Ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti je pripravilo nov nabor ukrepov za zajezitev posledic pandemije covida-19. S predlogi odpravljajo nekaj nejasnosti, ki so se že pokazale v praksi pri izvajanju prvega protikoronskega zakona, in dodajajo še nove.
"Če smo s prvim paketom zajeli več kot milijon državljanov, s tokratnimi dopolnitvami zajemamo še dodatno okoli 220.000 ljudi. Naš ključni cilj je ljudem olajšati to težko in nezavidljivo obdobje, zajeti pa želimo vse ranljive skupine prebivalstva. Ljudem želimo dati sporočilo, da v teh razmerah niso sami," sporoča minister Janez Cigler Kralj.
Komu solidarnostni dodatki
Pravica do enkratnega solidarnostnega dodatka v višini 150 evrov, ki bo izplačan najkasneje do 30. junija, se širi tudi na prejemnike poklicnih pokojnin pod 700 evrov, izredne študente, prejemnike starševskega dodatka, prejemnike dodatka za nego otroka v aprilu, poleg tega pa še na družinske pomočnike, rejnike in prejemnike otroškega dodatka, če niso višje kot v šestem dohodkovnem razredu. Slednji bo znašal 30 evrov za vsakega otroka. Prvi bodo solidarnostni dodatek v treh različnih višinah, od 130 do 300 evrov, dobili upokojenci s pokojninami, nižjimi od 700 evrov. Prejelo ga bo 328.780 upokojencev skupaj z aprilsko pokojnino. Solidarnostni dodatek v višini 150 evrov bodo v prvi polovici maja dobili še prejemniki denarne socialne pomoči, varstvenega dodatka in velike družine.
Začasno denarno nadomestilo za čas epidemije
Med pomembnimi novostmi je tako začasno denarno nadomestilo zaradi izgube zaposlitve. Do nadomestila v višini 513 evrov bruto mesečno bo upravičen vsak, ki mu je od 13. marca prenehala pogodba o zaposlitvi iz poslovnega razloga ali se mu je iztekla pogodba o zaposlitvi za določen čas. Tudi vsi tisti, ki sicer ne bi bili upravičeni do nadomestila za brezposelnost, ker so bili zaposleni prekratek čas. Nadomestilo se bo priznalo z odločbo ne glede na čas vključitve v obvezna socialna zavarovanja in ga bodo prejemali tri mesece. Ministrstvo ocenjuje, da bo ta ukrep pomagal okoli 2500 ljudem, državo pa bo stal okoli štiri milijone evrov.
Meh: Za oprostitev plačila najemnin
V Obrtno-podjetniški zbornici Slovenije menijo, da gredo ukrepi vlade v drugem protikoronskem paketu v pravo smer, vendar so potrebne še izboljšave. Med drugim pogrešajo ukrep za oprostitev plačila najemnin in možnost odloga obveznosti iz lizing pogodb.
"Likvidnost je največja težava obrtnikov in podjetnikov ta hip. Kot kaže naša anketa, jih samo tretjina lahko zagotovi sredstva za izplačilo nadomestila plač delavcem na čakanju. Pomoč je treba obrtnikom in podjetnikom zagotoviti takoj, če želimo ohraniti delovna mesta in podjetja," je dejal Branko Meh, predsednik OZS.
Na čakanje tudi delavci iz humanitarnih in invalidskih podjetij
Omilili naj bi tudi ukrep za koriščenje instituta čakanja delavcev na delo. Do pomoči bodo namreč po novem upravičeni delodajalci, ki jim bodo po njihovi oceni prihodki v letu 2020 zaradi epidemije na letni ravni upadli za več kot 10 odstotkov. Doslej je ta delež določen pri 20 odstotkih. Poleg tega je vlada med organizacije, ki bodo lahko koristile čakanje na delo, vključila tudi humanitarne in invalidske organizacije, invalidom bo na voljo tudi krizni dodatek. Na novo bo delodajalcem na voljo tudi možnost oprostitve plačila prispevkov za poklicno zavarovanje.
Samozaposlenim, verskim uslužbencem, družbenikom in kmetom prvi protikoronski zakon ponuja pomoč v obliki mesečnega temeljnega dohodka v višini 700 evrov in oprostitev plačila socialnih prispevkov v času epidemije, do tega pa naj bi bili po novem upravičeni tudi samozaposleni, ki so zaradi starševskega varstva na skrajšanem delovnem času, in to v sorazmernem delu.