Bralec nas je opozoril, da je v eni od Hoferjevih poslovalnic na oddelku z izdelki, ki se jim izteka rok uporabe, kupil goveje zrezke. Ko je prišel domov in zrezek želel popeči, je ugotovil, da mu je že dan prej potekel rok uporabe. Ker računa ni več imel, izdelka ni mogel vrniti, zato je meso romalo med odpadke. Kako se lahko zgodi, da v trgovini naletimo na meso s pretečenim rokom in kako dolgo lahko sploh živila hranimo v hladilniku ali zamrzovalniku?
Izdelek s pretečenim rokom je človeška napaka
V Hoferju še sporočajo, da je zagotavljanje kakovosti zanje ključnega pomena, kriteriji pa so pogosto celo strožji, kot to določa slovenska zakonodaja ali strogi evropski predpisi. Da se na polici znajde izdelek s pretečenim rokom trajanja je, po njihovih besedah, človeška napaka. Kaj lahko kupec v takšnem primeru stori? "V skladu s Hofer garancijo lahko naši kupci v tovrstnih primerih izdelek zamenjajo ali pa ob predložitvi računa prejmejo povračilo kupnine. Vsekakor stremimo k temu, da do podobnih situacij, ki so posledica človeškega faktorja, pride čim manjkrat."
NIJZ svetuje: Priporočen čas hranjenja surovih živil v hladilniku
Perutnina (1-2 dni)
Govedina, teletina, svinjina, jagnjetina (3-5 dni)
Mleto meso (ena ali dva dni)
Drobovina (1 ali 2 dni)
Klobasa iz svinjine, govedine, perutnine, nekuhana (1 ali 2 dni)
Ribe, škampi, lignji (1 ali dva dni)
NIJZ svetuje: Priporočen čas zamrzovanja nekaterih živil
Mleko: 3 mesece
Fižol: 8 mesecev
Korenje, zelena, špinača, buče: 10-12 mesecev
Govedina - zrezki, pečenka surova: 6-12 mesecev
Svinjina-kotleti, pečenka surova: 4-6 mesecev
Jagnje - kotleti, pečenka surova: 6-9 mesecev
Teletina - pečenka surova: 4-6 mesecev
Piščanec, puran - cel: 12 mesecev
Piščanec, puran - kosi: 9 mesecev
Divjad: 8-12 mesecev
Ribe - puste: 6 mesecev
Ribe – mastne (losos): 2-3 mesece
Šunka, hrenovke, slanina, klobase: 1-2 meseca
Meso ne sme biti zelene ali rjave barve, sluzavo, lepljivo ...
"Perutninsko meso in morsko hrano je treba toplotno obdelati v enem do dveh dneh, goveje in svinjsko meso pa v treh do štirih dneh po preteku roka. Zamrznjeno mleto meso moramo uporabiti v treh mesecih; svinjsko meso v pol leta; goveje meso, jagnjetino, telečje in divjačinsko meso pa v 8 do 12 mesecih. Meso ne sme biti zelene ali rjave barve, sluzavo, lepljivo, ne sme dajati suhega občutka ob dotiku in ne sme imeti kislega vonja, ki je značilen za kvarjenje. Mleto meso ima večjo površino kot druge vrste mesa in se zaradi bakterijske rasti lahko hitreje pokvari," opozarjajo na NIJZ.
Sicer pa je realno tveganje, ki ga predstavlja uživanje hrane s pretečenim rokom uporabnosti, težko prepoznati. Če so bila živila onesnažena (na primer z iztrebki živali) pred pakiranjem in v trgovini niso bila v hladilniku ali pa smo jih domov prinesli po dolgi vožnji z avtomobilom, obstaja možnost, da so se škodljive bakterije v njih razmnožile, sporočajo na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje. "Živila, ki smo jih predolgo hranili v hladilniku in imajo pretečen rok uporabnosti, po navadi ne povzročijo bolezni. Okužba ali zastrupitev s hrano je bolj verjetno posledica nepravilnega rokovanja z živili ali nezadostne toplotne obdelave v kombinaciji z mikroorganizmi, ki povzročajo bolezen."
NIJZ svetuje: Priporočen čas hranjenja predelanih živil v hladilniku
Kuhana perutnina: Neodprto (3-4 dni) in odprto (3-4 dni)
Kuhane klobase: Neodprto (3-4 dni) in odprto (3-4 dni)
Slanina: Neodprto (2 tedna) in odprto (1 teden)
Hrenovke: Neodprto (2 tedna) in odprto (1 teden)
NIJZ svetuje: Zamrznjena živila po termični obdelavi
Pečeno meso: 2-3 mesece
Kuhana perutnina: 4 mesece
Mesne omake: 2-3 meseceđ
Juhe in enolončnice: 2-3 mesece