Delnice elektropodjetij naprodaj

Srečko Klapš Srečko Klapš
04.12.2018 16:51

Družba Alta Invest oblikovala konzorcij petih slovenskih elektrodistribucijskih družb za prodajo od 8- do 11-odstotnih deležev. Če bo interes, bi se jim lahko pridružili še mali delničarji.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
V konzorciju prodajalcev je naprodaj 11,44-odstotni delež Elektra Maribor knjigovodsko vreden 30,8 milijona evrov.
Sašo Bizjak

V konzorciju so naprodaj delnice manjšinskih lastnikov družb Elektro Celje, Elektro Gorenjska, Elektro Ljubljana, Elektro Maribor in Elektro Primorska. Z vsako elektrodistribucijsko družbo posebej so sklenili tudi sporazum o skupni prodaji teh delnic. V Alti Invest dosedanjega morebitnega interesa ponudnikov ne komentirajo, več naj bi povedali, ko bodo pridobili zavezujoče ponudbe.

Naprodaj več kot desetina Elektra Maribor

Po knjigovodskih vrednostih delnic so od 7,90- do 11,44-odstotni deleži teh družb skupaj vredni 98,7 milijona evrov. Največji je 11,4-odstotni paket delnic Elektra Maribor z oznako EMAG, ki pokriva Podravje in Pomurje, po knjigovodski vrednosti delnice 8,04 evra vreden 30,8 milijona evrov. Največji posamični lastnik Elektra Maribor je z 79-odstotnim deležem Republika Slovenija, med največjimi manjšinskimi lastniki pa so Pivovarna Laško (5,7 odstotka), ciprski Ampelus holding Igorja Laha (3,3 odstotka) in Kapitalska družba (1,6 odstotka). V registru je sicer vpisanih še okoli 700 malih delničarjev. Potem ko je Slovenski državni holding (SDH) elektrodistribucijskim podjetjem naročil odkup in oblikovanje sklada lastnih delnic in razpon cene, so se te v primeru Elektra Maribor gibale med 2,07 in 2,76 evra, zato je bilo za prodajo malo zanimanja.

Mali delničarji za izstop po pošteni ceni

Društvo MDS se od leta 2010 udeležuje vseh skupščin elektrodistribucije in išče rešitev za izstop iz lastništva elektropodjetij po pošteni ceni ali vsaj ustrezen dividendni donos, glede na to, da vsa poslujejo z dobičkom, še meni Stanković. Na zanimanje investitorjev pa bo po njegovem mnenju vplivalo tudi dejstvo, da bodo morebitni investitorji vstopali v lastniške strukture podjetij, kjer ima država s paradržavnimi skladi in podjetji, ki so v delni ali večinski lasti države, med 80 in 85-odstotne lastniške deleže. Medtem ko bi lahko bili zadovoljni s trenutno dividendno politiko, po kateri elektrodistribucijske družbe zagotavljajo do 3,5-odstotne dividendne donose.

Rajko Stanković (MDS): "Upajmo na pošteno ceno, vsekakor pa precej višjo kot je bila pri odkupih lastnih delnic elektro podjetij, ki je bila izrazito podcenjena."
Osebni arhiv
Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta