Četrtkova oddaja Tarča je bila posvečena migracijam in udeležil se je je tudi državni sekretar na notranjem ministrstvu, mag. Sandi Čurin. Med drugim je govoril o liberalizaciji srbske vizumske politike do državljanov Pakistana, ki naj bi bila razlog za velik delež Pakistank in Pakistancev med prosilci za azil v Sloveniji. Srbija je lani septembra ukinila vize za državljane Irana, o čemer smo pisali. A je nato 10. oktobra letos zaradi pritiskov iz EU vize ponovno uvedla. Do liberalizacije vizumskega režima s Pakistanom nikoli ni prišlo. To so v petek pojasnili tudi na notranjem ministrstvu, ko smo jih zaprosili za razlago izjav državnega sekretarja. "Srbija je napovedala vizumsko liberalizacijo s Pakistanom in Nigerijo, vendar se potem ni realizirala tudi zaradi naporov Slovenije in celotne EU. Je pa dejstvo, da je od okoli 6700 nedovoljenih prehodov državne meje letos do konca septembra okoli 2000 pakistanskih državljanov, kar je izstopajoči delež po državljanstvih," so nam odgovorili z notranjega ministrstva pod Boštjanom Poklukarjem.
V četrtek predvajanjem prispevku novinarke Nataše Markovič na TV Slovenija je policija za televizijske kamere tudi demonstrirala, kako sprejme migrante in begunce, ki ilegalno prečkajo slovensko mejo. Policist je na povodcu vodil psa, z odstranjenim nagobčnikom, policistka pa je vseskozi v skupino ljudi, med katerimi je bil tudi nekajleten otrok, merila s pištolo. Na posnetek se je že v četrtek odzval humanitarec Jure Poglajen in doktorica prava in strokovnjakinja za človekove pravice ter azilno pravo, Neža Kogovšek. Oba sta opozorila, da gre za nesorazmeren in nesprejemljiv policijski ukrep.
{twitter}https://twitter.com/JurePoglajen/status/1055526898154065920{/twitter}
{twitter}https://twitter.com/neza_ks/status/1055527487072034817{/twitter}
Ravnanje policije je bilo nato del krajše debate v studiu med gosti Tarče in tedaj je državni sekretar Sandi Čurin uporabo naperjene pištole v neoborožene ljudi z dvignjenimi rokami upravičeval tudi z besedami, da si ne želimo ponovitve dogodka izpred dveh let, ko je policist umrl zaradi napada "z mačeto s strani ilegalnega migranta".
Junija 2016 je v Brežicah umrl policist, potem ko ga je zabodel nemški državljan, ki si je takoj sodil sam, a glede na besede državnega sekretarja se je zdelo, da je moral imeti v mislih nek drug dogodek. "Pojasnjujemo, da se je državni sekretar nenamerno netočno izrazil," so nam odgovorili na notranjem ministrstvu. "Mislil je na tujca in ne na ilegalnega migranta," so vendarle potrdili, da je državni sekretar govoril o dogodku iz junija 2016. "Bistvo, ki ga je državni sekretar želel pri tem izpostaviti, je, da morajo biti policisti v policijskih postopkih vedno zelo previdni, saj se je v preteklosti že dogajalo, da so zaradi napadov policisti umrli."