Po začasnem zatišju, ko je kontroverznega Blaža Košoroka nasledil Matjaž Marovt, so se apetiti na Holdingu Slovenske elektrarne (HSE) po popolni centralizaciji Dravskih elektrarn Maribor (DEM) ponovno močno povečali. Člana poslovodstva HSE Stojana Nikolića na krilih nove vlade in infrastrukturne ministrice Alenke Bratušek ponovno zanima prvi fotelj HSE.
V HSE poudarjajo, da zaposleni fizično ostajajo v Mariboru
Na oglasnih deskah v prostorih DEM namreč že nekaj časa visi skopo obvestilo HSE, v katerem sodelavce obveščajo, da glede na poslovno usmeritev skupine s ciljem iskanja sinergijskih učinkov, vsebinskega razvoja, poenotenih procesov in strokovnih standardov, po opravljeni optimizaciji informacijsko komunikacijske dejavnosti, pristopajo k podobnim korakom še na kadrovskem in pravnem področju. Optimizacija na kadrovskem področju je načrtovana s 1. januarjem 2019, na pravnem področju pa s 1. aprilom 2019, o čemer naj bi bili sodelavci obeh omenjenih služb seznanjeni. Poudarjajo, da sodelavci (celo op. a.) fizično ostanejo v prostorih Dravskih elektrarn Maribor in v "prvi vrsti pokrivajo poslovne procese naše družbe in ostajajo vpeti v njeno vsakodnevno delovanje". In da z optimizacijo delovanja služb nihče ne odhaja, celotna skupina pridobiva v smislu združevanja znanj in kompetenc. Pri HSE računajo še na "nekoliko začetne strpnosti", podrobnejšo predstavitev optimizacij so za vse socialne partnerje načrtovali še v decembru. V začetku prihodnjega leta naj bi predstavili načrtovano optimizacijo financ, računovodstva in kontrolinga.
A se je zataknilo že na prvi predstavitvi svetu delavcev HSE, saj so to točko umaknili z dnevnega reda. Neuradno naj bi se nadzorniki HSE, ki jih vodi Milan Perovič, na jutrišnji seji,želeli seznaniti s potekom in predvsem dinamiko "občutljive" optimizacije.
Šega: Preprečiti "razpad DEM"
Vlado Šega, predsednik sveta delavcev DEM, ob tem opozarja na dejstvo, da so Dravske elektrarne samostojna pravna oseba za zdaj še pravno ločena od lastnikov, saj skupina HSE nima pogodbe o obvladovanju ali drugega akta, ki bi mu dodeljeval kakršnekoli pristojnosti zunaj odločb Zakona o gospodarskih družbah ali celo nad njimi: "Od vodstva DEM pričakujemo, da se začne obnašati do družbe in zaposlenih odgovorno ter da ne jemlje vsakega 'ukaza' krovne družbe kot samoumevnega." Šega še meni, da krčenje dejavnosti in poslovnih funkcij in s tem zmanjševanje števila zaposlenih ni nikakršno iskanje sinergijskih učinkov, temveč izključno centralizacija: "Še manj pri tem lahko govorimo o racionalizaciji ali optimizaciji," meni Šega in opozarja na varovanja osebnih podatkov v primeru za januar predvidene selitve kadrovske službe v Ljubljano, za kar bi bila potrebna osebna privolitev vsakega posameznega zaposlenega.
Kar pa se tiče želje HSE po strpnosti, Šega meni, da nihče, ki je pripaden družbi, stroki, energetiki, okolju in družbeno odgovoren, tega ne more in ne sme sprejeti "z zdravo mero strpnosti". Še manj pa naivno verjeti, da bodo procesi zaživeli v "najboljši meri za vse zaposlene". Zato bo v imenu sveta delavcev DEM uporabil vsa razpoložljiva pravna sredstva, da prepreči "razpad DEM" in prenos njenih vitalnih funkcij na drugo družbo.