V UKC Ljubljana in Maribor ter v bolnišnicah Novo mesto in Nova Gorica so vzpostavili negovalne covid oddelke, kamor bodo iz socialnovarstvenih zavodov začasno nameščali oskrbovance, okužene z novim koronavirusom, ki sicer niso zboleli za covidom-19 in ne potrebujejo bolnišničnega zdravljenja. S tem bodo omogočili domovom, kjer bodo stanovalci okuženi, da se bodo lahko organizirali in vzpostavili izolacijske cone, torej sivo cono za sume na okužbo in rdečo za potrjene okužbe. Na covid negovalne oddelke bodo oskrbovance premestili za dva ali tri dni. V omenjenih štirih bolnišnicah imajo za zdaj na voljo za oskrbovance domov skupaj 50 postelj. Po potrebi bodo število postelj tudi povečevali, najprej verjetno znotraj teh štirih bolnišnic, nato pa še z vzpostavljanjem covid negovalnih oddelkov v drugih regionalnih bolnišnicah glede na lokacijo, kjer se bodo okužbe pojavile.
Nasprotujejo osamitvam zunaj bolnišnic
V UKC Maribor je za zdaj na covid negovalnem oddelku en okužen stanovalec iz hrastniškega doma starejših. Sicer pa se en stanovalec iz hrastniškega doma zdravi tudi na infekcijskem oddelku UKC Maribor, kjer imajo še dva stanovalca iz vipavskega doma starejših. Drugod so covid negovalni oddelki še prazni, tudi v šempetrski bolnišnici, kot je včeraj povedal direktor Ernest Gortan. V zadnjih dnevih namreč na sevrnoprimorskem niso zabeležili novih okužb v domovih, niti v Centru starejših Pristan v Vipavi, kjer je po zadnjih podatkih okuženih 24 ljudi iz doma. Med njimi 15 stanovalcev, osem zaposlenih in en zunanji sodelavec. Vsi se dobro počutijo, tudi stanovalci, ki so jih prepeljali v bolnišnice, ter sedem nastanjenih v rdeči coni v centru. V bolnišnici do nadaljnjega ostaja sedem stanovalcev centra, od tega so jih pet sprejeli na infekcijski kliniki v Ljubljani, dva pa so prepeljali v mariborski UKC.
Osamitev v socialnovarstvenih zavodih je v nasprotju z zakonodajo
Ministrstvo: Iščemo najustreznejšo pot
In kaj pravijo na pristojnem ministrstvu za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti, kjer skupaj s skupnostjo pripravljajo protokole ravnanja v primeru okužbe in računajo, da bodo do avgusta našli dogovor? "Iščemo najustreznejšo pot, kako tistim stanovalcem domov, ki imajo resne zdravstvene težave, omogočiti premestitev v bolnišnico, drugim pa v prilagojeni obliki še naprej omogočiti bivanje v domovih in zavodih," je povedal državni sekretar Cveto Uršič. In dodal: "Na eni strani imamo zdravstveno stroko, ki je jasna, kakšni naj bi bili protokoli, na drugi strani pa imamo skupnost, ki pozna konkretne prostorske in kadrovske pogoje. Iščemo pot, ki bo najbolj primerna za uporabnike, da jim bosta zagotovljena varnost in zdravje." Pravi, da se zavedajo tudi kadrovskih težav, ki pa niso posledica izključno epidemije, ampak so se kopičile v zadnjem desetletju. Domovom so tako namenili v četrtem protikoronskem zakonu dodatnih 31 milijonov evrov, da se bodo lahko v naslednjih dveh letih kadrovsko okrepili.