V odzivu na dogajanje na ministrstvu za kulturo v zadnjih dneh je predsednik stranke SD, Dejan Židan, ki je tudi predsednik državnega zbora, poudaril, da bodo odločitev predsednika vlade Marjana Šarca, kako se bo odzval na priznane napake ministra, spoštovali. Minister Dejan Prešiček je danes tako predsedniku stranke, v okviru katere je zasedel ministrsko mesto, kot predsedniku vlade posredoval poročilo, ki ga je od njega danes zahteval premier. V njem je priznal, da ne bi smel devetkrat uporabiti službeno vozilo, da se je glasbeni inštrument prepeljalo na glasbeni konservatorij, kjer še vedno predava. "To je napaka," je danes dejal Dejan Židan. "Zaradi te napake jih mora dobiti po prstih. Mora dobiti opomin. Če pa predsednik vlade oceni, da je to takšna napaka, da mora zapustiti tudi ministrsko mesto, bo Dejan Prešiček to naredil in tudi stranka SD bo spoštovala odločitev predsednika vlade."
Hkrati so v SD ostro obsodili obtožbe in laži, ki so se v zadnjih dneh pojavile v medijih o kulturnemu ministru, njegovem načinu dela in tudi o državnem sekretarju na ministrstvu za kulturo Janu Škobernetu. "Tako minister kot SD smo prvi, ki nam je v interesu, da se razkrijejo vse podrobnosti. Da se odkrijejo ozadja in da se primerno reagira. Nedopustno pa je, da se na podlagi trditev, ki so od nekod privlečene, človeka križa. Nedopustno bi bilo, da bi dovolili, da se na podlagi trditev, ki so nepreverjene in morda neresnične, posamezniku, ki želi dobro in začenja delati premike skupaj s svojimi sodelavci, z vsemi, ki delujejo v kulturi, odreče stranka ali da pristanemo, da se zaradi nepreverjenih trditev, ki jim minister oporeka, iz njega naredi najslabšega človeka v Sloveniji," je opozoril predsednik SD.
Prešiček priznava napako
Minister za kulturo Dejan Prešiček je nocoj v pogovoru za TVS dejal, da priznava napako, ki jo je storil s prevozom instrumentov na Konservatorij za glasbo in balet v Ljubljani. Hkrati pa je zanikal obtožbe glede šikaniranja podrejenih in poudaril, da je imel s pokojnim voznikom malo stikov.
Minister je priznal, da je bil prevoz instrumentov napaka. "V času, ki ga imamo na razpolago, sem osebo, ki je bila kurir, prosil, če lahko prepelje instrumente na konservatorij. Bil sem nepozoren in nisem poznal pravilnikov," je dejal.
Prevoz instrumentov so na administraciji označili kot prevoz paketa, da so upravičili potne naloge. Prešiček je potrdil, da so res napisali tako in da je to napaka, za katero mu je žal.
V pogovoru so se dotaknili tudi drugega očitka o šikaniranju in mobingu zaposlenih. Od 160 zaposlenih na ministrstvu za kulturo jih je samo v letu 2017 74 podalo prijavo za mobing in šikaniranje na delovnem mestu. "Od tega so tri prišle v obravnavo," je pojasnil minister.
Dodal je, da je, ko je septembra prevzel ministrstvo, sklical sestanek vseh delavcev po oddelkih in direktoratih, ker da je želel slišati predloge za izboljšanje odnosov. Poudaril je še, da v teh štirih mesecih, ko je minister, ni bilo niti ene prijave.
Povedal je tudi, da s pokojnim voznikom, ki naj bi storil samomor zaradi šikaniranja, ni imel veliko stikov. "Gospod me je petkrat peljal z ministrstva na vlado in nazaj, kar je petminutna vožnja, v katerih sva izmenjala nekaj besed ali stavkov," je povedal.
Hkrati je zatrdil, da ga ni nadiral in šikaniral. "Dvakrat sem omenil, da je prišlo do zamud in naj pride točno. Ko je dejal, da ima preveč dela, sem se odločil, da bom za prevoz koristil vladno šofersko službo, da bi ga razbremenil," je razložil minister.
Ob koncu je še dodal, da bo preiskava pokazala svoje. "Težko je obtožiti človeka, če preiskava še ni končana. Za ponedeljek sem sklical zbor delavcev, na katerem se bomo dogovorili kako naprej. Žal mi je, da ta dialog ni stekel že prej," je še dejal minister za TVS. (STA)
Mesto medijev
V torek je na ministrstvu potekala simbolna žalna slovesnost za sodelavcem, ki je pretekli teden storil samomor. Prav ta dogodek je sprožil različne obtožbe in tudi zadnja razkritja nekaterih nepravilnosti v ravnanju ministra. Psiholog Vid V. Vodušek, ki dela v ljubljanski psihiatrični bolnici, ob tem opozarja, da se je treba vseskozi zavedati, da so razlogi, zakaj si posameznik vzame življenje, vedno kompleksni in niso nikoli posledica le enega dejavnika. "Nesmiselno in nemogoče je postavljati vzročne zveze. Če se to že počne, pa je to lahko izključno delo psihiatrične stroke, ki ravna umirjeno in z občutkom, ter predvsem zunaj medijev," pravi.
Predsednik SD Dejan Židan je opozoril tudi na pritisk, ki ga ima medijsko poročanje zadnjih dni na vse, ki so kakorkoli vpleteni, in na njihove družine. "Vsak sum in vsako prijavo mobinga je treba preveriti in raziskati," je bil jasen danes. A hkrati je dejal, da ministra za kulturo pozna kot delovnega človeka. "Upam, da je to lastnost, ki je cenjena. Me je pa presenetilo, ko sem dobil podatek, koliko prijav zaradi mobinga je bilo na tem relativno majhnem ministrstvu tudi v preteklosti. To je vedno znak, da so ljudje v stiski in da je treba ljudi na ministrstvu vprašati, kaj se dogaja in kaj je treba narediti, da bodo lažje delali delo, ki je odgovorno in pomembno in ki ga dobro opravljajo," je pojasnil Dejan Židan. Dodal je, da se je minister, ki vodi ministrstvo od 13. septembra lani, zavezal, da bo "naredil vse, da bo stanje na ministrstvu takšno, da se bodo ljudje počutili spoštovane in da bo tudi njihovo delo spoštovano".
Meje nesprejemljivega
V zadnjih mesecih in tednih je največ pozornosti ministrstvo za kulturo dobilo zaradi napovedi, da bodo z zakonodajo omogočili resnejše sankcioniranje sovražnega govora. Mitja Čander, esejist in odgovorni urednik založbe Beletrina, našteva še druga področja, kjer so kulturniki opazili, da so se v zadnjih mesecih stvari začele premikati: pripravlja se zakon o kulturnem evru, pripravljen je rebalans proračuna, ki dodatni denar namenja tudi za kulturo, uresničevati so se začeli tudi kohezijski projekti, ki so prej stali na mestu. "Mislim, da je treba umiriti konje in raziskati morebitne nepravilnosti," sam ocenjuje, da devet prevozov glasbil, četudi gre za neprimerno ravnanje, ni razlog za zahtevo po odstopu. "Sam bi apeliral na treznost. Če razumem prav, se je to zgodilo na začetku mandata, ko je bil tudi minister še neizkušen. Hkrati pa se zdaj s tem morda lahko odvrne pozornost od nekaterih pravih procesov in stvari, ki pa se dogajajo in uresničujejo," pravi Mitja Čander.
V SD so sicer jasni: "Minister je podal poročilo. Iz poročila izhaja, da je naredil napake glede prevoza glasbenega inštrumenta, ki se ne bi smele zgoditi in za katere morajo priti posledice. Če predsednik vlade oceni, da so to napake, zaradi katerih mora oditi, bo minister Dejan Prešiček to spoštoval v tistem trenutku. Prav tako SD in to ne bo razlog za prepir v koaliciji."