Po podatkih Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ) je v najvišji starostni skupini, torej pri prebivalcih, starejših od 85 let, izrazito visok delež potrjenih okužb z novim virusom covid-19. Tako je bilo v ponedeljek v tej skupini okuženih 250 ljudi na 100.000 prebivalcev. Že eno starostno skupino nižje (75-84 let) je bil ta delež občutno manjši, in sicer 87,9 okuženega na 100.000 prebivalcev.
Kje so razlogi? Eden je zagotovo ta, da "zdravstveni sistem najbolj zazna in registrira tiste bolnike, pri katerih je potek bolezni najtežji, saj potrebujejo zdravstveno oskrbo". "Po dosedanjih izkušnjah je naraščajoča starost dejavnik tveganja za težek potek covida-19, zato potrebuje pregled, diagnostiko in sprejem v bolnišnico več starejših kot mlajših oziroma otrok, pri katerih je potek večinoma lahek," pojasnjujejo.
Vzrok okužb: izbruhi v domovih
Drugi zelo pomembni vzrok za več obolelih v najvišji starostni skupini pa so izbruhi okužb v domovih za starejše. Ob pojavu covida-19 v domovih se namreč poveča pozornost in s tem tudi testiranje vseh ostalih, ki imajo respiratorne znake. Kar 75 odstotkov vseh do zdaj potrjenih smrti zaradi covida-19 v Sloveniji je tako prav iz domov za ostarele. To je precej nad evropskim povprečjem, kjer je odstotek umrlih v domovih okoli 50.
"Pri starejši populaciji gre običajno za številne pridružene kronične bolezni, zaradi katerih lahko vsi umremo. Trenutna umrljivost se glede na podatke za pretekli dve leti bistveno ne razlikuje, po številu umrlih ne odstopamo od let 2018 in 2019. Lani je bilo celo več umrlih. Razlage so različne, tudi to, da smo druge respiratorne bolezni, za katerimi so bolehali starejši v preteklih letih, omejili. Razlogi za umiranje so se zato prevesili na covid-19, zmanjšalo pa se je umiranje zaradi gripe in drugih obolenj. A znanstvenih podatkov o tem nimam," je na včerajšnji vladni tiskovni konferenci pojasnil minister za zdravje Tomaž Gantar.
V strahu pred okužbo
In čeprav v večini slovenskih domov okužb ni, s strahom čakajo, kdaj se bo to zgodilo tudi njim. Večina okuženih namreč potem ostaja na zdravljenju v domovih - navkljub zagotavljanju odgovornih, da predvidene zmogljivosti za zdravljenje bolnikov s covidom-19 v bolnišnicah niso zapolnjene. "Po naših podatkih je bila od približno 225 okuženih stanovalcev domov na bolnišnično oskrbo napotena izrazita manjšina - približno 30 težje obolelih. Ob tem smo začudeni nad prizadevanji odgovornih, da socialnovarstvene zavode brez pogojev za izvajanje izolacije, kadrov in opreme spreminjajo v zasilne ustanove za zdravljenje starostnikov s koronavirusno boleznijo 19 ob hkratnih javnih zagotovilih, da zmogljivosti v bolnišnicah niso zapolnjene. To predstavlja neenako obravnavo državljanov in kršitev temeljnih človekovih pravic," poudarja vršilec dolžnosti sekretarja Skupnosti socialnih zavodov Slovenije Denis Sahernik.
Šmarje pri Jelšah: Stanje se umirja
V šmarskem domu upokojencev, glavnem žarišču okužb v domovih za starejše v Sloveniji, se stanje v zadnjih dneh umirja. "V domu še vedno poostreno izvajamo vse preventivne ukrepe za omejitev širjenja okužbe. Dodatno smo izvedli postopek dezinfekcije s hladnim zamegljevanjem s strani pristojnih služb Nacionalnega laboratorija za zdravje, okolje in hrano in s pomočjo Poklicne gasilske enote Celje. Ponovili ga bomo še konec tedna. Še naprej intenzivno spremljamo zdravstveno stanje tako stanovalcev kot zaposlenih. Pri najmanjšem sumu na možno okužbo se še vedno odvzemajo nadzorni brisi tako stanovalcem kot zaposlenim. Čez praznike so bili odvzeti brisi trem stanovalcem, ki so na novo kazali znake okužbe, in so bili negativni. Na novo je bila potrjena okužba pri eni zaposleni," pojasnjuje direktorica doma Gordana Drimel. Pri šestih stanovalcih je zdravstveno stanje terjalo premestitev v celjsko bolnišnico, nekaj se jih je od tam že vrnilo.(gp)
Rogaška Slatina: Tudi razkuževanje podplatov
Pegazov dom v Rogaški Slatini, ki ga vodi Kristina Kampuš, trenutno nima nobenega okuženega. "Imeli smo več sumov okužbe, opravili 20 testov pri varovancih in pet pri zaposlenih, a so bili vsi testi na okužbo s koronavirusom negativni. V domu smo se zaradi bližine Šmarja pri Jelšah kar bali razvoja situacije, saj naši zaposlenimi dnevno migrirajo. A številni preventivni ukrepi so doslej dali rezultate. Tako smo prepovedali vse obiske, tudi paketi, ki so jih dobili varovanci, so čakali tri dni, preden so jih lahko dvignili, zaposleni so si morali razkuževati tudi podplate ob vstopu v dom. Zavedati se bomo morali, da bo virus ostal med nami, a morali bomo živeti z njim naprej. Ne bomo mogli biti večno izolirani. Večina stanovalcev sicer dobro razume situacijo, nekatere pa moramo vseeno že malce miriti, da ne bi šli po Rogaški Slatini," poudarja direktorica Kampuševa. Trenutno vsi zaposleni v domu nosijo kirurške maske, zaščitne opreme imajo dovolj za kak teden ali dva. (gp)
Koroška: Krivda vseh vlad
"Domovi na Koroškem smo relativno zgodaj reagirali na koronavirus, vsi že v začetku marca. Hiše smo zaprli za obiske, začeli nositi maske in si razkuževati roke, čeprav smo si morali vso opremo nabaviti sami. Prvih štirinajst dni so prihajali različni nasveti, tudi kontradiktornimi in z navodili, ki se jih ne da izvajati," je dejal Srečko Mlačnik, direktor Koroškega doma starostnikov Črneče - Dravograd in PE Slovenj Gradec. Izpostavil je tudi ustrezno varnostno shemo, ki so jo osvojili vsi zaposleni, ker je bilo vsakega strah, da bi v hišo zanesel virus. "Med zaposlenimi je veliko strahu, negotovosti, za požrtvovalnost in delo jih je težko pohvaliti samo z besedo. Zaslužijo si nagrado, kakšna bo, naj odloči vlada. Ne pristajam pa na to, da mi nekdo daje navodilo, sprejema odločitve, odgovornost pa bi prevalil na direktorja. Tisti, ki odloča, naj prevzame odgovornost," razmišlja. In še: "Domovi ne moremo postati bolnišnice, ker smo kadrovsko podhranjeni, krivdo za to nosijo vse vlade v zadnjih 20 letih, na to smo opozarjali in izkazalo se je, da imamo prav." (up)
Ljutomer: V torek deset pozitivnih
Po torkovem testiranju v Domu starejših občanov Ljutomer (DSO) je bilo deset testov pozitivnih: pri šestih stanovalcih in štirih zaposlenih iz zdravstvenega doma. Skupno je bilo v DSO pozitivnih 89 oseb, od tega 64 stanovalcev, 20 zaposlenih in pet zaposlenih iz zdravstvenega doma. Po 14 dneh pa je v DSO ozdravelo deset stanovalcev in dva zaposlena.
Po oceni zdravnika v Zdravstvenem domu Ljutomer Saša Duha oboleli stanovalci in zaposleni prebolevajo okužbo brez večjih zapletov, nekoliko težji potek bolezni ugotavljajo pri nekaterih, ki so bili že prej v paliativni oskrbi ali slabšega zdravstvenega stanja in so imeli tudi druge resne bolezni. Delo v domu poteka normalno, uspelo jim je zagotoviti dovolj ekip in vse stanovalce obravnavajo, kot da so okuženi, zdravijo jih po najvišjih strokovnih načelih. Iz soboške bolnišnice jim je priskočilo na pomoč 14 delavcev, ki lahko, kot pravijo v DSO, bistveno prispevajo k zajezitvi okužbe. (sta)