"Dokler ni izdana odločba, tudi ni mogoče izplačilo"

Tanja Fajnik Milakovič Tanja Fajnik Milakovič
30.01.2020 17:58

Zaposleni na centrih za socialno delo imajo že ves januar spet težave z informacijskim sistemom. Upravičenci do socialnih transferjev ne bodo ostali brez njih

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Andrej Petelinšek

Več dni je bilo popolnoma onemogočeno delo z računalnikom, zaposleni niso mogli izdajati odločb, ker najpogosteje niso imeli dostopa do podatkov Fursa, ti pa so ključni za izdajo vseh odločb," pojasnjuje direktorica Centra za socialno delo Maribor Marjana Bravc. Enake težave so imeli tudi drugod po Sloveniji, o čemer so ministrstvo ves čas obveščali.
To pa miri in pojasnjuje, da zaradi tega upravičenci do socialnih transferjev ne bodo ostali brez njih, saj je ministrstvo včeraj podaljšalo obdobje za odločanje do otroškega dodatka in denarne socialne pomoči, poleg tega pa tudi določilo dodatni dan izplačila za upravičence do denarne socialne pomoči, ki bo v ponedeljek, 10. februarja. Datumi rednih izplačil ostajajo nespremenjeni, redno izplačilo za denarno socialno pomoč bo 4. februarja, za otroški dodatek pa v četrtek, 13. februarja.
Težave z informacijskim sistemom Krpan, ki so ga centri dobili lani, sicer niso nove. "Zelo pogosto je namreč moten dostop do podatkov iz baz, s katerimi smo povezani. Tako naši delavci v posameznem primeru odločajo dlje kot bi sicer in več časa preteče tudi do izdaje odločbe. Dokler pa ni izdana odločba, tudi ni mogoče izplačilo," pojasnjuje Bravčeva. Ob tem še dodaja, da je danes preverjala in, kot kaže, zamud pri izdaji odločb za otroške dodatke, denarno socialno pomoč in starševske pravice njihov center ne bo imel, seveda, če bo informacijski sistem v naslednjih dneh deloval nemoteno.
Ni pa edina težava občasno nedelovanje informacijskega sistema, ampak tudi pomanjkanje administrativnega kadra na centrih, ki vnašajo podatke v informacijski sistem. "Še posebej se to kaže kot ozko grlo takrat, ko se v vložišču na centru vlaga največ vlog za priznanje različnih pravic. Vnos vlog in podatkov v sistem mora biti ažuren, da lahko naši strokovni sodelavci čim prej začnejo reševati in odločati. V celotnem CSD Maribor (za sedež in šest enot) bi potrebovali dodatno še vsaj enkrat toliko administratorjev, kot jih imamo, okoli deset. Že lani, konec leta smo na to opozorili tudi ministrstvo, a za zdaj še nismo dobili odgovora," pravi Bravčeva.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta