Domovi za starejše: Lahko privatizacija res zagotovi večjo kakovost prehrane?

Kristina Božič
25.11.2019 15:50

V domu za starejše občane Preddvor želijo delo kuharjev in kuharic spremeniti v prehranske storitve, zaposlene pa prenesti na zunanje podjetje, ki bi ga najeli za leto dni.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Fotografija je simbolična
Tit Košir

Skrb za kvalitetno hrano, posebej v domovih za starejše, kjer so specifične tako zdravstvene kot dietne potrebe oskrbovank in oskrbovancev, je pomembna. In ni preprosta. Kljub temu so v domu starejših občanov Preddvor dali ponudnikom zgolj 10 dni časa - do 20. novembra - za prijavo na javno naročilo, o katerem je v petek poročal tudi Radio Slovenija. "Ocenili smo, da je 10-dnevni rok ustrezen," je skop odgovor vodstva doma v Preddvoru.
Tega je letos junija, navkljub negativnemu mnenju občinskega sveta občine Preddvor, prevzel novi direktor Matej Križanič, ki je pred tem vodil center za socialno delo Ljubljana - Bežigrad. V letu 2018 je iz doma starejših občanov Preddvor, ki tudi finančno ni v najboljšem stanju, odšlo 34 delavk in delavcev, v letošnjem letu je dalo odpovedi 20 zaposlenih.
"Težava je odsotnost standardov in normativov na tem področju," opozori Irena Ilešič Čujovič, predsednica sindikata zdravstva in socialnega varstva, da je situacija za delavke in delavce težka v večini domov za starejše po državi. Zato odhodi in odpovedi niso redke. "Delo je zelo naporno, odgovorno, hkrati pa vemo, da so domovi kadrovsko podhranjeni," pojasnjuje sindikalistka. Vodstvo doma v Preddvoru pravi, da je "kadrovska zasedba trenutno stabilna, problematika je nastala le v kuhinji"

Razprodaja hrane in ljudi

Z odločitvijo novega direktorja, da bo kuhinjo doma starejših in v njej zaposlene prenesel na zunanjega izvajalca, je bil sindikat prvič soočen kot z danim dejstvom septembra. "Zaposleni so odločitev direktorja razumeli, kot da jih bo prodal," se spomni besed članov in članic sindikata Irena Ilešič Čujovič. O odločitvi direktorja je oktobra na pobudo sindikata razpravljal tudi svet doma in sklenil, naj direktor z razpisom počaka do sestanka z zaposlenimi v kuhinji in predstavnicama sveta doma za starejše in sindikata. Vodstvo je zahtevalo novega vodjo kuhinje in zaposleni so novo potencialno vodjo izbrali. A nato je ta po sestanku z direktorjem dala odpoved. S to novico je bil tudi oktobrski skupni sestanek spet soočen z ultimatom direktorja, da je edina možnost iti v najem zunanjega izvajalca. Odhodu potencialne nove vodje so do zdaj sledili še trije zaposleni, prav odhode delavk in delavcev pa sedaj vodstvo doma navaja kot dejavnik, ki je "botroval k outsourcingu".
"Pa gre za dobro uigran tim," opisuje Irena Ilešič Čujovič delavke in delavce, ki delajo v kuhinji doma za starejše občane Preddvor. "Nekateri delajo tam že več deset let, z domom imajo skupno zgodovino in navezani so na to delovno okolje." Vodstvo doma pojasnjuje, da v kuhinji zasledujejo štiri cilje, in sicer informatizacijo procesov, zniževanje stroškov živil, a tudi redno spremljanje odpadne hrane in dvig kvalitete hrane – manj vnaprej pripravljene zmrznjene hrane, več domače in sveže prehrane, tudi sladic. Prav nadzor nad zadnjima dvema ciljema bo najem zunanjih izvajalcev prehranskih storitev glede na izkušnje v javnem sektorju vsaj otežil.

Priprava prehrane v domovih za starejše je posebej pomembna in zahtevna tudi zaradi zdravstvenih in dietnih zahtev ljudi, ki bivajo v njih.  
Andrej Petelinšek
Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta