Državni zbor je danes sprejel zakon o zagotovitvi dodatne likvidnosti gospodarstvu za omilitev posledic epidemije, ki predvideva oblikovanje jamstvene sheme v višini dveh milijard evrov, s katero bo država jamčila za najem posojil podjetij pri poslovnih bankah.
"Ali je dve milijardi evrov dovolj za to, da slovensko gospodarstvo ohranimo likvidno?" se je ob predstavitvi drugega koronskega svežnja vprašal predsednik vlade Janez Janša. "Kratkoročno je to dovolj, da podjetja in posamezniki, ki se ukvarjajo s poslovno dejavnostjo, ne bodo posegali po ukrepih, kot sta zapiranje proizvodnje, ki je še perspektivna, ali odpuščanje zaposlenih," je odgovoril Janša.
"Bolehnim naj pomaga le bog"
Pri posojilih mikro, malih in srednjih podjetij (do 250 zaposlenih) bo država jamčila do višine 80 odstotkov glavnice, pri velikih podjetjih pa do 70 odstotkov glavnice. To bo veljalo za posojila z odplačilno dobo do pet let, sklenjena od razglasitve epidemije do 31. decembrom letos, namenjena pa izključno financiranju osnovne dejavnosti podjetja. V Levici, LMŠ in SD so poskusili vsak s svojim dopolnilom najvišji dovoljeni skupni znesek glavnice posameznega posojila, za katero bo jamčila država, zvišati.
Vlada gospodarstvu ne daje hitre infuzije
Dr. Bogomir Kovač, ekonomist: "Ponavlja se usoda prvega paketa v drugem. Največja težava vladnih dokumentov ni toliko v dobrih namenih, ampak v skrbi, da bodo najbolj občutljiva podjetja dovolj hitro prišla do likvidnostnih sredstev. Zdaj, ko je gospodarstvo v krču, mu vlada ne daje hitre infuzije in hitre pomoči. Tudi velika podjetja, kot je Gorenje, na takšen paket niti nočejo reagirati. Paket ne prijemlje. Pričakujemo korekcije drugega paketa, čas pa teče. Biti moramo hitri in dovolj izdatni, ne pa preveč natančni. Nemci so že sredi marca šli v pavšal s podjetniško glavarino, s čimer so podjetniki dobili na račun vsaj nekaj denarja. Podjetniki pri nas se v velikih zakonskih paketih, ki so napisani relativno slabo, ne znajdejo. Operativnost pa je ključna za krizni menedžment. Delati popravek na popravek pa pomeni, da nam slabo napisan akt preprečuje izvedbo. Sistem bančnih garancij je za male bančne komitente preveč okoren. Sredstva iz sheme iz teh razlogov verjetno ne bodo porabljena."