Čeprav se je zdelo, da je Holding Slovenske elektrarne (HSE), ki ga vodi Stojan Nikolić skupaj s poslovnima direktorjema Viktorjem Vračarjem in Mirkom Marinčičem, stopil na zavoro pri optimizaciji in centralizaciji v holdingu, je na mizi predlog povezovanja mariborskega HSE Invest in velenjskega gradbenega podjetja RGP. Predvidena je tudi časovnica, po kateri naj bi se ta kapitalska operacija zaključila že do konca decembra letos.
Na sedežu HSE v Ljubljani so si namreč zamislili, da bi do konca oktobra prodali svoj 50-odstotni lastniški delež v družbi HSE Invest prav Dravskim elektrarnam (DEM). Tako bi družbi DEM in Soške elektrarne postali edini družbenici HSE Invest, do konca decembra pa naj bi svoja deleža vložili v osnovni kapital velenjskega podjetja RGP, ki bi z njuno pomočjo v celoti kot edini lastnik prevzel mariborski HSE Invest. Ta operacija pa v zaključku predvideva še finančno injekcijo Premogovniku Velenje, saj morajo Soške elektrarne odkupiti še njegov delež v RGP.
Bo povezovanje terjalo delovna mesta?
Spomnimo, da je HSE v Mariboru ustanovil HSE Invest leta 2002 za vodenje investicijskih energetskih projektov tudi kot obliž zaradi prenosa sedeža slovenske energetike v Ljubljano. Njeni projektanti so podpisani pod največje reference v slovenski energetiki, kot so hidroelektrarne na spodnji Savi, Črpalna hidroelektrarna Avče, šesti blok Termoelektrarne Šoštanj in plinski blok 6 Termoelektrarne Brestanica. Gre za eno večjih družb za izvajanja inženiringa in nadzora pri izgradnji energetskih objektov, njen največji kapital so visoko usposobljeni zaposleni, ki programirajo tudi delovanje avtomatsko vodenih hidroelektrarn.
DEM v dveh letih RGP že plačale sedem milijonov evrov
Da so Dravske elektrarne že doslej finančno pomagale velenjskemu podjetju RGP, ki ga vodi Anton Žagar, kažejo opravljena plačila predvsem za opremo in storitve odstranjevanja mulja. Lani so v RGP, ki zaposluje 107 ljudi, sicer pridelali 800 tisočakov dobička, a so v letih 2014 do 2017 poslovali z 1,3 do 2,2 milijona evrov izgube. Skupaj je ta presegla štiri milijone evrov in pol. Glede na podatke iz Erarja pa so to izgubo pokrivale DEM, ki so od avgusta 2017 do avgusta letos podjetju RGP plačale za dobrih sedem milijonov evrov blaga, storitev in avansov.
HSE za optimizacijo, odločitve še ni
V HSE, neuradno naj bi se s povezovanjem HSE Invest in RGP ukvarjal Viktor Vračar, svojo namero utemeljujejo z zagotavljanjem enotnega korporativnega upravljanja v povezanih družbah preko HSE. Ob tem pojasnjujejo, da se obseg storitev, ki jih družbi ponujata znotraj skupine, zmanjšuje in da se bodo po letu 2021 zaključile večje naložbe v energetskem sektorju. Kapitalskemu povezovanju obeh družb pa naj bi sledilo še operativno. Zato zaposleni, predvsem v HSE Invest, pričakujejo pojasnila, kaj naj bi to pomenilo.
Kapitalsko povezovanje HSE Investa in velenjskega RGP naj bi se zaključilo že do konca decembra letos