Borzni trendi: Škarje in platno sta v rokah politikov

Damijan Toplak Damijan Toplak
13.06.2019 06:03

V tem trenutku najbolj primerna ustrezna diverzifikacija in mogoče nekoliko manj tvegana naravnanost naložbenega portfelja posameznikov, saj smo od začetka leta 2018 priča negotovosti in nihanju med optimizmom in pesimizmom.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Dogajanje na Ljubljanski borzi bo vsaj posredno odvisno od dogodkov na svetovnih trgih, na kar pa majhno slovensko gospodarstvo ne bo imelo pretiranega vpliva.
Robert Balen

Priča smo nekajletnemu pozitivnemu borznemu trendu v Sloveniji, še bolj pa v tujini. Pri nas tečaje dvigujejo ali jih vzdržujejo relativno visoke dividende ob dobrem poslovanju glavnih borznih podjetij, v tujini pa prav tako ugodne makroekonomske razmere in dobro poslovanje podjetij. Kako dolgo še lahko pričakujemo rastoči borzni trend in ali so lahko trgovinske vojne (ZDA, Kitajska, Evropa) ter nestabilne politične razmere in pa napoved gospodarskega ohlajanja tiste, ki lahko v kratkem svetovne in Ljubljansko borzo zamajejo navzdol? Kakšne so napovedi za Ljubljansko borzo za letos in v prihodnjih letih, kateri trgi bodo v svetu najbolj perspektivni, kateri naložbeni razredi (surovine, delnice, obveznice, plemenite kovine, nepremičnine ali kaj drugega)?

Centralne banke spodbudile večino trgov

Matej Šimnic, v BKS banki vodja analiz, odgovarja: "Rast finančnih trgov je bila v zadnjih letih posredno in neposredno posledica monetarne politike centralnih bank. Ponekod so se spodbude sicer res izkazale za neuspešne, saj precej evropskih držav težijo strukturni problemi in tudi okrevanje verjetno ni tako, kot je pričakovala ECB, vendar pa so po drugi strani učinki na večini trgov ugodni. Predvsem za Slovenijo lahko rečemo, da je bil učinek nizkih obrestnih mer precej neposreden, saj veliko vlagateljev delnice vidi kot alternativo depozitu, na katerih obrestne mere težko konkurirajo s trenutno dividendno donosnostjo največjih slovenskih podjetij."

Nehvaležne in nepredvidljive napovedi

"Podobno kot v primeru globalnih trgov je tudi za slovenske trge težko napovedati prihodnje trende. Dejstvo je, da se spodbude centralnih bank umirjajo, sentiment na finančnih trgih pa bo, tako kot vidimo že zadnjih nekaj let, pod močnim vplivom geopolitičnih tveganj. Slednja so še nekoliko bolj nevarna v okolju, ko nekateri makroekonomski kazalniki že kažejo na rast verjetnosti recesije. Čeprav je bila volatilnost Ljubljanske borze nižja od nekaterih razvitih trgov, pa splošen trend vrednosti sledi evropskim kapitalskim trgom. Glede na izvozno naravnanost našega gospodarstva je to povsem razumljivo. Globalne gospodarske razmere se bodo v primeru manjših podjetij čutile bolj posredno preko bančnega sistema (NLB), kar nekaj borznih družb pa je bolj neposredno izpostavljenih mednarodni trgovini (Luka Koper), gradbenemu sektorju (Cinkarna Celje), ceni nafte oziroma razmeram na trgih v razvoju (Krka) ipd.

Za slovenske trge je prav tako težko napovedati prihodnje trende.
Profimedia
Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta