Zaradi spremenjenih razmer na avtomobilskem trgu so v podjetju Boxmark Kidričevo pripravili program prestrukturiranja, v katerega je zajetih 900 od skupno 1450 zaposlenih. Da brez odpuščanj ne bo šlo, te dni ne skriva Marjan Trobiš, direktor Boxmarka, vendar poudarja, da še ni znano, koliko ljudi bo v resnici izgubilo delo.
Svetovna kriza terja odpuščanja delavcev
"Glede na trenutno situacijo avtomobilskega trga v svetu moramo ukrepati. Vse večji stroški dela, ki rastejo hitreje kot produktivnost, so seveda ključni razlog za razmislek, kateri programi dosegajo naša in kupčeva pričakovanja ter katere programe je bolje ukiniti. Podjetja smo skladno z zakonodajo dolžna na območno enoto zavoda za zaposlovanje napovedati prestrukturiranja, zlasti kadrovska, in mi smo to preventivno tudi naredili. O nameri prestrukturiranja podjetja smo obvestili tudi sindikat. Kot poudarjam, pa se je o samem številu presežnih delavcev v tem trenutku preuranjeno pogovarjati. V prvem koraku pregledujemo programe in procese, ki jih bomo v prihodnje opravljali, vse v luči števila delavcev," napoveduje nadaljnje korake Trobiš, ki poudarja, da je Boxmark Leather, d.o.o., eden vodilnih dobaviteljev avtomobilski in letalski industriji, znan po svoji inovativnosti in kvaliteti.
Čakajoč na premestitve in odpuščanja
Boxmark je ta čas v fazi prestrukturiranja in za zdaj je znano, da bodo več sto zaposlenih premestili na druga delovna mesta, v druge oddelke. Kot pojasnjujejo v vodstvu podjetja, morajo zato delavce odpustiti in jim ponuditi nove pogodbe, vse skupaj pa zajeti v programu presežnih delavcev, ki so ga predložili zavodu za zaposlovanje. "Na eni strani bomo proizvodne procese ukinili in prenesli del zaposlenih na drug oddelek. Gre za fiktivne odpovedi," razlaga Trobiš in hkrati poudarja, da bo v prihodnje delovnih mest v resnici manj. So pa v program prestrukturiranja vključili najvišjo možno številko odpuščanj.
Naj povedo, kaj nas čaka
Mateja Horvat, šivilja: "V Boxmarku sem zaposlena 16 let, zdaj se bližam petdesetim letom in ni mi vseeno, kaj se dogaja. Dvanajst let sem delala v šivalnici, zdaj sem v pripravi dela. V resnici kaj dosti ne vemo, kaj nas čaka. Zgodba vsakega od nas delavcev je drugačna, sama pa lahko rečem, da rada prihajam delat, in želim si, da bi delo obdržala, čeprav so plače na minimalcu in je treba kdaj delati tudi ob sobotah, pa tisto delo ni plačano, pač pa lahko izkoristimo prost dan. To, da je avtomobilska industrija v krizi, se že nekaj časa kaže na našem delu, manj ga je, a v preteklosti so se vodilni trudili zagotoviti delo vsem zaposlenim. Saj smo kar slutili, da se bo moralo nekaj zgoditi, zato bi bil zdaj čas, da nam odkrito povedo, kaj nas čaka."
Sindikat spremlja dogajanje
Boxmark je konec lanskega leta opustil proizvodnjo v svoji enoti v Murski Soboti, kjer je delo izgubilo 186 zaposlenih, za selitev v Kidričevo se je odločilo 14 zaposlenih. Že takrat se je kot razlog za opustitev proizvodnje navajala optimizacija proizvodnje z bolj sodobnimi stroji na matični lokaciji, pa tudi ohlajanje avtomobilskega trga in posledično upad naročil.
Nada Klajnšek, sindikalna zaupnica, poudarja, da je sindikalno organiziranih le malo delavcev, blizu 200. "Vsem našim članom bomo seveda pomagali in zahtevali spoštovanje njihovih pravic, še posebno ko gre za starejše delavke, samohranilke. Razmere ta čas resnično niso rožnate, težko je in vsi vidimo, da je dela manj. Sama se bom zavzela za vsakega dobrega delavca in vsem našim članom sem tudi povedala, da naj ničesar ne podpišejo, preden se ne posvetujejo z menoj," pojasnjuje Klajnškova. Jaka Šilak, Sindikat tekstilne in usnjarsko predelovalne industrije Slovenije pri Zvezi svobodnih sindikatov Slovenije, pa doda: "Dogajanja v podjetju Boxmark spremljamo in bomo tudi aktivno sodelovali v procesu prestrukturiranja, ki pomeni tudi odpuščanje delavcev. Verjetno bomo še ta teden v Boxmarku sklicali zbor naših članov, jih tam seznanili z dogajanji in njihovimi pravicami, obenem pa terjali odkrite pogovore z vodstvom."