Deset let od odprtja Hude Jame: Po izgubljenih letih sondiranje in prekopi vsepovsod

Vanessa Čokl Vanessa Čokl
04.03.2019 15:59

Če bo zadnji razpis uspel, to pomlad izkop največjega slovenskega grobišča pod Macesnovo gorico. Od leta 2015 označenih 162 grobišč in morišč.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Huda Jama, grobišče in morišče pri Laškem, marca 2009

Več kot 100 metrov dolgo zaporo iz več kot 400 kubičnih metrov zemlje, betona, opeke so pred desetimi leti, 3. marca 2009, prebili delavci Rudnika Trbovlje-Hrastnik pod vodstvom rudarskega inženirja Mehmedalije Alića. Tistega Zasavca iz BiH, ki je v Srebrenici v moriji v devetdesetih izgubil pol družine, potem pa (v) Sloveniji, ki ga je bila po osamosvojitvi celo izbrisala, iskal tukajšnje mrtve v zunajsodnih pobojih takoj po drugi svetovni vojni. Desetletja režimsko prikrivanih pobojih, zaprtih v molk. Tretjega marca 2009 so prišli do morišča in grobišča v zapuščenem in trdno zabetoniranem Barbarinem rovu pri Laškem. V Hudo Jamo so vojne ujetnike in civiliste, tudi ženske, tudi otroke, z veliko verjetnostjo se predvideva, da Slovence in Hrvate, vozili v pomladi 1945. Nihče jim ni dokazoval krivde. Po ostankih okrog ostankov trupel v jami se je sklepalo, da so jih streljali v tilnik.

Na Dobravi je pokopanih 1425 mrtvih iz Hude Jame

Prva ocena pred desetimi leti je bila, da so rudarji odprli pot k več tisoč mrtvim. Danes je na pokopališču Dobrava v Mariboru pokopanih 1425 mrtvih iz Hude Jame. Jeseni 2016 se jim je, in njihovim družinam, država poskušala opravičiti s pogrebom z državnimi častmi, v navzočnosti predsednika države Boruta Pahorja in s cerkvenim pogrebom, ki ga je vodil mariborski nadškof in metropolit Alojzij Cvikl.

Sondiranja na 140 lokacijah

Rezime je po Ferenčevih besedah vseeno velik. Na 140 lokacijah tečejo sondiranja oziroma prekopi, delo na terenu je zdaj, po letih zastoja, tako razvejano, da ga pristojno ministrstvo za gospodarstvo ne dohaja več, opozarja Ferenc. Če bo v naslednjih tednih uspel razpis, se bo spomladi oziroma v začetku poletja šlo v izkop domnevno največjega slovenskega grobišča, to je pod Macesnovo gorico. Dr. Mitja Ferenc pričakuje tam malo Hudo Jamo v vseh smislih, zahtevnostnem in po številu žrtev. Ko bodo, kar bo izjemno težko, odstranili kakšnih 1000 kubičnih metrov zemljine in (zminiranih) skal, ki zakrivajo žrtve, pričakujejo odkriti okrog 1500 mrtvih v povojnih pobojih. In še zmeraj vladna komisija čaka zeleno luč za pokop Romov (veliko mladoletnih) v Ljubljani, žrtev medvojnega partizanskega nasilja, ki je vzelo takrat več kot pol dolenjskih Romov ...

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta