Pomlad je čas, ko se nekateri ljudje spozabijo in zeleni odrez in druge odpadke po stari navadi kar zakurijo na vrtovih ali v okolici hiš. Seveda je tako ravnanje prepovedano in nevarno.
Zrak vpliva na zdravje bolj kot vse drugo
Slaba kakovost zraka pomembno vpliva na naše zdravje, blaginjo in okolje, opozarjajo na ministrstvu za okolje in prostor. Onesnažen zrak vpliva na zdravje bolj kot vsi drugi okoljski vplivi in velja za najpomembnejši vzrok zdravstvenih problemov, povezanih z onesnaževanjem okolja. Pri kurjenju gre namreč za nepopolno izgorevanje in tvorjenje ne samo delcev in ostalih elementov, pač pa predvsem nevarnih, rakotvornih snovi, ki se sproščajo pri tem. Gre lahko za benzo(a)pirene, dioksine, furane in ostale težke kovine, ki so zdravju zelo škodljivi, opozarjajo na ministrstvu okoljskem minitrstvu.
Škodljivo za človeka
Da zaradi kurjenja v onesnaženem znaku pride do prisotnosti različnih in kompleksnih mešanic kemikalij iz tako imenovanih trdih delcev (v angleščini particulate matter - PM), seveda dobro vedo tudi na Nacionalnem inštitutiu za javno zdravje. Zdravnica Simona Perčič razloži, da lahko slednji prehajajo preko pljučnih alveolov in vstopijo v krvni obtok: "Čim manjši so delci po velikosti, tem bolj je škodljiv njihov učinek na zdravje. Pri tem je ključno trajanje njihovi izpostavljenosti."
Kurjenje v naravi močno škodi naravi in ljudem. Veje in vrtni ostanki niso za na ogenj
Končno poročilo za Žerjav v pripravi
Ministrstvo za okolje in prostor smo vprašali, kakšna je kvaliteta zraka in kakšna so njihova morebitna novejša opažanja zaradi aktivnosti industrije na Koroškem. Odgovorili so, da Agencija za okolje izvaja stalne meritve v zaselku Žerjav.
"Meritve, ki sicer potekajo od leta 2010, obsegajo ravni delcev PM10 in težkih kovin (arzena, kadmija, svinca in niklja) v teh delcih. Ravni delcev so nižje od standardov kakovosti, ki jih predpisuje zakonodaja, ravni svinca, kadmija in arzena pa so prav tako pod mejnimi oziroma ciljnimi vrednostmi, so pa višje kot drugje po Sloveniji. Razlog za povišane ravni težkih kovin so v pretekli rudniški dejavnosti in v trenutni industrijski dejavnosti.
ARSO občasno izvede tudi meritve PM10 in težkih kovin v delcih PM10 v Mežici in Črni na Koroškem, lani pa je izvedel tudi obsežne meritve kakovosti zraka in meteoroloških parametrov v Žerjavu na več lokacijah z namenom, da bi ugotovil posamezne prispevke virov onesnaženja s svincem. Končno poročilo o ugotovitvah teh obsežnih meritev je še v pripravi," so odgovorili.
Vlažne veje in ostanki so še hujši
Seveda je vse odvisno od tega kakšen material se kuri. Ljudje ne kurijo le materiala iz narave (tako imenovani zeleni odrez, veje in podobno), temveč tudi odpadke in ostale zadeve, tudi nevarne, ki jih nikakor ne bi smeli kuriti. Ministrstvo za okolje svari ljudi, da na prostem ne kurijo zlasti vlažngea zelenega odreza in drugih vrtnih ostankov, ki so še škodljivejši za človeka in okolje.
Astmatikom še težje
Dr. Perčičeva razloži, da se negativni učinki trdih delcev se pri posebej ranljivih populacijskih skupinah kot so: bolniki s kroničnimi srčno-žilnimi obolenji, bolniki s kroničnimi dihalnimi obolenji, otroci in starostniki, le še potencirajo. Konkretno, pri astmatikih poslabšajo simptomatiko in sprožijo napad, kakor še povečajo umrljivost in sprejeme v bolnišnico pri bolnikih z boleznimi dihal, srca in ožilja. Zdravnica kroničnim bolnikom svetuje, naj redno jemljejo predpisano terapijo, pri roki pa naj imajo tudi zdravila za hitro lajšanje napadov. Resno poslabšanje osnovne bolezni lahko pokažejo pospešen srčni utrip, pomanjkanje sape ali neobičajna utrujenost. V takih primerih je treba hitro po zdravniško pomoč.
Zadimljena naselja in doline
Tudi na travnikih in gozdnih obronkih, ki niso pokošeni, se najdejo ljudje, ki spomladi zakurijo suho travo, tako da so včasih so zaradi kurjenja - če emisij iz industrije pustimo ob strani - zadimljene cele doline in naselja. Sicer pa prepoved kurjenja odpadkov v naravnem in bivalnem okolju ureja ureja več predpisov: uredba o varstvu pred požarom v naravnem okolju na podlagi Zakona o obrambi in zaščiti, kurjenje v naravi opredeljuje tudi Zakon o gozdovih, medtem ko občine z odloki določajo prepovedi in omejitve kurjenja v naravnem in bivalnem okolju.