Potem ko smo v soboto v Večeru objavili, da je Magna Steyr na zboru delavcev lakirnice v občini Hoče-Slivnica zaposlene seznanila, da se pripravlja na zagon proizvodnje, so danes to namero sporočili tudi predstavnikom gospodarskega ministrstva in lokalne skupnosti.
Kot je po srečanju dejal direktor hoške Magne David Adam, sta skupaj s podpredsednikom Magne Steyr Erwinom Fandlom predstavila odločitev, da Magna ponovno zažene proizvodnjo v lakirnici, saj se v kanadsko-avstrijski multinacionalki nadejajo novih naročil avtomobilskih proizvajalcev: "Načrtujemo vrnitev vseh zaposlenih, ki smo jih v zadnjem letu razporedili na delo v matično graško tovarno. Z njimi bomo v prvem četrtletju prihodnjega leta postopoma ponovno zagnali proizvodnjo."
Dodal je še, da so tako uspeli zadržati večino zaposlenih, ki jih potrebujejo v lakirnici. Odločitev o vnovičnem zagonu proizvodnje so v Magni sprejeli prejšnji teden, kmalu bodo stekli pogovori še z glavnimi dobavitelji materiala. Adam pa ni mogel komentirati vprašanja, ali bodo nadaljevali proizvodnjo osvežene različice Jaguarjevega modela E-Pace, in tudi ne potrditi, da so zaposlenim v zahvalo za razumevanje in vožnjo na delo v Gradec obljubili 250 evrov nagrade. Glede druge faze projekta, ki predvideva izgradnjo tovarne za proizvodnjo do sto tisoč avtomobilov letno, pa je dejal, da so medtem pridobili zemljišča in da postopek pridobivanja soglasij teče naprej.
V prvem četrtletju prihodnjega leta za domače delavce spet delo doma
Država bi upoštevala vpliv pandemije
Jernej Salecl, direktor direktorata za internacionalizacijo na gospodarskem ministrstvu, je bil po pogovorih zadovoljen, da se bo proizvodnja v Hočah nadaljevala: "Gospodarsko okrevanje se krepi tudi v industrijski proizvodnji in prav je, da proizvodnja v Hočah ponovno steče." Na novinarsko vprašanje o morebitni prilagoditvi rokov zaradi zastoja proizvodnje ob pandemiji koronavirusa, potem ko je država Magni že izplačala preko 18 milijonov evrov državnih subvencij, je Salecl odgovoril, da ta trenutek teh rokov še niso spreminjali: "Se pa z Magno pogovarjamo, na kakšen način upoštevati vpliv pandemije na njihovo poslovanje." Salecl je komentiral tudi postopek pridobivanja okoljevarstvenega soglasja za drugo fazo izgradnje tovarne, za katerega meni, da teče korektno: "Namignili so nam, da imajo potencialne stranke, ki bodo v prihodnje proizvajala vozila v Magni, zato moramo narediti vse, kar je v naši moči, da drugo fazo izpeljemo do konca tako, kot je zastavljena."
Lani v Sloveniji 1,3 milijona evrov dobička
Po danes objavljenem letnem poročilu podjetja Magna Steyr so lani v Sloveniji ustvarili za 5,6 milijona evrov čistih prihodkov in 14 milijonov evrov drugih poslovnih prihodkov s povezanimi podjetji v tujini. Pod črto pa jim je ostalo 1,3 milijona evrov čistega dobička. Poslovno leto 2020 so pričeli v skladu s poslovnim načrtom in v prvih treh mesecih ustvarili za 2,7 milijona evrov prihodkov. Dogajanje v zvezi z epidemijo koronavirusa v marcu jih je prisililo k zaustavitvi proizvodnje. Od marca do julija je bila večina zaposlenih na čakanju, za kar so od države prejeli 893.845 evrov subvencij iz protikoronskih ukrepov. Nato so se odločili za napotitev presežne delovne sile v matično graško tovarno. Konec decembra 2020 so zaposlovali 182 delavcev, spomnimo, da jih morajo po pogodbi z državo 404 do novembra 2022.
Župana zadovoljna, kanalizacija bo
Marko Soršak, župan občine Hoče-Slivnica, je prav tako zadovoljen, da se proizvodnja v lakirnici ponovno zažene in da se bodo delavci vrnili k tekočim trakovom, kar kaže tudi na resne namere investitorja. Dejal je še, da je bil občinski prostorski načrt za drugo fazo tovarne Magne sprejet že februarja in da bi po treh letih pričakovali tudi izdajo okoljevarstvenega soglasja. Egon Repnik, župan občine Miklavž na Dravskem polju, pa je dodal, da so veseli vsakega koraka za realizacijo memoranduma za povečanje zmogljivosti kanalizacije od občine Hoče-Slivnica preko Miklavža do čistilne naprave v Dogošah: "Danes smo sklenili dogovor in dorekli časovnico, po kateri bi v začetku prihodnjega leta lahko pridobili gradbeno dovoljenje. Nato pa bi lahko tehnično in finančno to naložbo konkretizirali tudi na papirju." Spomnimo, da je vlada junija odobrila 100.000 evrov za projektiranje omenjene kanalizacije, ki naj bi skupaj stala okoli dva milijona evrov.