Digitalizacija v Podravju: Kdor zamuja, ni konkurenčen

Srečko Klapš
22.01.2021 06:00
Digitalizacija prinaša prednosti za podjetja, dobavitelje in za končne uporabnike storitev. Kako napredni smo pri svojih digitalnih načrtih v podravskih podjetjih?
Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Podjetja v Podravju na poti digitalne preobrazbe kljubujejo tudi koronakrizi. 
Reuters

V večini podjetij se zavedajo pomena digitalizacije oziroma procesov digitalne preobrazbe, saj jih v to sili tudi razvoj tehnologij, ki jo omogočajo, kot so računalništvo v oblaku, veliki podatki, umetna inteligenca in robotika. Te pa bodo za seboj potegnile optimizacijo poslovnih procesov. Kdor bo tu zamudil, ne bo več konkurenčen.

 

V družbi Dravske elektrarne Maribor (DEM) so digitalno preobrazbo narekovale potrebe po avtomatiziranem nadzoru in vodenju verige hidroelektrarn. V letu 2014 so zaključili projekt uvajanja sistema za poglobljeno analizo procesnih podatkov (ZVAPS), v katerega so posredovali okrog 10.000 procesnih meritev iz osmih hidroelektrarn DEM. Nato so ga nadgradili z uvajanjem sodobnih matematično-programskih okolij Matlab/Simulink in Python. Prenovili so tudi sistem centra vodenja, s čimer so zagotovili najvišjo raven sistemskega upravljanja in varovanja informacijske strukture, podkrepljeno s konceptom kibernetske varnosti, usklajenim s standardom informacijske varnosti ISO 27001.

"Sistemi, zasnovani na digitalizaciji, omogočajo optimizacijo vzdrževanja in zaznavanje kritičnih dogodkov, kar zagotavlja neprekinjeno obratovanje in zanesljivost proizvodnje električne energije. Prihranki nastajajo zaradi sodobne diagnostike, ki preprečuje morebitne okvare in izpade obratovanja hidroelektrarn," pojasnjujejo v DEM, kjer za naložbe v digitalizacijo na letni ravni namenjajo okoli 100.000 evrov. Letos v centru vodenja DEM uvajajo orodja, namenjena analitiki in nadzoru sistemskih storitev. Posodobili bodo tudi omenjeni sistem ZVAPS, procese digitalizacije izvajajo z lastnimi kadri.

Lumar: Avtomatizacija procesov

V podjetju Lumar so z digitalno strategijo razdelili aktivnosti v večletne faze. Digitalizacijo razumejo kot eno ključnih konkurenčnih prednosti podjetja: "Trenutno smo v drugi fazi, kjer razvijamo in digitaliziramo ključne delovne procese v podjetju. Prva faza je vključevala analizo obstoječega stanja ter pripravo načrta razvoja in implementacije posameznih rešitev," pojasnjujejo. Dosedanja izvedba digitalne transformacije je že pozitivno vplivala na njihovo poslovanje. "Trenutni prihranki so predvsem v avtomatizaciji procesov in s tem optimizaciji porabljenega časa, ki je sedaj bistveno krajši," še dodajajo v Lumarju.

V zadnjih letih so investicije v digitalizacijo povečali za nekajkrat v primerjavi s prejšnjimi leti. Mednje spadajo investicije v strojno in programsko opremo pa tudi v nakupe in najeme digitalnih storitev ter v razvoj digitalnih kadrov. V dveletnem obdobju bodo digitalizirali delovne procese tudi na področju marketinga in prodaje z razvojem rešitev za podporo poslovanja, pri razvoju digitalnih kadrov in delovnih mest ter razvoju digitalne kulture. Krepili bodo tudi kibernetsko in informacijsko varnost.

Nova KBM: Znatni prihranki papirja

V Novi KBM odgovarjajo, da produkte oziroma storitve razvijajo in nadgrajujejo na način, da strankam obisk poslovalnice ni več (nujno) potreben in da so jim bančne storitve na voljo na daljavo kadarkoli in kjerkoli. "Digitalizacija nam omogoča, da lahko stranke varno poslujejo tudi v tako zahtevnih in nepredvidljivih razmerah, kot so sedanje med koronakrizo," pravijo v Novi KBM. Strankam, ki imajo plačilno kartico in v banki zavedeno mobilno številko, omogočajo aktivacijo spletne in mobilne banke na daljavo. Med ključnimi storitvami so spletna banka Bank@Net in mobilna banka mBank@NetBanka.net ter mDenarnica.

V letu 2019 so prešli na brezpapirno poslovanje v poslovalnicah in na digitalni sistem upravljanja dokumentov. Pri procesih zajema dokumentacije so dosegli velik prihranek delovnega časa in zmanjšali strošek tiska. Digitalni sistem upravljanja dokumentov pa jim omogoča hitrejše poslovanje, ki ga seveda občutijo tudi stranke. Tem omogočajo brezplačno prejemanje e-obvestil, kar jim ob precejšnih prihrankih papirja zagotavlja pregled nad bančnimi obvestili in izpiski. V letu in pol so tako porabili za 70 odstotkov manj papirja.

"V letu 2021 načrtujemo nadgradnjo bančnih digitalnih kanalov. Kmalu bomo strankam omogočili tudi odprtje transakcijskega računa brez obiska poslovalnice in oddaljeno digitalno podpisovanje dokumentov," še napovedujejo.

Pošta Slovenije vlaga v digitalizacijo 40 milijonov evrov

V Skupini Pošta Slovenije posodabljajo in digitalizirajo poslovanje v vseh fazah poštnega prometa, tako pri sprejemu kot pri prevzemu poštnih pošiljk. Izboljšujejo informatizacijo in podporo logističnim procesom paketne dostave, informatizacijo pismonoš z mobilnimi napravami, ukinjajo "papirno poslovanje" na dostavi ter uvajajo mobilne POS-naprave in podpisne tablice na nekaterih poštah.

Pogodbenim uporabnikom dajejo možnost priprave pošiljk in oddaje podatkov v elektronski obliki, in sicer prek aplikacije eSpremnica. Strankam, ki uporabljajo svoje aplikacije za odpremo pošiljk, pa omogočajo, da podatke o pošiljkah v elektronski obliki posredujejo na sprejemno pošto. Fizične osebe lahko pošiljke pripravijo s pomočjo aplikacije PS Pošlji paket, do katere lahko dostopajo na spletni strani, ter jih oddajo v najbližji poštni poslovalnici ali v PS Paketomat.

V logističnem centru v Ljubljani so vzpostavili avtomatsko napravo za sprejem paketnih pošiljk, širijo in nadgrajujejo tudi infrastrukturo za avtomatizirano zaznavanje premikov osnovnih sredstev in pošiljk.

V preteklih dveh letih so nadaljevali modernizacijo in avtomatizacijo omrežja ter za uporabnike storitve Moja dostava - moja izbira vzpostavili dodatno izbiro za enostaven način prejemanja paketov prek mreže 450 pametnih paketnikov (Direct4.me), nameščenih na več kot 113 lokacijah ob poštah po Sloveniji.

Na področju IT-storitev ponujajo eVročanje, eRačun, eArhiv, rešitev Cloud, datacenter rešitev, digitalne pisarne (najem HW/SW), digitalizacije dokumentov, dokumentnih sistemov, so tudi certificiran ponudnik elektronskih identitet.

V obdobju do leta 2025 bodo za avtomatizacijo, digitalizacijo poslovanja in celovito modernizacijo IT-sistemov namenili več kot 40 milijonov evrov. Ključna projekta bosta dokončanje prenove poslovno-informacijskega sistema in uvedba informacijske podpore logističnim procesom.

"Letos zaključujemo prvo fazo prenove poslovno-informacijskega sistema ter dokumentnega sistema. Na področju modernizacije predelave pisem je v načrtu še nadgradnja sedmih avtomatskih pisemskih usmerjevalnikov v obeh poštnih logističnih centrih, v paketnem segmentu pa uvedba nadgradnje naprave za avtomatski sprejem paketov in nadgradnja paketnega usmerjevalnika v Mariboru," sporočajo.

V Talumu stavijo tudi na umetno inteligenco

V Talumu v Kidričevem izvajajo digitalizacijo procesov na osnovi treh glavnih informacijskih sistemov, pri čemer se ključni, ki opravi 70 odstotkov transakcij, povezuje s proizvodnimi informacijskimi sistemi, ki so plod lastnega razvoja in so vpeljani v vse tipe proizvodnje od procesne, kosovne do naročniške.

Tako so optimizirali navedene procese z avtomatizacijo, robotizacijo in digitalizacijo delovnih mest s čitalci QR-kode. Letos stremijo k avtomatskemu zajemanju podatkov iz čim več naprav s ciljem uporabe strojnega učenja. S tem bodo postavljeni temelji za začetek gradnje sistemov umetne inteligence. V Talumu so v zadnjih letih na področju digitalizacije investirali dobrih 2,3 milijona evrov.

Ena ključnih letošnjih usmeritev je razvoj portala B2B in mobilnih aplikacij. Z nadgradnjami sistemov bodo v letu 2021 lahko te aktivnosti pospešili z možnostjo uporabe novih tehnologij. Trenutno razvijajo mobilno aplikacijo Mobilni servis, ki podpira delo serviserja na terenu. V poslovni enoti Ulitki pa postavljajo temelje za pametno tovarno ulitkov, in sicer za proizvodnjo nosilca kolesa za Jaguar in Land Rover ter nosilca kabine za Scanio.

Zavarovalnica Sava vse bolj na daljavo

V Zavarovalnici Sava digitalizirajo tako interne procese kot procese znotraj distribucijske in servisne mreže širše ter poenostavljajo in avtomatizirajo postopke za zavarovance. "Tem omogočajo prijaznejšo uporabo, hitrejšo uporabniško izkušnjo, zlasti preko avtomatiziranih procesov, z manj napakami in z manj ročnega dela podprtimi procesi, ki so zato tudi hitrejši."

Osredotočajo se na izboljšave na področju prodajnih in poprodajnih storitev. V koronaletu so poleg nadgradenj obstoječih aplikacij in orodij omogočili več načinov delovanja na daljavo. Poleg videoidentifikacije na daljavo so uvajali e-podpis za oddaljeno podpisovanje dokumentov, cenilna mesta so za nekatere vrste zavarovanj vpeljala ogled škod na daljavo, avtomatizirali so tudi kontaktno-asistenčni center. Od lani tudi na področju škod poteka del dokumentarnih procesov z uporabo t. i. strojnega učenja, ki omogoča hitrejše poslovanje in odzivne čase. "Prihranki se odražajo v pocenitvi poslovanja, boljši uporabniški izkušnji in tudi v kakovosti izvajanja poslovnih procesov."

Letos se bodo osredotočili na konsolidacijo števila različnih poslovnih aplikacij, z novim uporabniškim portalom pa bodo še bližje zavarovancem v digitalnem okolju. Spletno prijavo škod bodo omogočili za vse vrste škod, vključno s širjenjem ogledov in oceno škode na daljavo. Del storitev bo podprt tudi s pametnimi tehnologijami, z robotizacijo, strojnim učenjem in telemetrijo.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Preberite celoten članek

Sklenite naročnino na Večerove digitalne pakete.
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.
  • Obiščite spletno stran brez oglasov.
  • Podprite kakovostno novinarstvo.
  • Odkrivamo ozadja in razkrivamo zgodbe iz lokalnega in nacionalnega okolja.
  • Dostopajte do vseh vsebin, kjerkoli in kadarkoli.

Več vsebin iz spleta