S 1. marcem bo Lidl Slovenija dvignil plače svojih prodajalk in prodajalcev. Plača se jim bo - ne glede na to, ali so zaposleni za krajši ali za polni delovni čas - povišala za 100 evrov bruto na mesec. Kot pojasnjujejo v podjetju, se je njihova prodajna ekipa v minulem letu izkazala z izjemno prizadevnostjo in pripadnostjo svojemu podjetju. "S to odločitvijo želimo še najprej krepiti vlogo enega najboljših zaposlovalcev v državi in ohranjati nadpovprečno raven nagrajevanja svojih sodelavcev v trgovinski panogi," je ob tej priložnosti povedal Tomaž Kus, izvršni direktor prodaje.
Prvo višje izplačilo bodo prodajalke in prodajalci prejeli v aprilu za marec. Prodajalke in prodajalci bodo od marca dalje v prvem letu zaposlitve pri tem trgovcu za 30-urni teden prejemali 940 evrov osnovne bruto plače na mesec oziroma 1220 evrov za 40 ur na teden. Neuradno smo izvedeli, da se bodo plače povišale tudi pri nekaterih drugih trgovskih družbah, vendar nam podatkov včeraj ni uspelo preveriti.
Pomurje: Dvig v Pomurskih mlekarnah in Carthagu
Kot smo poročali pred kratkim, so se za zvišanje plač odločili v Pomurskih mlekarnah, in sicer je 75 odstotkov zaposlenih z novim letom dobilo novo pogodbo, s katero so se jim plače zvišale za 10 do 15 odstotkov. Kot pojasnjujejo v vodstvu, je novi lastnik, družba RRC Računalniške storitve Anthonyja Tomažina, ob prevzemu ugotovila, da je podjetje kadrovsko podhranjeno, zato so že zaposlili deset novih sodelavcev. O zvišanju plač poročajo tudi iz odranske družbe Carthago, kjer pravijo, da so letos osnovne izhodiščne plače zvišali za šest odstotkov. (tm, jv)
Koroška: Kovinska industrija se bori za delavce
V koroški regiji, kjer je osrednja predelovalna industrija, med ključnimi industrijskimi panogami pa je kovinska, torej v regiji, ki ji neposredno konkurira sosednja Avstrija, se že nekaj časa stopnjujejo pritiski na dvig plač zlasti v povezavi s pomanjkanjem delavcev v proizvodnji oziroma se za dvig plač glede na razmere odločajo tudi nekateri delodajalci. Osrednji zaposlovalec v zgornji Mežiški dolini, Tovarna akumulatorskih baterij - TAB Mežica, je zaradi pomanjkanja delavcev že zvišal plače v proizvodnji, in sicer lani jeseni za okoli sedem odstotkov, že leto prej pa za okoli deset odstotkov. Povprečna bruto plača v proizvodnji tako zdaj v TAB znaša okoli 2100 evrov na zaposlenega. Sindikat SKEI je z nedavno opozorilno stavko zahteval višje plače za delavce tudi v družbah Sija - Slovenske industrije jekla. V Siju so se deloma že prilagodili, odprte pa ostajajo predvsem zahteve za višje plače v Siju Metal Ravne, kjer poganjanja še potekajo in so tako sprva napovedane stavkovne aktivnosti zato zdaj zamrznjene - so pa plače sicer tudi v jeklarskih družbah že deloma povečevali, a ne v zadostni meri. Delavce podjetja težje pridobijo ali zadržijo tudi zaradi bližine Avstrije in sorodnih družb prav v bližini meje, v katerih so se (pre)zaposlili tudi delavci iz Koroške, pomemben faktor pri odločanju za službo pa je ravno plača. (plt)