Že desetletje in pol, vsako leto znova, ministrstvo za izobraževanje objavi razpis letnega programa športa, ki tudi osnovnim šolam, uspešnim na razpisu, omogoča sofinanciranje vsaj ene dodatne ure športne dejavnosti v prvi triadi. Letos je ta razpis še toliko bolj pomemben, saj je raziskava, ki so jo izvedli strokovnjaki s Fakultete za šport, pokazala, da je večmesečno šolanje na daljavo v preteklem in tem letu pustilo posledice. Samo zaradi prvega zaprtja šol je pri otrocih upadla splošna gibalna sposobnost za 13 odstotkov, obenem so zabeležili za 20 odstotkov več debelih otrok. Ali kot zelo povedno opiše posledice Gregor Starc s Fakultete za šport: "Izgubili smo za 20 osnovnih šol najbolj gibalno sposobnih otrok in dobili dodatnih sedem šol debelih otrok." Kljub tako poraznim rezultatom so se na ministrstvu Simone Kustec odločili, da bodo iz letošnjega razpisa izločili osnovne šole. Epidemiološke razmere naj bi bile glavni razlog, zakaj letos šol niso vključili. Dodaten pa, da se je na lanski razpis prijavilo le šest šol, pa še te zaradi epidemioloških razmer dodeljenih 20.000 evrov niso porabile, je poslanki Lidiji Divjak Mirnik (LMŠ) pojasnjevala ministrica. Dodala pa je, da se bodo lahko vse šole prijavile na program Hura, prosti čas, za katerega bodo v letošnjem poletju namenili štirikrat več denarja, namesto 40.000 evrov dobrih 161.000.
Otroci kot žrtve epidemije
Da je sicer pohvalno, da za program Hura, prosti čas namenjajo več denarja, pravi športni pedagog in profesor Starc, a poudarja, da počitniška aktivnost, na katero starši običajno prijavijo otroke, ker potrebujejo varstvo, ne more nadomestiti rednega dela čez vse šolsko leto. Ob tem Starc opozori, da so na omenjenih poletnih programih pogosto uspešni zasebniki in društva, zanje pa ni nujno, da imajo dovolj usposobljen kader za športne dejavnosti. Po njegovem so se šole vse manj prijavljale na omenjeni razpis zaradi birokratskih zahtev in spreminjajočih se pogojev. "A se ministrstvu ni zdelo vredno pozanimati se, zakaj je bilo iz leta v leto manj prijav. Zdaj so onemogočili še teh šest šol. Najkrajšo pa bodo spet potegnili otroci, ki so največje žrtve epidemije," še dodaja Starc.
O dodatni uri športa se bo v parlamentu še iskrilo
Besedam športnega pedagoga pritrjuje ravnateljica OŠ Gustava Šiliha Laporje Margareta Voglar, ki v programu sodeluje že štirinajsto leto. "Z malo denarja smo naredili res veliko za naše otroke, ki nujno potrebujejo gibanje, in to v dopoldanskem času." Ravnateljica poudari veliko dodano vrednost, ki jo prinaša prisotnost učitelja športne vzgoje ob razredničarki pri eni od treh ur športne vzgoje v prvi triadi. "Poleg tega smo iz omenjenih sredstev za otroke organizirali plavanje, kotalkanje, zimski dan na Pohorju in pet pohodov na leto. Pozitivne posledice pa so se odražale tudi pri drugih dejavnostih. "Organizirali smo tudi pohodništvo za vse otroke, ki so v podaljšanem bivanju," pojasnjuje Voglarjeva in opozarja, da so bili tega deležni vsi otroci v prvi triadi.
Na podeželju otroke poleti težje pritegneš
"Da nas zdaj usmerjajo v počitniški program Hura, prosti čas, v katerega je zelo težko priti, poleg tega je za podeželske šole, kot smo sami, povsem nezanimiv, saj čez poletje otroke težko dobiš v šolo, pa je norčevanje," pove ravnateljica. In pravi, da je takoj, ko je videla, da so iz razpisa izključene osnovne šole, poklicala na ministrstvo, saj jo je zanimalo, kaj bo prihodnje leto. A odgovora ni dobila. Ima pa sama odgovor, zakaj se je vse manj šol prijavljajo na omenjeni razpis. "Poleg tega, da so se kriteriji iz leta v leto spreminjali, je ta objavljen zelo pozno, šele marca za že iztekajoče se šolsko leto. "Spomladi bi morali objaviti kvečjemu razpis za prihodnje šolsko leto, ne da moramo šole zalagati denar od septembra, pri čemer ne vemo, ali bomo na razpisu izbrane. Na to smo ministrstvo opozorili že pred desetletjem, a so rekli, da se zaradi proračuna ne da nič spremeniti," še pove.
Tudi poslanka LMŠ z odgovorom ministrice ni bila zadovoljna. Pozvala jo je, da v prihodnjem šolskem letu tako za osnovne kot srednje šole zagotovijo dodatno uro športne vzgoje znotraj kurikuluma. V SD pa zaradi odločitve ministrstva zahtevajo sklic izredne seje pristojnega parlamentarnega odbora.