Medtem ko je v Mežiški dolini več ugibanj, ali je Tovarna akumulatorskih baterij - TAB Mežica dejansko še naprodaj, hkrati pa še po dveh letih od položitve temeljnega kamna nadalje ostaja negotova prihodnost novozgrajene proizvodne hale Leka na Prevaljah, pa se hkrati preigravajo tudi povsem nove možnosti o širitvi TAB Mežica na Prevalje. Po naših neuradnih, a zanesljivih informacijah je namreč ena od aktualnih možnosti tudi, da naj bi novo Lekovo halo osmislil prav mežiški TAB, ki naj bi resno preučeval možnosti njenega nakupa. TAB ima še naprej ambiciozne širitvene načrte v okviru sedanje lastniške in vodstvene ekipe, predvsem v industrijski coni v Žerjavu, možnost nakupa Lekove hale na Prevaljah pa naj bi po naših virih preučeval predvsem v zvezi z nadaljnjim razvojem litij-ionskih baterij. Za zdaj naj bi potencialni posel še preučevali.
Ne potrdijo prodaje, pa tudi zanikajo ne
Direktor TAB Mežica Bogomir Auprih je na naša vprašanja, kako daleč so razgovori in kaj lahko v tej fazi že razkrije za javnost, odgovoril, da tega ne morejo komentirati. Že prej smo informacije, ali je možnost prodaje nove hale na Prevaljah realna in ali pogovori potekajo, preverjali v Leku. Iz službe za odnose z javnostmi Leka so odgovorili: "V okviru svoje globalne strategije Novartis nenehno proučuje vse proizvodne lokacije po svetu. Želi namreč zagotoviti, da bo imel tudi v prihodnje ustrezne proizvodne zmogljivosti, s katerimi bo lahko zadostil tržnim potrebam in podpiral Novartisov nabor izdelkov v razvoju. Za našo novo tovarno na Prevaljah analiza glede nadaljevanja izvedbe projekta doslej še ni bila zaključena. Naša odločitev bo znana predvidoma v prihodnjih mesecih." Na dodatno vprašanje, če lahko nesporno zagotovijo, da se pogovori s TAB Mežica ne odvijajo in niso aktualni, odgovora nismo dobili oziroma so nam ponovno poslali prvotno pojasnilo.
140
novih zaposlitev so napovedali v Leku, a zdaj je mogoča celo prodaja hale
Veliko načrtov, zdaj pa ...
Prav gotovo pa je tudi, da je potencialni posel za zdaj še skrbno varovana poslovna skrivnost in ga za medije ne komentirajo. Razsežnosti take odločitve, če se bo na koncu dejansko obrnilo v to smer, so sicer precejšnje. Pri končni odločitvi o prevaljski Lekovi hali, ki jo je zgradil Pomgrad tik ob sedanji proizvodnji antibiotika Amoksiklav na Prevaljah, se že več mesecev odmika in zatika. Proizvodnje, ki je bila sprva napovedana za redni zagon v drugi polovici letošnjega leta, namreč še kar ni, vsakič sporočajo bolj ali manj podobno, da bo odločitev sprejeta v naslednjem obdobju. Zadnje razlage o zastoju so bile, da preučujejo drugo vrsto tehnologije proizvodnje. Novartis je sicer za naložbo, ki je njegova največja v Sloveniji, prejel tudi državni denar. Leta 2017 je gospodarsko ministrstvo z njim sklenilo pogodbo o državni subvenciji v višini sedem milijonov evrov s postopnim izplačilom v treh letih, kar sicer predstavlja manjši del naložbe. Ta je po tedanjih pojasnilih vredna 105 milijonov evrov, od tega v prvi fazi 70 milijonov. Kar je še pomembno zlasti z vidika koroškega gospodarskega okolja, v katerem sta tako TAB kot Lek nepogrešljiva izvoznika in zaposlovalca, so bila tudi napovedana delovna mesta. Kar 140 novih zaposlitev so napovedali s širitvijo proizvodnje, ki naj bi jo s 700 milijonov tablet letno povečali na milijardo in pol. Ob tako začrtanih smernicah in v sodelovanju z Lekom so na Šolskem centru oziroma Gimnaziji Ravne uvedli tudi novi izobraževalni program farmacevtskega tehnika, v katerem se trenutno izobražuje 32 dijakov. Kakšna bo zaposlitvena perspektiva dijakov v lokalnem okolju in glede na razvoj dogodkov v Leku, je zdaj težko napovedati.
TAB nenehno navzgor s širitvami
TAB Mežica hkrati vztraja v odlični poslovni kondiciji. Tako prihodki kot čisti dobiček so v letu 2018 presegli načrte družbe, ki namerava letos poslovne rezultate še nadgraditi. Lani so ustvarili za 280,5 milijona evrov prihodkov od prodaje, kar je štiri odstotke več kot leto prej. EBITDA za 2018 je znašala 33,7 milijona evrov, čisti dobiček pa 26,5 milijona evrov, kar je za 17 odstotkov več kot v letu 2017. Celotna skupina TAB je lani ustvarila 336,4 milijona evrov prihodkov od prodaje (dva odstotka več kot leta 2017). Čisti dobiček skupine je lani dosegel 31,6 milijona evrov in se je v primerjavi z letom 2017 povečal za 6,7 odstotka. Aktualni v TAB so zlasti širitveni načrti v Žerjavu, pri čemer pričakujejo sprejem podrobnega občinskega prostorskega načrta (OPPN). Kot pojasnjuje Auprih, naj bi gradbeno dovoljenje pridobili do spomladi 2020. "Če bodo tržne razmere ugodne, imamo predvideno gradnjo hale v letu 2020 ali 2021," pojasnjuje. Agencija RS za okolje sicer medtem še ni odločila o spremembi okoljevarstvenega soglasja za že obstoječo halo v Žerjavu, na to odločitev tako v TAB še čakajo.