Kot so zapisali, pogojevanje izplačila z zahtevo po podatkih, za katere, kot se je izkazalo tudi po pojasnilih samega Ukoma poslanki SMC Janji Sluga, Ukom nima pooblastila, pač pa je do njih upravičena le vlada, je nedostojno. Ukom s tem nase prevzema odgovornost za nezakonito odtegovanje sredstev agencije in za usodo okoli 100 zaposlenih, ki jim pred prazniki grozi, da ostanejo brez plačila. "In to v letu, ko zaposleni opravljamo izjemno delo pri obveščanju javnosti o epidemiji, ko smo naredili bistveno več vsebin kot lani in to v izjemno zahtevnih okoliščinah, ko smo bili tudi sami dnevno izpostavljeni nevarnosti okužbe."
"Brez sredstev za javno službo se lahko STA poslovi od okoli 70 zaposlenih, kar pomeni, da ne bo več mogla opravljati svojega poslanstva in bo ogroženo delovanje agencije. Ali drugače: Ukom želi očitno ukiniti STA, ki bi sicer prihodnje leto skupaj s samostojno državo praznovala 30 let," opozarjajo in znova pozivajo ministrski zbor in vse koalicijske partnerice, da ukrepajo in se postavijo za agencijo, ki dnevno poroča tudi o njihovih aktivnostih. "In to še preden bo prepozno. Z zagotavljanjem likvidnostnih sredstev lahko vzdržimo še nekaj časa, prav dolgo pa ne."
Vlada se je prejšnji ponedeljek seznanila z informacijo Ukoma o začasni ustavitvi financiranja STA. Razlog naj bi bilo zavračanje posredovanja dokumentov, iz katerih bi lahko razbrali finančno poslovanje STA. Vodstvo STA je Ukomove navedbe zavrnilo. Po njegovi presoji je Ukom s svojimi zahtevami presegel zakonska in pogodbena pooblastila, do katerih ima po zakonu o STA pravico le vlada. Zahteve iz dopisov so se nanašale tako na področja, ki jih ščitijo določila o avtonomiji uredništva, kot na tržni del dejavnosti STA, za katere Ukom kot skrbnik pogodbe o opravljanju javne službe ni pristojen.
"Ob tem se iskreno zahvaljujemo vsem, ki ste nam v minulih dneh izkazali izjemno podporo. Ta nam veliko pomeni, saj dokazuje, da delamo dobro. Vsem našim naročnikom zagotavljamo, da bomo, vse dokler bomo obstajali, delali po istih profesionalnih standardih še naprej."
O sporu med Ukomom in STA je v petek med drugim razpravljal tudi odbor DZ za kulturo, pri tem pa sprejel tako koalicijske kot opozicijske predloge sklepov, povezane s financiranjem STA. Med drugim je pozval vlado, naj nemudoma izplača že zapadle obveznosti do STA, po drugi strani pa pozval STA, naj v skladu s pogodbo Ukomu kot predstavniku ustanovitelja posreduje zahtevano dokumentacijo. Vlado pozivajo še, naj ustavi pritiske na STA in se vzdrži blatenja agencije.