Skrajševanje čakalnih dob na preglede in posege v bolnišnicah ter poskusi sanacije izgub iz poslovanja še naprej zaznamujejo zdravstvo na sekundarni ravni. Potem ko je vlada jeseni sprejela tako imenovani aneks 3 k splošnemu dogovoru, vreden 10 milijonov evrov, s katerim skuša še nadalje skrajševati najdaljše čakalne dobe, bolnišnice opravljajo dodatne posege. Hkrati sicer že opozarjajo, da bodo s tem prejele plačilo za nekatere že dodatno opravljene in prej neplačane storitve. Poročali smo že, da je največji delež, 1,8 milijona evrov, iz tega aneksa namenjen UKC Maribor. UKC Ljubljana je denimo namenjenih dodatnih 1,1 milijona evrov. Še pred iztekom leta pa je vlada zagotovila tudi denar za pokritje neporavnanih obveznosti splošnih bolnišnic (SB) Ptuj, Murska Sobota in Brežice, da bi zagotovila nadaljnje nemoteno izvajanje zdravstvene dejavnosti in zdravstvene oskrbe prebivalcev na območjih teh bolnišnic. Po mariborskem UKC smo preverili še razmere v regijskih bolnišnicah Celje, Ptuj in Slovenj Gradec.
SB Celje: Dodatni denar predvsem za operacije na ožilju
V celjski bolnišnici programa, ki ga izvajajo, do konca leta niso mogli bistveno povečevati, ga bodo pa lahko izvajali z enakim oziroma s še bolj pospešenim tempom v dejavnostih, kjer so dogovorjeni program v pogodbi z Zavodom za zdravstveno zavarovanje že pred časom dosegli oziroma presegali. Zaradi aneksa jim programa do konca leta ne bo treba omejevati.
"Na področjih, kjer so bili izpolnjeni vsi pogoji (kader, prostori, medicinska oprema, dolge čakalne dobe), smo že od začetka leta imeli povečan obseg dela. Tako smo močno presegali dogovorjeni program velikih operacij ožilja in program angiografij. Ta program bo sedaj plačan po realizaciji. Program presegamo tudi na hospitalnem delu, praktično presegamo pri vseh programih.
Na specialističnem ambulantnem področju, kjer bo sedaj plačano preseganje 15 odstotkov od pogodbene vrednosti, pa imamo večji obseg dela od načrtovanega (določenega v pogodbi) na področjih fiziatrije, pediatrije, okulistike, gastroenterologije, ginekologije in obravnave bolezni dojk. Skupno vrednost storitev, za katere bomo dobili dodatno plačilo po aneksu, ocenjujemo na okoli 900 tisoč evrov. Od tega več kot polovico vrednosti zajema program velikih operacij na ožilju (arterije, vene) in interventnih posegov na ožilju," pojasnjujejo v celjski bolnišnici.
SB Slovenj Gradec: Najdlje se čaka na urologa in ortopeda
Najdaljše čakalne dobe v ambulantni dejavnosti so na področju urologije, internistične dejavnosti in ortopedije. V uroloških ambulantah je za prvi ambulantni pregled čakalna doba več kot 320 dni. V kardiološki ambulanti se čaka 220 dni, na pregled pri nefrologu 379 dni, na revmatološki pregled 190 dni. Na ortopedski pregled se čaka 185 dni. Precejšnje je tudi zanimanje za pedopsihiatrično ambulanto, redna čakalna doba je 250 dni. Najdaljše čakalne dobe v bolnišnični dejavnosti so na področju oddelka za abdominalno in splošno kirurgijo, gre za operacije krčnih žil po metodi EVLA, čakalna doba je 599 dni. Na operacijo kolka (oddelek za travmatologijo in ortopedijo) se čaka več kot 400 dni, tudi na druge operacije s področja ortopedije se čaka dlje.
Čakalne dobe so po oceni Jane Makuc povezane tudi s preobreme-njenostjo splošnih zdravnikov
SB Ptuj: Težka likvidnostna situacija
Splošna bolnišnica dr. Jožeta Potrča Ptuj (SB Ptuj) je bila v paketu tistih, ki jim je vlada ta mesec zagotovila sredstva za pokritje neporavnanih zapadlih obveznosti, v višini dobrih 320 tisoč evrov. "SB Ptuj je v težki likvidnostni situaciji, saj tekoča sredstva ne zadostujejo za pokrivanje vseh obveznosti, kar se kaže v motnjah dobave zdravil in drugega materiala, ogroženi pa sta tudi že plačevanje davkov in prispevkov od plač in izplačilo samih plač," so pojasnili na vladi.
V SB Ptuj so sicer poslovno leto 2019 označili za turbulentno, zastavljene cilje pa kot realizirane v najvišji možni meri. Bolnišnica je po prvih desetih mesecih leta poslovala pozitivno, v tem obdobju so ustvarili slabih 24,5 milijona prihodkov in nekaj manj odhodkov, tako da beležijo 34 tisoče evrov presežka. Imajo pa neporavnane zapadle obveznosti v višini 2,5 milijona evrov, kar pomeni 8,5 odstotka prihodkov bolnišnice. Naraščajo zaradi nezadostnega financiranja zdravstvenih programov in storitev na sistemski ravni, neplačila preseženega programa storitev s strani Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS), plačila obveznosti iz naslova dolgoročnih kreditov za investicije, blagovnih kreditov za nabavo medicinske opreme in kratkoročnih posojil za zagotavljanje tekoče likvidnosti. Po podatkih bolnišnice so bile 1. decembra čakalne dobe nad dopustnimi v dejavnosti internistike (nefrološka specialistična ambulanta, kardiološka specialistična ambulanta, gastroenterološka specialistična ambulanta, gastroskopije, kolonoskopije), v nevrološki specialistični ambulanti, pri nevromišični elektrodiagnostiki (EMG), v ortopedski specialistični ambulanti, ultrazvočni specialistični ambulanti - za vsa področja razen zdravljenja abdomna ter pri fizioterapevtski obravnavi in specialni fizioterapevtski obravnavi. "V kirurški specialistični bolnišnični dejavnosti so čakalne dobe v okviru dopustnih, razen pri operacijah krčne žile, ki je za stopnjo nujnosti redno nad dopustno za 35 dni," so še pojasnili v ptujski bolnišnici.