Dravske elektrarne proizvedle za petino več električne energije

SKL
21.12.2020 13:02
Dravske elektrarne Maribor so letos s 3150 gigavatnimi urami dosegle tretjo največjo proizvodnjo električne energije v zgodovini družbe. Vse bližje tudi izkoriščanju vetrne, sončne in geotermalne energije.
Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Dravske elektrarne Maribor leto zaključujejo s petino več proizvedene električne energije od načrtovane.
Andrej Petelinšek

Družba Dravske elektrarne Maribor (DEM), največja proizvajalka električne energije iz obnovljivih virov v državi, bo letošnje leto zaključila s tretjo največjo proizvodnjo električne energije v zgodovini družbe, ki je za petino višja od za letos načrtovane. Andrej Tumpej, direktor DEM je ob tem povedal, da zaključujejo eno od najbolj nenavadnih letih, ki nam je prineslo tudi nove izkušnje in spoznanja: "Ugodna hidrologija in vremenski pogoji, predvsem pa visoka pripravljenost naših proizvodnih objektov so omogočili, da bomo v letošnjem letu proizvedli približno 3.150 GWh električne energije, kar je tretja največja proizvodnja v sedemdesetletni zgodovini družbe."

V Dravskih elektrarnah v prihodnje načrtujejo pridobivanje električne energije iz obnovljivih virov, pri čemer se osredotočajo na vetrno, sončno in geotermalno energijo. Tako načrtujejo postavitev skupno trinajstih vetrnih agregatov na treh različnih lokacijah severovzhodne Slovenije, postavitev 30 MW sončne elektrarne na dovodnih in odvodnih kanalih hidroelektrarn Zlatoličje in Formin. Proučujejo tudi možnost postavitve geotermalnih elektrarn. Med razvojnimi projekti družbe so tudi hranilniki električne energije za zmanjšanje odstopanj proizvodnje. "Verjamemo tudi v izgradnjo črpalne elektrarne Kozjak, ko bo ekonomika dopuščala in jo bo elektroenergetski sistem potreboval. Če namreč zgradimo samo del od, na nivoju države načrtovanih tri tisoč megavatov sončnih elektrarn, bomo potrebovali zelo velik vir za hrambo električne energije," je še dejal Tumpej. 

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta