Zakaj je Roman Kirn ponudil odstop, ni znano. V Šarčevem kabinetu so povedali, da ne gre za posledico kakšnega spora med njima, ampak za osebno odločitev Kirna, premier pa to odločitev spoštuje.
Kirn se je leta 2017 sicer že upokojil po 40-letni karieri še v jugoslovanski in nato tudi v slovenski diplomaciji. Med drugim je bil veleposlanik v Washingtonu in pri Združenih narodih v New Yorku, služboval je tudi v Pragi in na Dunaju. Upokojil se je kot veleposlanik v Haagu prav na dan, ko je bila objavljena arbitražna razsodba o meji med Slovenijo in Hrvaško - 29. junija 2017.
Pred lanskimi volitvami v državni zbor se je zdaj 67-letni Kirn podal v politiko kot svetovalec Šarca in njegove LMŠ za zunanjo politiko. Bil je kritičen do slovenske zunanje politike pod vodstvom zdaj že bivšega zunanjega ministra Karla Erjavca in prejšnjega premierja, sedanjega zunanjega ministra Mira Cerarja. Menil je, da je slovenska zunanja politika neambiciozna, zlasti glede vloge v Natu in EU.
Odpoved nastopa v Evropskem parlamentu naj ne bi bil razlog
Ni sicer jasno, kakšna je bila Kirnova vloga pri odločitvi premierja, da ne nagovori Evropskega parlamenta na marčni plenarni seji v Strasbourgu. Šarec je bil zaradi te odločitve deležen kritik z vseh strani političnega spektra, ker da je zamudil priložnost za predstavitev stališč Slovenije evropskim poslancem in Evropski uniji. Šarec se je branil, da se ni hotel vmešavati v predvolilno kampanjo pred majskimi evropskimi volitvami.
Spletni portal Siol navaja, da naj bi Kirn po sicer neuradnih informacijah odstopil zaradi nesoglasij z drugimi svetovalci v Šarčevem kabinetu, zlasti s državnim sekretarjem Igorjem Mallyjem. Ravno Mally naj bi bil po navedbah Siola eden od tistih, ki so premierju svetovali, naj ne nagovori Evropskega parlamenta v Strasbourgu.
Mally je deloval že v kabinetu prejšnjega premierja Cerarja, pred tem pa je bil glavni svetovalec Cerarjeve predhodnice Alenke Bratušek za zadeve EU.