Danes je v Postojni, kjer poslovne uspehe kuje eden od najbolj prepoznavnih slovenskih podjetnikov Marjan Batagelj, potekalo neke vrste spravno srečanje, dialog v živo, med uspešnimi slovenskimi podjetniki, zbranimi v Slovenian Bussiness club (SBC), in vlado, ki jo je zastopal predsednik Marjan Šarec v spremstvu ključnih ministrov, pristojnih za finance, gospodarstvo in delo. Spomnimo - podjetnike, zbrane v SBC, je močno razburila napoved sprememb obdavčitve kapitalskega dobička, ki jih predvideva koalicijska pogodba. Na predlog Levice je koalicijski peterček v pogodbo vnesel zavezo, da bodo osebne prihodke iz kapitala in rent, ki so zdaj obdavčeni z enotno, 25-odstotno davčno stopnjo, vključili v osnovo za odmero dohodnine, kjer pa je obdavčitev progresivna - 16 do 50 odstotkov. Ivo Boscarol je zaradi tega zagrozili, da bo podjetje umaknili iz Slovenije, Igor Akrapovič pa je napovedal, da bo akumulirani bilančni dobiček svojega podjetja v višini 32 milijonov evrov preusmeril v "predvidljivejše okolje".
A ker se nobena juha ne poje tako vroča, kot se skuha, je Šarec danes v Postojni miril okoli tristo zbranih podjetnikov ter jim obljubil dialog pri snovanju ukrepov, ki bodo na koncu sprejeti.
Učinkovitost po avstrijsko
Ddr. Marian Wakounig, regionalni direktor za davke in carine na avstrijskem finančnem ministrstvu: "Avstrijska finančna uprava je leta 2017 pobrala skoraj 85 milijard evrov davkov, za naslednja leta, od 2019 do 2022, pa pripravljamo davčno razbremenitev v višini 5,2 milijarde evrov, s katero želimo še bolj učinkovito pobirati davke. Avstrija želi imeti najbolj učinkovito finančno upravo na svetu. Z davčno reformo želimo razbremeniti predvsem srednji sloj, pri tem pa želimo na prste še bolj stopiti davčnim goljufom, uvedli pa smo tudi davčne blagajne."
Bertoncelj: Najbolj obsežen sveženj ukrepov prihaja letos
"Vlada vam je prisluhnila do zdaj in vam bo tudi v bodoče. A vlada je dolžna gledati na vsakega prebivalca in prebivalko, ne le na eno skupino ljudi," je Šarec po eni strani miril podjetnike, po drugi strani pa je dal tudi jasno vedeti, da vlada ne bo zanemarila socialnega dialoga: "Gotovo vam vedno vse ne bo všeč, kot tudi državljankam in državljanom ni. In kakšna bi bila vlada, čez katero ne bi nihče nič rekel?" Šarec je dal podjetnikom tudi vedeti, da ne bo dopuščal rezov v socialno državo: "Stvari, ki jih ta socialna država omogoča vsem - javno šolstvo, zdravstvo in druge storitve, niso nepomembne."
Predsednik vlade je ocenil, da se gospodarstvo sicer ohlaja, a bi bilo prezgodaj govoriti o krizi in biti črnogled. "Prav je, da se vedno zavedamo, da za leti debelih krav pridejo leta suhih krav," je v svojem zdaj že značilnem slogu povedal Šarec, ki pa ni želel biti konkretnejši v napovedih vladnih ukrepov za bolj konkurenčno poslovno okolje, kar so od njega pričakovali podjetniki.
Za prične davke
Janez Novak, direktor podjetja RLS: "Pri nas v podjetju zasledujemo cilj maksimizacije profita. Plačna politika je takšna, da je potrebno tiste, ki največ prispevajo k uspešnosti podjetja, tudi najbolj nagraditi. Žal že vrsto let opažamo, da je davčna obremenitev za najbolj produktivne kadre previsoka. Radi plačujemo davke, ker na drugi strani v zameno pričakujemo kvalitetne storitve države. A davke mora država odmeriti pravično. Zgledovali bi se lahko pri Avstrijcih in uvedli socialno kapico."
Razbremenitev plač
Simon Mesec, podjetje Mebor: "Nujno je, da davčno razbremenimo plače razvojnih kadrov, da bodo podjetja in gospodarstvo lahko rasli. Vse bolj se soočamo s konkurenco iz vzhodne Evrope, medtem ko stroški dela v Sloveniji naraščajo. Poleg razbremenitve plač proizvodnih kadrov potrebujemo tudi razbremenitev plač proizvodnih delavcev. Ker v Sloveniji primanjkuje kvalificiranih kadrov, plače rastejo. Prav je, da rastejo, a tukaj mora narediti svoje tudi država, da se bo rast plač bolj poznala pri zaposlenih. Na ta način bo Slovenija bolj konkurenčna tudi pri manj kompleksnih izdelkih."
Batagelj: Vlada naj uravnoteži socialni del države s podjetništvom
Gospodarski minister Zdravko Počivalšek je kot enega od ključnih omejujočih dejavnikov za gospodarsko rast Slovenije, na katerega imamo vpliv, izpostavil pomanjkanje delovne sile. Medtem ko smo se v Sloveniji nedavno ukvarjali z minimalno plačo, bi se morali posvečati načrtu za višje povprečne plače - tako s prispevkom gospodarstvenikov kot države. Za davčno razbremenitev trga dela "po celotni vertikali" se je zavzela tudi ministrica za delo Ksenija Klampfer, ki je tudi izpostavila pomen socialnega dialoga, ki zagotavlja socialni mir in s tem omogoča gospodarski razvoj.
In kako so s slišanim zadovoljni v SBC? Predsednik SBC Batagelj upa, da bo vlada v politični volji uravnotežila socialni del države s podjetništvom: "Želimo, da bi naše argumente sprejela kot argumente za boljšo Slovenijo - ne pa kot neke kaprice." V prvi vrsti se je Batagelj zavzel za znižanje obdavčitve plač in večjo fleksibilnost trga dela, kar bi povečalo konkurenčnost podjetij. Zavzel se je tudi za učinkovitejši šolski sistem, saj lahko le visoko kvalificirani kader zagotovi visoko dodano vrednost, pa tudi ukrepe za zadrževanje sposobnih mladih kadrov v Sloveniji, privabljanje kadrov iz tujine ter spodbujanje investicij.