Bolnici z multiplo sklerozo: Za lajšanje bolečin uporabljata konopljo, delodajalci in zdravnica seznanjeni

Lajšanje bolezenskih simptomov s konopljinim oljem. Kaj pravijo bolniki, kaj stroka in kaj policisti?

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Profimedia

Pred časom smo poročali o hrvaški pevki Niki Antolos, nekdanji članici skupine Feminnem, ki je nekoč pela na Evroviziji, sedaj pa je hrvaško javnost ganila s svojo zgodbo in boju z multiplo sklerozo. Prav bolezen jo je spodbudila k temu, da piše hrvaški predsednici Kolindi Grabar - Kitarović, kjer jo prosi za legalizacijo kanabisovega olja. 
Po oceni Združenja multiple skleroze Slovenije je pri nas več kot 3500 oseb s to boleznijo. Pogovarjali smo se s tremi sogovornicami, vse z diagnozo multiple skleroze. Vsaka izmed njih se z nevšečnostmi, ki jih prinaša avtoimuna bolezen, sooča na svoj način. Prva s kajenjem marihuane, druga z uživanjem konopljinega olja, tretja ne uživa nič od naštetega. Vse tri želijo ostati anonimne.

Pomaga pri bolečinah, nagaja pri zbranosti in spominu

"Kadim marihuano," je iskrena prva sogovornica. "Smolo sem uživala samo kratko obdobje, ko se mi je bolezen slabšala. Smola in olje sta zelo draga, pa še zagotovila, da sta kvalitetni, ni," odkrito spregovori o razlogih, zakaj se je odločila za kajenje marihuane. Pravi, da jo le ta pomirja in pomaga pri spanju in bolečinah, koristi ji predvsem ob večerih, da umiri noge. "Mi pa nagaja pri zbranosti in spominu," prizna in doda, da ne kadi dnevno.
Sogovornica pove, da je osebna zdravnica o njenem kajenju marihuane seznanjena, a o tem nista veliko govorili. Ima vozniški izpit. Se torej ne boji, da ob morebitni policijski kontroli ali nesreči policisti ugotovijo, da je za volan sedla pod vplivom marihuane? "Se ne obremenjujem. Konopljo vedno uživam doma, zvečer," pove.

Profimedia

Bolezen miruje. Je za to krivo konopljino olje?

Druga sogovornica ima diagnozo multiple skleroze dve leti, leto dni že uživa konopljino olje. "S presledki, odvisno od težav," doda. Uživanje konopljinega olja ji je bilo priporočeno, z njegovim uživanjem je začela zaradi krčev v nogah, ki so se pojavljali ponoči. "Meni pomaga, boljše spim in krčev pač ne čutim, ker bolje oziroma globlje spim," razloži in doda, da v kolikor olje pozabi vzeti, ponovno čuti krče.
Sogovornica v pogovoru razkrije, da konopljino olje dobiva na črnem trgu, od osebe, ki ji jo je priporočila ena od uporabnic olja. Kakšna je cena? "Za stekleničko s kapalko plačam 40 evrov," pove in opozarja, da je dobro preveriti tudi, pri kom kupuješ.
Vozniški izpit ima. Poraja se enako vprašanje kot pri predhodnici. Strah pred tem, da jo odkrije policija? Pravi, da ga nima. "Saj imam multiplo sklerozo," navede kot olajševalno okoliščino. Tudi druga sogovornica je še vedno zaposlena, a pove, da uživanje konopljinega olja nima nikakršnega vpliva na njeno delo. "Vzamem kapljice (5 kapljic) zvečer pred spanjem, zjutraj je vse ok. Moj šef in sodelavci vedo za mojo diagnozo, s tem nimam problemov. Šef ve, da uživam kapljice in me pri tem podpira." Ali je olje tisto, ki pomaga, da bolezen sogovornice trenutno miruje, je težko trditi, a že dejstvo, da se ne poslabšuje, je spodbudno: "Da bi le ostalo tako."

Profimedia

Za delo potrebuje bistro glavo

Tretja sogovornica ne uživa niti konopljinega olja niti se ne poslužuje kajenja marihuane. "Čeprav berem o koristnih učinkih konoplje pri multipli sklerozi, se sama zanjo nisem odločila.  Ker sem še zaposlena, potrebujem bistro glavo, prav tako pa sem prepričana, da bi ob jemanju konopljina olja ali kajenju trave ne sodila za volan. Ne zaupam niti črnemu trgu, na katerem bi morala kupovati smolo ali travo," pove.

Konoplja, ki jo predpisujejo zdravniki, mora imeti certifikat 

Pogovarjali smo se tudi z Milanom Krekom iz Nacionalnega inštituta za javno zdravje. "Zdravilo lahko naredimo iz konoplje ali pa konopljo neposredno uporabimo v medicinske namene preko evaporacije. Pri tem moramo upoštevati zakon o zdravilih. Zdravnik se tako odloči s pacientom, na kakšen način jo bo bolnik jemal – bo to ekstrakt, olje, svečke, kapljice ali cvet konoplje, ki ga bo uporabljal s pomočjo evaporatorja. Če je pacient pogosto doma, ima lahko evaporator, ki ponavadi tehta od dva do tri kilograme, če pa je pogosto od doma, se uporablja na primer ekstrakt ali kapljice," razloži.
Konoplja, ki jo predpisujejo zdravniki, mora imeti certifikat in zapisano pot od semena do trenutka, ko jo dajo v predal lekarne, tako da lahko takoj vemo, kdo jo je proizvajal in kje vse je bila, razlaga Krek. "Konoplja je lahko zdravilo, le če je vzgojena in pripravljena v kontroliranem okolju in če vemo, kakšno je razmerje med vsebnostjo THC-ja in CBD-ja."
Po besedah Milana Kreka se trenutno v medicinske namene konopljo uporablja največ kot paliativno zdravilo. "Za ljudi, ki so v zadnji fazi razvoja raka, saj njen vpliv poveča apetit in olajša nekatere težave umirajočih. Dobro je raziskan tudi vpliv pri epilepsiji, kjer pa se primarno uporablja CBD. Konopljo se v Sloveniji za medicinske namene še ne prideluje, lahko jo le uvažamo, in sicer na dva načina - lahko se pojavi eden izmed uvoznikov, ki bi izpolnil vse pogoje, ki so potrebni za uvoz zdravila, ali pa zdravnik izkoristi tako imenovani interventni uvoz, kjer se lahko zdravnik odloči za uvoz konoplje, ki jo potrebuje za zdravljenje."

Profimedia
Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta