Družinski zakonik: Sodišča od danes o koristih otroka

Elizabeta Planinšič Elizabeta Planinšič
14.04.2019 17:37

Dveletni prehodni rok je mimo in danes začne veljati večina določb družinskega zakonika, s katerim se pristojnosti odločanja selijo s centrov za socialno delo na sodišča.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Glavni cilj zakonika je zagotavljanje učinkovitejšega izvajanja načela varovanja koristi otroka in izboljšanje pravne varnosti pri odločanju o zakonskih in družinskih sporih.
Andrej Petelinšek

Družinski zakonik je bil sprejet in je začel veljati že aprila pred dvema letoma. A večina določb je imela dveletno prehodno obdobje. Odločanje o ukrepih za varstvo koristi otroka se namreč seli s centrov za socialno delo na sodišča in zato je bilo potrebno relativno dolgo obdobje za pripravo na uveljavitev zakonskih sprememb. Dveletnega obdobja je danes konec in veljati začne večina določb družinskega zakonika.

Število zadev lahko le predvidevajo

Družinski zakonik je bil po mnenju tistih, ki so ga predlagali in sprejemali pred dvema letoma, eden najpomembnejših zakonov, saj s svojo vsebino posega na najbolj občutljiva, ranljiva in marsikdaj tudi z osebno noto prežeta pravna razmerja. Zakonik je nadomestil Zakon o zakonski zvezi in družinskih razmerjih, ki je bil sprejet pred več kot 40 leti. Glavni cilj Družinskega zakonika je zagotavljanje učinkovitejšega izvajanja načela varovanja koristi otroka in izboljšanje pravne varnosti pri odločanju o zakonskih in družinskih sporih. Zato bo pristojnost odločanja zdaj v rokah sodišč. Izraz roditeljska pravica nadomešča termin starševska skrb, ta pa bo lahko, če otrok ostane brez staršev, dodeljena tudi starim staršem ali drugim ožjim sorodnikom. S tem so se izognili zapletom, ki bi jih povzročila posvojitev znotraj družine. Novost je tudi vnaprej izražena volja staršev, kdo naj skrbi za otroka, če se jim kaj zgodi.

Težave predvsem z izvedenci

A da brez težav ne bo šlo, vedo vsi, ki bodo določbe družinskega zakonika uporabljali. V dvoletnem prehodnem obdobju se je namreč ugotovilo, da centri za socialno delo (poleg interventne službe, ki deluje že ves čas) nimajo organiziranega deljenega delovnega časa, kar bi omogočalo zagotavljanje njihovih storitev tudi popoldne in po potrebi ob koncu tedna, kar bi bilo na primer nujno zaradi izvajanja stikov pod nadzorom. Tudi na področju sodnih izvedencev psihološke in psihiatrične stroke so težave, kajti teh je premalo. V tem trenutku bi namreč potrebovali še vsaj deset aktivnih izvedencev kliničnih psihologov. "Z zagotovitvijo kakovostnega dela centrov za socialno delo, ki za sodišča v družinskih zadevah pripravljajo mnenja, s kakovostno izdelavo izvedenskih mnenj in s kakovostnim vodenjem postopka s strani sodnikov želimo z izobraževanji čim bolj zmanjšali potrebo po postavljanju izvedencev ali vsaj po ponavljanju dokaza z izvedencem," pravi Končina Peternelova.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta