Krepke monetarne stimulacije centralnih bank po svetu so vlagateljem na delniških trgih ponudile veliko mero varnosti in s tem odločilno pripomogle k temu, da je ameriški borzni indeks NASDAQ v tem tednu dosegel svojo najvišjo zgodovinsko vrednost, medtem ko indeks S&P500, kljub negativnim učinkom globalne pandemije na gospodarstvo, v zadnjem letu dni beleži več kot enajstodstotni donos.
Z rahljanjem omejitev po svetu se tudi evropski delniški trgi pobirajo od marčevskih padcev. Nemški indeks DAX je tako v zadnjem mesecu dni pridobil šest odstotkov vrednosti, francoski indeks CAC pa celo 12. Ameriška centralna banka (FED) je svojo bilanco stanja od sredine februarja pa do danes povišala za tri četrtine, in sicer s štirih trilijonov dolarjev na več kot sedem trilijonov dolarjev. Z rahljanjem omejitev po svetu k rasti delniških tečajev prispeva tudi opazno povišanje števila novih manjših fizičnih vlagateljev.
Prebujati se je začel tudi domači delniški trg. Indeks Ljubljanske borze SBITOP je v zadnjem mesecu dni pridobil več kot osem odstotkov, kjer so največ pridobile delnice NLB (+14 %), Telekoma Slovenije (+12 %), Krke (+11 %) in Cinkarne Celje (+8 %). Letos imajo sicer najvišji donos delnice novomeškega farmacevta Krke (+14 %), ki so se mu iz naslova pandemije covida-19 prihodki še dodatno povišali. Kljub rasti tečajev na domačem trgu pa lahko še vedno trdimo, da ta ni precenjen, še posebej ne v primerjav s trgi v regiji. Kljub temu da ima domači indeks v tem letu v regiji najboljši donos, razmerje med tržno in knjigovodsko ceno ostaja najnižje v regiji. To za domači indeks trenutno znaša 0,85, za avstrijski, madžarski, hrvaški in italijanski pa 0,93, 1,02, 0,94 in 1,03. Ob tem lahko omenimo, da so podjetja, uvrščena v indeksu SBITOP, med manj zadolženimi v regiji.
Z julijem pričakujemo postopen pritok polletnih poslovnih izidov podjetij, kjer na domačem trgu še naprej ostaja pozitiven sentiment predvsem novomeške Krke, medtem ko se na globalnih trgih pričakuje dobre poslovne izide za polletje v tehnološkem in farmacevtskem sektorju. Ob vsem tem pa vlagatelji še veno ostajajo pozorni na morebitna tveganja, povezana z letošnjimi volitvami v ZDA, brexitom in morebitnim drugim epidemiološkim valom.