V Koordinaciji zdravniških organizacij so sicer zadovoljni, da je vlada potrdila odlok, po katerem je v ambulantah spet mogoče obravnavati tudi paciente na nenujnih pregledih, a ob tem opozarjajo na številne težave in odgovorne pozivajo, naj bodisi zakon o pacientovih pravicah novelirajo ali začasno suspendirajo določene zakonske člene. Obravnava pacientov bo namreč, tako Radko Komadina, predsednik Slovenskega zdravniškega združenja, potekala povsem drugače, kot je to veljalo pred epidemijo, zato nekaterih določb omenjenega zakona ni mogoče izvajati.
Zobozdravnikom primanjkuje zaščitne opreme
Obravnava pacientov bo zaradi preventivnih ukrepov, s katerimi bodo poskušali preprečiti širjenje okužbe s covidom-19, bistveno počasnejša, prav tako bodo morale medicinske sestre na predvečer pregleda pacienta poklicati, preveriti, ali ima mogoče prehladna obolenja, in če je tako, pregled prestaviti za dva tedna, če je prehladno obolenje v družini, pa za en teden. To bo, tako Komadina, bistveno podaljšalo čakalne vrste, zato jih bo tudi treba prevetriti. Podobno bo tudi v zobozdravstvu, kjer so izračunali, da bo ob uvedbi rednih zobozdravstvenih pregledov - kdaj to bo, še ni znano - v enem turnusu mogoča obravnava le sedmih pacientov. Problem v zobozdravstvu je tudi, tako zobozdravnik Krunoslav Pavlovič, pomanjkanje zaščitne opreme. Na vstopnih točkah za nujne zobozdravstvene storitve, kjer so do danes obravnavali 5400 pacientov, imajo zaščitne opreme le še za en teden, je povedal Pavlovič.
Potrebujejo nove specialiste
Iz Zdravniške zbornice Slovenije pa pristojne na ministrstvu za zdravje pozivajo, naj tistim specializantom, ki so opravili vse predvidene obveznosti, omogočijo opravljanje specialističnega izpita, da bodo lahko zdravstvene ustanove dobile prepotrebne specialiste. Po marčevskem vladnem odloku to trenutno ni mogoče, zaradi prekinitve kroženja specializantov po ustanovah pa prav tako ti več nimajo pravice do plače iz zdravstvene blagajne. Pristojno ministrstvo so sicer že pozvali, naj to pravno praznino odpravi, a ustreznega odgovora, tako predsednica Zdenka Čebašek Travnik, ni bilo, zato so se obrnili na vlado, ki je primer vrnila nazaj na ministrstvo za zdravje, a tudi v obravnavo na ministrstvo za finance. V Koordinaciji vlado tudi pozivajo, naj se zaradi daljših čakalnih vrst, ki so zaradi enomesečne neobravnave nenujnih primerov dejstvo, v prihodnjo obravnavo pacientov v javnem zdravstvenem sistemu vključi vse zasebne zdravnike in zobozdravnike, ki imajo to željo.