predzadnjem pomurska, deseta je obalno-kraška."

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta