Država, družba, stiska, lažne novice, prazniki, mladi, strokovnjaki, literatura ... To je le nekaj poudarkov iz deseterice bobov, ki so se uvrstili v finale najbolj znane Večerove prireditve. V prilogi V soboto objavljamo deset najbolj udarnih besed in stavkov minulega leta, okoliščine, v katerih so nastali, in današnji pogled finalistk in finalistov nanje. Kdo je najbolj zarezal v družbeno tkivo in kdo je prepričal največ tistih, ki so oddali glasovnice, bo znano pozno zvečer. Prireditev Bob leta bo tudi tokrat, od 20. ure, v živo prenašala TV Slovenija. Prireditev, ki bo tudi letos v Veliki dvorani SNG Maribor, pa bo hkrati nekaj posebnega, saj ta Večerova akcija praznuje 20 let. Od skromnih začetkov v klubih in kavarnah je prerasla v nacionalni dogodek, za katerega se že leta išče "vstopnica več". Drugo leto zapored bo prireditev vodil igralec Jurij Drevenšek, ki je lani uspešno prevzel voditeljsko žezlo od Tadeja Toša. Lani je zmagal Srečko Cehnar z izjavo o razočaranih veteranih vojne za Slovenijo, letos pa ...
Doklej gluhi za svež veter mladih možganov
Boštjan Gorjup, menedžer: "Naša največja težava ta trenutek je enormen odliv mladih v tujino. Nam se hiša ruši v temeljih. Kaže, da smo preslišali vse alarme. Brez prispevka teh možganov pri nas ne bo razvoja in napredka."
Ostali bomo brez svežega vetra mladih možganov, če ne bomo več dajali za razvoj, ostaja prepričan Boštjan Gorjup, direktor BSH Hišni aparati Nazarje, predsednik GZS in menedžer leta 2018. Da se nam ruši hiša v temeljih, je v pogovoru v prilogi V soboto spomnil sindikate, ko jih je pozival k nacionalnemu plačnemu dogovoru. "Skupaj z javnim sektorjem dajemo za razvoj dva odstotka, Nemčija že zdaj 3,5 odstotka, mi v BSH pa čez štiri odstotke. Če tega denarja ne bomo dali, ali iz dobičkov ali v začetku delno tudi iz rasti dodane vrednosti, bomo težko stopili naprej," je trdil takrat. In menil, da bi lahko to storili tako kot v Nemčiji, kjer so s pomočjo dogovora gospodarstvo nekoč že postavili na noge: "Imeli so nekajletno zamrznitev plač, v tem času pa so spodbujali izvoznike in industrijo in se dogovorili o vključevanju brezposelnih na trg dela, tudi z občasnimi deli, aktivacijo gospodinj in podobnim."
Že starši so me učili spoštovanja
Pater Bogdan Knavs, frančiškan: "Ko srečamo ljudi v stiski, vidimo, da so kot mi, s svojimi kvalitetami in s svojimi mejami. Ko jih spoznamo, se jih več ne bojimo. Zelo pa se moramo varovati 'lažnih novic', ki podžigajo naše strahove."
Ko je p. Knaus zasejal bob, ki ga je uvrstil med finaliste, je govoril seveda o naših strahovih, ko smo se "preštevali" za migrante in proti migrantom. "Sredozemlje ne sme postati množično grobišče za begunce. Osnovna človeška in krščanska zahteva je, da rešujemo življenja. Zgodovina nam bo enkrat hudo očitala, če se ne bomo zganili," je dejal.
Stvari bi težko šle bolj narobe
Rok Vevar, publicist in arhivar sodobnega plesa: "So reči, pri katerih država ne sme varčevati, razen če leta 1991 morda nismo ustanovili podjetja."
Z Rokom Vevarjem sva govorila lani maja in bob dneva je izrekel, ko sva govorila o tem, da se stanje pri nas v vseh sferah kulture drastično poslabšuje. Danes, osem mesecev kasneje, dodaja, da se vselej, ko med domačimi športnimi reprezentanti pride do kakšnega novega dosežka in ko mediji o njem navdušeno poročajo, zave, kako nizka je pri nas valuta domišljije in znanja. In še, kako je dolg skok, število golov ali hitrost, s katero kdo doseže ciljno črto, rezultat, ki mimo svoje atletske funkcionalnosti nima nikakršnih drugih pomenov, pomembnejši od umetniških, intelektualnih ali znanstvenih dosežkov, o katerih niti v nacionalnih medijih niso pripravljeni poročati v terminih ustrezne gledanosti.
Upanje, da nam uspe, ostaja
Prof. dr. Matjaž Perc, fizik: “Morda pa nam le uspe prehod v stanje, kjer se bomo vsi zavedali, kaj bomo izgubili, če bo ostalo vse po starem.”
Prof. dr. Matjaž Perc, redni profesor na Oddelku za fiziko Fakultete za naravoslovje in matematiko Univerze v Mariboru, je svoj bob dneva izrekel v intervjuju za prilogo V soboto, kjer smo predstavili njegovo zelo uspešno delo na področju fizike družbenih sistemov. Poenostavljeno povedano - zakonitosti, ki veljajo v družbi, opisuje s fizikalnimi enačbami. Je zelo pronicljiv opazovalec razmer v družbi in oster kritik predvsem razmer v akademskem okolju, ki ga najbolje pozna.
Literatura te sili, da prisluhneš
Goran Vojnović, pisatelj: "Še nikoli nismo imeli toliko pripomočkov za komuniciranje, a komunicirali tako malo. Literatura te sili, da prisluhneš nekomu, ki mu v realnosti ne bi."
Bob je iz pogovora po literarnem večeru v knjižnici v Radljah ob Dravi. Izrekel ga je Goran Vojnović, slovenski pisatelj, kolumnist, filmski in televizijski režiser ter scenarist. Ob zaključku bralne značke za odrasle Korošci pa bukve beremo, ki je potekala po vseh koroških splošnih knjižnicah, je bralce opozoril, da je treba kot predpogoj svetle prihodnosti knjig ohranjati okolje, kjer je branje, literatura vrednota.
Kdor še volit ne gre ...
Tone Partljič, pisatelj: “Ne razumem, kako lahko vlado v teh dneh sestavlja cela Slovenija, na volitve pa je šel le vsak drugi Slovenec.”
Na lanskem 28. vseslovenskem srečanju predstavnikov nacionalne in lokalne oblasti z državljani in občani je Tone Partljič, pisatelj, dramatik, predmetni učitelj, scenarist, politik in komediograf, v slavnostnem govoru uporabil stavek, ki je pristal med finalisti za bob leta.
Tudi mladim staršem je težko
Majda Rižnar, učiteljica na OŠ Draga Kobala v Mariboru: “Kot družba se bomo morali upočasniti. Da ne bomo imeli dedki in babice slabe vesti zaradi požrešnega kapitalizma, ki vnukom krade čas staršev, nam pa prepotrebni počitek.”
"Po objavi prispevka v prilogi V soboto in boba dneva v Večeru so bili odzivi različni. Nekateri so bili pozitivni, drugim pa moj prispevek, v katerem sem opozorila na preobremenjenost, ni bil všeč ali pa so bili v odzivih zadržani," je povedala Majda Rižnar, učiteljica razrednega pouka na Osnovni šoli Draga Kobala v Mariboru.
Po srcu profesorica
Dr. Verica Trstenjak, pravnica: "Politikom sporočam: ne govorite, da podpirate strokovnjake. Podpirate jih le, če so slučajno vaši. In politiki, ne govorite, da podpirate vračanje strokovnjakov iz tujine, ker jim vračanje preprečujete."
Bob se je zgodil, ko je za Večerove Poglede na dušek napisala psihogram Slovenije. Pravnica prof. dr. Verica Trstenjak ima prvovrstno mednarodno kariero, od zahtevne praktične: generalna pravobranilka na Sodišču Evropske unije v Luksemburgu je bila od 2006. do 2012., sodnica na Splošnem sodišču EU od 2004. do 2006., do profesure na Dunaju z nonstop gostovanji vsepovsod, ni še dolgo, kar je navdušila Japonce. Srce ji pa bije za domovino. In ker verjame, da je najmočnejše orožje beseda, je "pobobala" politikom o (ne)podpori strokovnjakom.
Vsi hrepenimo
Branko Cestnik, teolog, župnik: "Praznik združuje. Če razdružuje, ni praznik."
Če bi sestavljali seznam najbolj odprtih, razpoložljivih duhovnikov v teh krajih, bi bil pri vrhu. Da se moj prostor neha, kjer se tvoj začne, empatično pridiga verujočim in neverujočim, "navadnim" in odločevalcem. Še zmeraj je tisti, ki je spisal zadnji evidentni program Katoliške cerkve v Sloveniji. Zdaj njegova škofija, celjska, čaka novega škofa. Ni jih malo, ki bi na tem mestu z veseljem - in z upanjem, da prihodnost je - imeli aktivističnega župnika s Frankolovega, klaretinca z izobrazbo in življenjsko izkušnjo - pod motom, da smo vsi ljudje, eni, drugi, tretji, četrti - od Rima do Španije.
Maribor, pripravi se!
Anja Golob, pesnica in urednica: "Zase v družbi ni mogoče pričakovati drugačne obravnave od te, ki smo je sami sposobni do soljudi, posebej teh, s katerimi se ne strinjamo."
Njen bob - to so njena načela, na ta način živi, drugače ne zna in noče. Zaslužimo več od diktature zdrave pameti, pridiga rojakom. V 2018. se je vrnila na Večerove strani, njena mnenjska Jajca, to ime jim je dala, so neusmiljeno seciranje našega tukaj in zdaj. Pred leti je na straneh tega časopisa začela kot prodorna gledališka kritičarka. Zdaj se k njenemu imenu že dolgo piše, da je najprodornejša slovenska pesnica. Za ponatiskovano pesniško zbirko Didaskalije k dihanju je dobila Jenkovo nagrado, že drugo. Leta 2010 je izdala prvo pesniško zbirko, V roki, 2013. zbirko Vesa v zgibi, to je bila prva Jenkova. Anja Golob piše in misli. Esejistka, kritičarka, dramaturginja, prevajalka, urednica.