Ker bolnišnice v času koronakrize niso mogle opravljati običajne redne dejavnosti, nas je zanimalo, kako znova krepijo običajne aktivnosti, operacije, ambulantne preglede in drugo, saj se mnogi bolniki sprašujejo, kaj je z njihovimi pregledi, termini in posegi.
MARIBOR: Določanje novih terminov
Podatki o odpadlih obravnavah v UKC Maribor niso spodbudni, samo v marcu je odpadlo več kot 700 večjih operativnih posegov, 3000 hospitalnih zdravljenj in 25.000 ambulantnih obravnav. Delo se postopno vrača v normalne okvire, a počasi. V čakalnicah ne sme biti toliko ljudi kot prej, zato so denimo v laboratoriju uvedli sistem sprejema po abecednem redu - glede na prvo črko priimka. Z drugih oddelkov kličejo na obravnave bolnike z napotnicami nujno, zelo hitro in v nekaterih primerih hitro, paciente pa pozivajo, naj počakajo na poziv v telefonski, elektronski obliki ali pisno, saj datumi, določeni pred epidemijo, ne veljajo več, na oddelkih pa posebne ekipe skrbijo za vzpostavitev novih terminov. Največ vprašanj sicer postavljajo nosečnice tik pred porodom, pravijo. Prisotnost spremljevalca pri porodu je spet omogočena, obiski po porodu pa niso dovoljeni, spremljevalec lahko porodnico in novorojenčka pospremi iz bolnišnice. Nemoteno deluje oddelek za onkologijo, seveda ob upoštevanju vseh previdnostnih ukrepov in brez obiskov.
CELJE: Ambulante že dosegajo 85 odstotkov programa
V celjski bolnišnici v zadnjih dneh specialistične ambulante že dosegajo približno 85 odstotkov rednega programa, radiologija okoli 80 odstotkov rednega programa, urgentne zdravstvene storitve 80 odstotkov prejšnjega obsega dela, od tega je okoli 20 odstotkov obravnav povezanih s covidom. Na operativnem področju izvajajo približno 70 odstotkov rednega programa. Spreminja se tudi način klicanja pacientov na nenujno obravnavo v bolnišnico. Ti bodo po pošti prejeli pisno vabilo z datumom obravnave.
So pa od začetka epidemije pa do 20. aprila, ko so počasi začeli povečevati obseg nenujnih zdravstvenih storitev, poleg nujne medicinske obravnave (urgenca) in obravnave pacientov s covidom-19, opravili le od 35 do 40 odstotkov predvidenega programa zdravstvenih storitev, predvsem obravnavo pacientov, ki so bili naročeni na zdravstvene storitve s stopnjo nujnosti nujno in zelo hitro, onkološke paciente, nosečnice, paciente, pri katerih je predvidena kontrola po predhodnem invazivnem posegu ali operaciji.
Kako je z izplačilom kriznega dodatka
CELJE: Na predlog Bolnišnične poveljniške skupine je direktorica Margareta Guček Zakošek sprejela sklep o določitvi covid delovišč in organizacijskih enot. Zaposleni, ki delajo na teh deloviščih in enotah, so prejeli maksimalni, to je 100-odstotni dodatek na svojo osnovno urno postavko. Drugi zaposleni, ki so delali na manj izpostavljenih deloviščih, so prejeli izpostavljenosti ustrezno manjše dodatke. Za marec je bilo izplačanih v plačah za 1,24 milijona evrov dodatkov. Dodatek po kolektivni pogodbi za javni sektor so sprva izplačali 1828 zaposlenim v višini 1,11 milijona evra, dodatek po interventnem zakonu pa 422 zaposlenim v višini 130.730 evrov. "Naknadno smo prejeli podatke za še nekaj upravičencev, tako da je bil s poračunom izplačan dodatek po kolektivni pogodbi še 197 zaposlenim v skupni višini skoraj 16 tisoč evrov.
Za april je bil pri izplačilu osebnega dohodka 1806 zaposlenim izplačan dodatek po kolektivni pogodbi v višini 1,859 milijona evrov, izplačila dodatka intervencijskem zakonu pa še niso izvedli. "Skupni znesek do zdaj izplačanih dodatkov za marec in april znaša 3,120.339,39 evra," sporočajo iz celjske bolnišnice.
PTUJ: V SB Ptuj še niso izplačali niti kriznega dodatka niti dodatka po kolektivni pogodbi, za marec podatke šele pripravljajo. Dodatke bodo izplačali, ko bodo za to tudi prejeli sredstva, pojasnjujejo.
SLOVENJ GRADEC: Dodatek za delo v rizičnih razmerah bo v Splošni bolnišnici Slovenj Gradec za marec prejelo približno 800 zaposlenih, dodatek za nevarnosti in posebne obremenitve pa dobrih 200. Skupen strošek izplačil obeh dodatkov za marec znaša dobrih 530 tisoč evrov. Za april točnega dodatka še nimajo, ocenjujejo, da bo znašal okoli 1,1 milijona evrov.
Podatke iz drugih bolnišnic na severovzhodu države še pričakujemo in jih bomo predstavili, takoj ko bodo znani.
MURSKA SOBOTA: Specialisti tudi v nedeljo
Čeprav so v Splošni bolnišnici Murska Sobota začele delovati že skoraj vse specialistične ambulante - izjema je denimo razvojna ambulanta - in čeprav delajo tudi v popoldanskem času, nekatere pa celo v nedeljo, strokovni direktor Bolnišnice Daniel Grabar pravi, da meseca, ko niso opravljali nenujnih pregledov, ne bo mogoče nadomestiti. Tako se bodo čakalne dobe podaljšale pri vseh specialističnih ambulantah in diagnostiki in celo tam, kjer jih doslej ni bilo. Prav tako bo dlje treba čakati na operativne posege.
V bolnišnicah se življenje utirja na stare poti, a s posebnimi režimi naročanja
V Mariboru onkologija deluje nemoteno, v laboratorij po abecedi, največ vprašanj imajo nosečnice tik pred porodom
V Celju specialistične ambulante že pri 85 odstotkih rednega programa
V Slovenj Gradcu je nenujne preglede začela tudi psihiatrična ambulanta
V Murski Soboti se zavedajo, da se bodo čakalne dobe podaljšale pri specialističnih ambulantah in diagnostiki
SLOVENJ GRADEC: Anketni vprašalnik v podporo
"V času umirjanja epidemiološke situacije smo v Splošni bolnišnici Slovenj Gradec postopoma začeli izvajati nenujne posege. Seznam pripravljamo na podlagi predhodne triaže predstojniki oddelkov ob upoštevanju prostorskih in kadrovskih zmožnosti. V okrnjeni izvedbi deluje tudi večina preventivnih programov. Še vedno pa moramo zagotavljati dva ločena pogona dela - za paciente s sumom na covid-19 in za tiste brez njega. Takšna organiziranost terja veliko našega časa, ukvarjamo se s prostorsko stisko in zavedanjem, da okužba s covidom-19 lahko izbruhne kadarkoli. Ponovno se je namreč začelo povečevati število akutno bolnih pacientov brez suma na covid-19, ki jim je treba nameniti enako pozornost. Zmanjšali smo že obseg prostorov, namenjenih pacientom s sumom na covid-19, s čimer so se sprostili prostori za intenzivno interno medicino in eden od akutnih internističnih oddelkov," so sporočili iz bolnišnice.
Omilili so tudi ukrepe na Oddelku za ginekologijo in porodništvo (spremstvo partnerja pri porodu), izvajanje nenujnih pregledov je ponovno začela psihiatrična ambulanta. Na Oddelku za interno medicino postopoma in v manjšem obsegu delujejo specialistične in diagnostične ambulante. V SB Slovenj Gradec paciente še vedno predhodno pokličejo po telefonu, se z njimi dogovorijo o terminih za obravnave, preverijo njihovo in zdravstveno stanje svojcev. Zelo pomemben del zdravstvene dokumentacije postaja anketni vprašalnik. Omogočiti želijo tudi čim večjo pretočnost pacientov skozi glavni vhod.
PTUJ: Pripravniki še na čakanju
V Splošni bolnišnici Ptuj so te dni začeli postopno izvajanje vseh dejavnosti, ob tem pa, kot poudarja direktorica Anica Užmah, upoštevajo navodila ministrstva za zdravje za sprejem nenujnih bolnikov: "Praktično delajo že vse naše bolnišnične ambulante in dejavnosti. Pred izvedbo pregleda ali posega se izvede pri pacientu epidemiološka anamneza, in če ni prisotnih znakov okužbe, se ga naroči na storitev. Delo seveda ne poteka tako, kot je pred epidemijo, saj je v enakem časovnem obdobju, ob upoštevanju vseh priporočil, mogoče obravnavati manj bolnikov." Ta mesec, sporočajo iz ptujske bolnišnice, so na čakanju še pripravniki, ki jih bodo vpoklicali na delo takoj, ko se bodo pripravništva nadaljevala.