S 1. januarjem se je oskrbnina, ki jo plačujejo stanovalci, povišala v več kot polovici domov za starejše. Višja je za 1,3 do 3,9 odstotka, razlog za to, navajajo v domovih za starejše in na ministrstvu za delo, so višje plače, ki so jih izborili sindikati javnega sektorja v lanskih pogajanjih z vlado. Osnovne in socialne storitve v domovih za starejše plačujejo upravičenci in zavezanci, torej njihovi družinski člani oziroma občine. Sem sodijo bivanje, vzdrževanje prostorov in perila, prehrana, socialna oskrba in varstvo. Tako je, ker pri nas še nimamo zavarovanja za dolgotrajno oskrbo. Plače za zaposlene v domovih, ki zagotavljajo zdravstveno oskrbo (medicinsko osebje), pa se financirajo iz zdravstvene blagajne (ZZZS).
"Država lahko zagotovi dodatni denar le za pokritje tistega dela stroškov zaradi zvišanja plač, ki ga financira, zato si prizadevamo, da bi bil znesek, ki ga domovom za starejše nameni ZZZS, višji. Stroški dela predstavljajo polovico cene, kar pomeni pri štiriodstotnem dvigu plač za dva odstotka višjo ceno storitve," pojasnjujejo na ministrstvu za delo.
Socialni mir bodo plačali stanovalci domov
Gregor Žigon, direktor mariborskega Doma pod gorco: "Cene oskrbnin se bodo pri nas zvišale s 1. februarjem, oskrbe I za 1,4 odstotka in oskrbe IV za 1,6 odstotka. Oskrba I v dvoposteljni sobi bo 25 evrov na dan, v enoposteljni 30,49 evra na dan. Oskrba IV. v dvoposteljni sobi bo znašala 37,35 evra in v enoposteljni sobi 42,84 evra. Dvig cen oskrbnin ni prijetna zadeva za nikogar, a na žalost ne moremo drugače zagotoviti ob tolikšnem dvigu stroškov dela normalnega poslovanja doma. Strinjam se, da si delavci za težko delo zaslužijo boljše plače, kljub temu pa smo razočarani, ker se niso ustrezno popravile plače najslabše plačanim, to je delavcem okrog minimalne plače. Hkrati je nedopustno, da odgovorni na vladi želijo breme višjih plač spet prevaliti na izvajalce in na stanovalce v domovih ter si tako zagotoviti socialni mir. Že drugič!"