Dim, ki seje bolezen ali celo smrt

Tomaž Ranc Tina Recek
13.03.2019 11:39

Tudi na Koroškem je opaziti pomladno kurjenje na vrtovih, zlasti zelenega odreza v naravi, ki pa je škodljivo za zdravje in okolje in seveda prepovedano in kaznivo. Kakšen pa je zrak v Žerjavu?

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Kurjenje na vrtovih povzroča škodljive emisije in je človeku in okolju nevarno.
Tomaž Ranc

Pomlad je čas, ko se nekateri ljudje spozabijo in zeleni odrez in druge odpadke po stari navadi kar zakurijo na vrtovih ali v okolici hiš. Seveda je tako ravnanje prepovedano in nevarno.

Zrak vpliva na zdravje bolj kot vse drugo

Slaba kakovost zraka pomembno vpliva na naše zdravje, blaginjo in okolje, opozarjajo na ministrstvu za okolje in prostor. Onesnažen zrak vpliva na zdravje bolj kot vsi drugi okoljski vplivi in velja za najpomembnejši vzrok zdravstvenih problemov, povezanih z onesnaževanjem okolja. Pri kurjenju gre namreč za nepopolno izgorevanje in tvorjenje ne samo delcev in ostalih elementov, pač pa predvsem nevarnih, rakotvornih snovi, ki se sproščajo pri tem. Gre lahko za benzo(a)pirene, dioksine, furane in ostale težke kovine, ki so zdravju zelo škodljivi, opozarjajo na ministrstvu okoljskem minitrstvu.

Kurjenje v naravi - dim in smrad.
Arhiv Večera

Škodljivo za človeka

Da zaradi kurjenja v onesnaženem znaku pride do prisotnosti različnih in kompleksnih mešanic kemikalij iz tako imenovanih trdih delcev (v angleščini particulate matter - PM), seveda dobro vedo tudi na Nacionalnem inštitutiu za javno zdravje. Zdravnica Simona Perčič razloži, da lahko slednji prehajajo preko pljučnih alveolov in vstopijo v krvni obtok: "Čim manjši so delci po velikosti, tem bolj je škodljiv njihov učinek na zdravje. Pri tem je ključno trajanje njihovi izpostavljenosti."

Vlažne veje in ostanki so še hujši

Seveda je vse odvisno od tega kakšen material se kuri. Ljudje ne kurijo le materiala iz narave (tako imenovani zeleni odrez, veje in podobno), temveč tudi odpadke in ostale zadeve, tudi nevarne, ki jih nikakor ne bi smeli kuriti. Ministrstvo za okolje svari ljudi, da na prostem ne kurijo zlasti vlažngea zelenega odreza in drugih vrtnih ostankov, ki so še škodljivejši za človeka in okolje.

Kurjenje v naravi je bila nekoč moda, ampak je škodljiva in nevarna.
Arhiv Večera

Zadimljena naselja in doline

Tudi na travnikih in gozdnih obronkih, ki niso pokošeni, se najdejo ljudje, ki spomladi zakurijo suho travo, tako da so včasih so zaradi kurjenja - če emisij iz industrije pustimo ob strani - zadimljene cele doline in naselja. Sicer pa prepoved kurjenja odpadkov v naravnem in bivalnem okolju ureja ureja več predpisov: uredba o varstvu pred požarom v naravnem okolju na podlagi Zakona o obrambi in zaščiti, kurjenje v naravi opredeljuje tudi Zakon o gozdovih, medtem ko občine z odloki določajo prepovedi in omejitve kurjenja v naravnem in bivalnem okolju.

Kurjenje na vrtovih je škodljivo za ljudi in okolje.
Tomaž Ranc
Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta