Poslanka SDS in bivša učiteljica Jelka Godec je s ponedeljkovo objavo tvita o smiselnosti bralne značke, češ da "zamorjenost z bralno značko, ki zasleduje osnovni cilj vzgojiti bralca, ki bo rad bral vse življenje, opazujem pri otrocih že uhuhu let ...", poskrbela za buren odziv in vročo debato na družabnih omrežjih. Še več, prepričana je, da je teror učiteljic in knjižničark daleč od pravega ukrepa, ki bi pomagal izpolniti cilje bralne značke.
{twitter}https://twitter.com/jelka_godec/status/1087282918060371969{/twitter}
To, da bralna značka ni obvezna, kot je sprva mislila Godčeva, so ji med drugimi ogorčenimi uporabniki družbenega omrežja Twitter pojasnili tudi uslužbenci z ministrstva za šolstvo. "Učenke in učenci se zanjo odločijo prostovoljno, jo pa na ministrstvu vsekakor spodbujamo in pozdravljamo njen namen. Branje nas bogati in ima veliko pozitivnih lastnosti. Spodbujanje branja pri otrocih je nedvomno odlična popotnica za vse življenje. Z branjem bogatimo besedni zaklad, usvajamo nove besede in besedne zveze, izboljšujemo spomin in koncentracijo, spodbujamo miselne procese, krepimo bralno razumevanje, splošno razgledanost, razvijamo domišljijo itd. Brez branja ni znanja, obenem pa je branje lahko tudi zabava. Knjige so navdih in branje ponuja priložnost za razvoj na različnih ravneh," pravijo na ministrstvu.
Nekaj najboljšega, kar se otrokom lahko zgodi
Jožica Frigelj je učiteljica razrednega pouka in profesorica angleščine z ljubljanske Osnovne šole Ketteja in Murna. Dolga leta je vpeta v delovanje bralne značke, nekdaj slovenske, zdaj bolj angleške: "Bralna značka je nekaj najboljšega, kar se otrokom lahko zgodi. Spodbuja jih k branju - in to s knjigami, ki so večinoma njihov lastni izbor. Že dolgo namreč ni več določeno, da morajo otroci prebrati te in te knjige, ampak le to, da preberejo tri. Obstaja nek nabor priporočene literature, saj je prav, da se gleda tudi na to, da mladi berejo kvalitetno mladinsko književnost." Ker so prebrane knjige njihov izbor, imajo otroci bralno značko radi. "Ne le slovenska, tudi angleška bralna značka je zelo priljubljena, pri nas več kot pol šole bere in tekmuje tudi za angleško bralno značko. To je res eden najbolj pristnih načinov, kako spodbujati branje, ne da bi učenci začutili prisilo, da to morajo početi." O mnenju poslanke Jelke Godec pa sogovornica pravi: "Kaj tako trapastega že težko nekdo izjavi, skrajno trapasto pa je tudi, da se zdaj vsi s tem ukvarjamo. Ena Jelka nekaj izjavi in zdaj se vsi s tem ubadamo. Lahko bi se s čim bolj pomembnim, tako pa se izgublja energija. Bralna značka ni obvezna in otroci radi to počnejo. Tu bi morali napraviti piko." (fž)