Delavci prek telefona nadzirajo delodajalca: "Kaj strašite naše delavce? Saj sem ob plači plačal tudi prispevke za socialno varnost"

Jelka Zupanič
23.07.2019 18:54

Delodajalci niso veseli obveščanja delavcev o neplačanih prispevkih za socialno varnost, v Fursu pa so zadovoljni, saj so v minulih treh mesecih delavcem poslali po telefonu 73 odstotkov manj obvestil. Zdaj je prijavljenih 53 tisoč.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Zdaj prejema obvestila preko mobilne aplikacije eDavki na svoj telefon več kot 53 tisoč delavcev.
Andrej Petelinšek

"Kaj strašite naše delavce? Saj sem ob plači plačal tudi prispevke za socialno varnost," kdaj pa kdaj še slišijo v finančni upravi (Furs). Vendar že vse bolj poredko, saj delodajalci na tako vprašanje zmeraj dobijo tudi Fursov odgovor. Denimo: "Prispevke ste delavcem sicer plačali, a ste dolžni še obresti." Delodajalci potem kar hitro poskrbijo, da niso več dolžniki, samo da njihovi delavci prek telefona iz Fursa ne bi dobili več obvestila o neplačanih prispevkih.

Fursovo obvestilo je delavce opogumilo

Fursov podpis pod obvestilom je zalegel. Delavce je opogumil, da stopijo s telefonom v roki do svojih delodajalcev, jim pokažejo podpis Furs in zahtevajo pojasnilo. Vendar se ne ustavijo le pri tem. Zahtevajo celo plačo. Cela plača namreč ni le neto plača, ki jo dobi delavec v žep, potem ko mora delodajalec v njegovem imenu poslati na ustrezne naslove prispevke, akontacijo dohodnine in še kaj. Delavec prodaja svoje delo za bruto plačo. Torej mora dobiti tudi vse pripadajoče mu obvezne prispevke: za pokojninsko in zdravstveno zavarovanje ter za zaposlovanje in starševsko varstvo. Delodajalci pa tudi niso po župi priplavali, vedo, da z neplačevanjem prispevkov kršijo temeljne pravice delavcev in da je to kaznivo. Na srečo se delavci vse bolj zavedajo, da bo tudi od plačanih prispevkov odvisno, kakšna starost jih čaka, in si, ko bodo šli po pravice in pokojnino, ne želijo slišati "saj vam niso plačali prispevkov". Predstavnik za odnose z javnostmi v finančni upravi Stojan Glavač nam je to potrdil, ko je zadovoljno povedal, da si želi, da bi jih obveščali o neobračunanih in/ali neplačanih prispevkih vsak mesec okoli tisoč delavcev več.

Delodajalci se že redkeje spozabijo

Ali lahko po trikratnem pošiljanju sporočil že rečemo, da delodajalci v svojem kolektivu ne upajo več tvegati ognja v strehi in prav zaradi tega vse bolj zgledno skrbijo za prispevke? V Fursu, pravi Glavač, so skoraj prepričani, da je tako obveščanje prispevalo k zmanjšanju neplačevanja prispevkov. "Podatki kažejo, da se delodajalci delavcev, ki so registrirani v mobilno aplikacijo eDavki, redkeje izogibajo plačevanju prispevkov za socialno varnost," trdijo. In ne pozabijo spomniti tako delavcev kot delodajalcev, da so pristojni za prispevke še zmeraj oni, Furs. Če delodajalec ne bo oddal obračuna prispevkov, ga bodo spomnili, da naj to stori, če prispevkov ne bo plačal, pa ga čaka davčna izvršba.

Dan Podjed
Robert Balen
Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta