Pozvali ste k več spremembam zaščitnih ukrepov ob epidemiji, s katerimi bi se gostinska dejavnost po zastoju vendarle bolj pognala v obtok, in opozarjate, da je nekatere težko izpolnjevati, celo nemogoče?
"V sekciji za gostinstvo in turizem že dlje časa opozarjamo, da so zaščitni ukrepi tako glede na priporočila Svetovne zdravstvene organizacije, prakso sosednjih držav in ne nazadnje praktičnost neživljenjski, zato si prizadevamo in pozivamo, da bi jih popravili. Svetovna zdravstvena organizacija - na ta priporočila smo se sami največ opirali - namreč tam, kjer ni neposrednega, visokega tveganja za okužbe, kot so to bolnišnice ali domovi za starejše, vsakodnevno nošenje mask odsvetuje.
Ne vidimo razloga, da bi morali maske zahtevati v kuhinji v restavracijah. Za kuharja, recimo, je ta ukrep po osem ur na dan otežujoč - ob žaru, fritezi, pripravi hrane, ki jo mora poleg tega še ves čas tudi vonjati in okušati. Naj tisti, ki vsa ta navodila in ukrepe piše, pride v kuhinjo ali pa naj bo med gosti v lokalu. Tu je seveda še neustrezna varnostna razdalja med mizami oziroma skupinami gostov. Predlagali smo, da se ta z metra in pol zmanjša na meter med skupinami oziroma mizami. Nekaterim manjša kapaciteta ob prostorskih omejitvah zdaj tudi onemogoča, da bi recimo v konicah postregli vse ali pa je bilo za nekatere tudi nesmiselno, da bi se ponovno odprli.
V Avstriji recimo ne predpisujejo ukrepov pakiranja pribora, čiščenja sanitarij vsako uro. Da so ukrepi neživljenjski, opažajo tudi gostje, ki pridejo v restavracije z masko. Ob mizi lahko masko snamejo, do toaletnih prostorov pa morajo ponovno z masko. Tudi zato se marsikdo še ne odloči za obisk restavracije, kar je za gostinstvo slabo. Da ne bo nesporazuma: v prvi vrsti želimo opravljati svoje delo varno in zagotavljati varnost tako za goste kot zaposlene, vendar pa morajo biti ukrepi praktični in izvedljivi. Obisk lokalov, še posebno restavracij, je ta čas še vedno nezadovoljiv, gostje ostajajo previdni in zadržani tudi zaradi ukrepov, pa čeprav si po tednih izolacije vsi želimo klepeta s prijatelji ob kavi, prigrizku in si gotovo želimo druženja tudi v gostinskih lokalih, neke bolj pozitivne družbene klime. Zato je zdaj pomembna tudi pozitivna kampanja, ki bo izpostavila tako varen kot prijeten obisk gostinskih lokalov."
Gostinci v vavčerjih ne vidimo multiplikativnega učinka, ne zaznamo ga, sploh pa ne v podeželskih, turistično manj razvitih območjih