Diskriminacija pri nas: Varnostnik zadrževal športnega trenerja kot "sumljivega črnca v umazani trenirki"

STA, M.R.
23.12.2019 11:18

Mediji danes poročajo o dveh primerih diskriminacije. Zagovornik načela enakosti je ugotovil kršenje prepovedi diskriminacije na LPP, ki je odstranil oglas Zavoda Živim, poroča Delo. Dnevnik pa izpostavlja rasno diskriminacijo temnopoltega kanadskega športnega trenerja v trgovini. Ta primer skrbi tudi varuha človekovih pravic.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Fotografija je simbolična. 
Profimedia

Zagovornik načela enakosti Miha Lobnik je prepričan, da je ljubljansko javno podjetje LPP z odstranitvijo oglasa Zavoda Živim s svojih avtobusov kršilo prepoved diskriminacije. V ugotovitveni odločbi je LPP pozval, naj oglase vrne na avtobuse. Podjetje se je pritožilo na upravno sodišče, ki o zadevi še ni razsodilo.
Oglasni prostor na avtobusih LPP je Zavod Živim lani decembra zakupil za dva meseca, a je podjetje oglas že po nekaj dneh odstranilo. Oglas sam po sebi ni zbujal nestrpnosti, naj bi pa nestrpnost vzbujali odzivi nanj, so po poročanju Dela ugotovili pri zagovorniku načela enakosti. Časnik navaja tudi pojasnilo LPP, da so oglas umaknili, da bi uporabnikom "zagotovili nevtralno okolje" in ker je oglas vzbudil negativen odziv in nesoglasja med uporabniki javnega prevoza.
Diskriminacijo pa je zagovornik načela enakosti ugotovil tudi v primeru, ko je varnostnik v trgovini v Radovljici pridržal temnopoltega športnega trenerja in uslužbenca kanadskega obrambnega ministrstva. Po njihovi ugotovitvi na osnovi rasnega predsodka.
Po poročanju Dnevnika je varnostnik navedel, da je bil v trgovini "sumljiv črnec v umazani trenirki brez dokumentov," ki pri nakupovanju ni imel košare. Moškega je osumil, da je ukradel čokoladico, a se je izkazalo, da to ni res. Kljub temu ga je še naprej zadrževal in od njega zahteval identifikacijski dokument.
Primer po poročanju časnika skrbi tudi varuha človekovih pravic Petra Svetino, ki pričakuje, da bo primer preučila policija. Ta pa je po pisanju Dnevnika že ocenila, da je varnostnik tujca zadrževal upravičeno, saj vse okoliščine niso bile razjasnjene, podatke o tujcu pa je potreboval za izpolnjevanje evidence.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Sposojene vsebine

Več vsebin iz spleta