Starševska nadomestila, varstveni dodatek, otroški dodatki, štipendije, denarna socialna pomoč, rejnina in vsi ostali socialni transferji se bodo normalno in pravočasno izplačevali do konca leta. "Gre namreč za zakonsko priznane pravice in obveznosti, ki jih je država dolžna izplačati," zagotavljajo na ministrstvu za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti. Navkljub temu, da so v prvi polovici leta denarja zanje porabili več, kot so načrtovali. Po izračunih za okoli 40 milijonov evrov več.
Težko je predvideti, kdo je upravičen do pomoči
Pojasnjujejo, da to sicer ni nič nenavadnega, saj je zelo težko predvideti povsem natančno, koliko ljudi bo za pomoči zaprosilo in do njih upravičeno. V prvih šestih mesecih so porabili 52,7 odstotka razpoložljivega denarja za socialne transferje. Za primerjavo še podatek, da je bilo podobno tudi lani, saj so ob poletju porabili prav tako več kot pol, natančneje 51,5 odstotka, predvidenih sredstev, zato v drugi polovici leta prihaja običajno vselej do prerazporejanja s postavk, kjer se beleži presežek oziroma manjša poraba od planirane, na postavke, kjer je poraba večja. "Stanje na ministrstvu spremljamo in smo tudi ves čas v navezi z ministrstvom za finance," dodajajo.
Vsi socialni transferji se bodo pravočasno izplačevali do konca leta
Kolikšni so nadomestila in štipendije?
Očetovsko in starševsko nadomestilo od 1. januarja ponovno znaša 100 odstotkov posameznikove povprečne plače v zadnjih dvanajstih mesecih (prej 90 odstotkov). Dodatek za veliko družino je postal spet univerzalna pravica in so ga letos prejele vse velike družine ne glede na dohodke, v času varčevanja so ga namreč le velike družine z nižjimi dohodki. Materinsko nadomestilo je neomejeno, starševsko nadomestilo pa tako kot pred sprejetjem varčevalnih ukrepov omejeno navzgor, in sicer na 2,5-kratnik slovenske povprečne plače (prej dvakratnik).
Do državne štipendije pa so po novem upravičeni dijaki in študenti iz družin z dohodki, nižjimi od 659,30 evra neto na družinskega člana (prej okoli 500 evrov na družinskega člana). Na ministrstvu pa celo razmišljajo, da bi uvedli univerzalni otroški dodatek, torej bi ga dobivali vsi otroci ne glede na dohodke družine.
1,5 milijarde evrov je bilo letos predvidenih za vse socialne transferje.
40 milijonov evrov več denarja je bilo porabljenega že v prvih šestih mesecih.
80 milijonov več bo potrebnih do konca leta, je napovedala že resorna ministrica.
200 milijonov evrov presežka je imel državni proračun v prvih šestih mesecih.