Družinski zdravniki: Voz družinske medicine v blatu

Franja Žišt, STA
01.04.2019 19:30

Zdravniki v več zdravstvenih domovih grozijo z odpovedmi, danes je grožnjo uresničilo 23 zdravnikov iz Kranja. Po mariborskih in celjskih zdravnikih je danes dvignilo glas tudi 16 zdravnikov iz Zdravstvenega doma Ptuj.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Kar 40 tisoč gorenjskih bolnikov bi lahko ostalo brez osebnega zdravnika. 
Igor Napast

Novi zdravstveni minister Aleš Šabeder, ki je minuli četrtek prevzel posle od predsednika vlade Marjana Šarca, se najbrž ni še niti seznanil z razsežnostjo svojega resorja, ko mu družinski zdravniki že grozijo z razpadom zdravstvenega sistema. Potem ko so marca zaradi preobremenjenosti dali odpoved trije zdravniki Zdravstvenega doma Nazarje in so s kolektivno odpovedjo zagrozili tudi v mariborskem Zdravstvenem domu dr. Adolfa Drolca in danes popoldne nato še zdravniki s Ptuja, je grožnjo že uresničilo 23 od 34 splošnih zdravnikov v Zdravstvenem domu Kranj, kar 40 tisoč ljudi bi tako lahko ostalo brez zdravnika. Njihov odpovedni rok je dva meseca, v tem času lahko zdravniki od odpovedi odstopijo, zato direktor Osnovnega zdravstva Gorenjske Jože Veternik poziva ministrstvo za zdravje in druge pristojne, da izpolnijo pogoje, ki so jih predstavili zdravniki. Sicer bi lahko na širšem območju Kranja brez osebnega zdravnika ostalo več kot 40 tisoč ljudi.

Resen alarm v zdravstvenih domovih

"To je resen alarm, na katerega se moramo hitro odzvati vsi udeleženci. Nujno se moramo usesti ministrstvo za zdravje, vlada in Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije ter čim prej sprejeti aneks k pogodbi," je izpostavila direktorica kranjskega zdravstvenega doma Lilijana Gantar Žura. Kot je pojasnila, so zdravniki zapisali, da dajejo odpoved zaradi pritiska ZZZS k obremenitvam preko normativa in standarda iz modre knjige. "To jih sili k delu v pogojih, ki onemogočajo izpolnjevanje temeljnega poslanstva zdravniške stroke. Zdravniki ne verjamejo več obljubam in bodo odpovedi pogodb umaknili le takrat, ko bodo stvari dogovorjene, zapisane in podpisane," je poudarila Gantar Žura.

Igor Muževič, sindikat družinskih zdravnikov: "Zelo se mudi. Predlagamo interventni zakon."
Robert Balen

Potrebujemo 50 zdravnikov iz tujine

Minister za zdravje Šabeder se je danes že sestal s sindikatom družinskih zdravnikov Praktikum, v katerem predlagajo sprejetje interventnega zakona. O tem, kakšne bi lahko bile konkretne rešitve nastalega problema, se minister, ki je bil s sestankom sicer zadovoljen, ni opredelil. "Nekatere spremembe bodo deležne aneksa k splošnemu dogovoru, nekaj bo treba narediti tudi na zakonodajni ravni. Ukrepi bodo večplastni, časovnica pa zelo kratka glede na napovedane odpovedi zdravnikov. Imamo mesec, največ dva časa, da zadeve uredimo in dogovorimo," je po srečanju pojasnjeval Šabeder. Minister je še ocenil, da bi v zelo kratkem času zaradi pomanjkanja zdravnikov potrebovali okoli 50 zdravnikov iz tujine.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta