V Mariboru ste decembra opozorili na težko situacijo, zdaj pa so se zdravniki v Kranju odločili za kolektivno odpoved pogodb o zaposlitvi, isti ukrep napovedujete za 1. junij. Kaj se je spremenilo od decembra?
"To, da je sedaj še slabše."
Ciljate na splošni dogovor v zdravstvu ...
"Splošni dogovor v zdravstvu je to, na kar smo ves čas opozarjali, torej, da so glavarine prevelike, še poslabšal. In to kljub temu, da je bil v lanskem splošnem dogovoru že vpisan znižan glavarinski količnik. Bil je napisan sicer zgolj na papirju, financiranje pa temu ni sledilo, a v letošnjem dogovoru znižanega količnika sploh ni več, le regijsko povprečje, ki je za Maribor še večje od tistega, ki je bil zapisan lani."
"Nihče ne ve zares, kaj bi se zgodilo, če toliko zdravnikov dejansko ne bi prišlo v službo na določen trenutek "
V Mariboru manjka okoli 15 ambulant
Statistika kaže, da 45 odstotkov zdravnikov vendarle ni polno zasedenih. "To je po njihovih kriterijih, kjer je količnik 2700 na zdravnika. Če bi gledali strokovno sprejemljiv količnik, je ta odstotek dosti manjši. V Mariboru imamo pet ali šest ambulant, ki tega količnika ne dosegajo - ali so bile čisto pred kratkim ustanovljene ali pa so na odročnih lokacijah, v manjših vaseh, kot je Jakobski Dol. V centru mesta pa vsi visoko presegamo te količnike," odgovarja Arzenškova.
Vseh ambulant v Mariboru je 45, za normalizacijo razmer bi jih potrebovali še približno 15. A v naslednjih letih se bo kar nekaj zdravnikov upokojilo. "Imeli bomo težave s pokrivanjem obstoječih ambulant, hkrati pa bi morali odpirati nove. Za naslednji dve do tri leta imamo še nekaj mladih kolegov, ki bodo končali specializacijo. V preteklih letih je namreč še bil interes za to specializacijo, v zadnjih letih pa ga praktično ni več. V Mariboru imamo vsaj v naslednjih nekaj letih še nekaj kadra, drugje ga nimajo."