Država ni golf klub

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Epa

Po tem, ko je Donald Trump evropske države pozval, naj sprejmejo v Siriji zajete borce, ki so se borili na strani Islamske države, in njihove družinske člane, ki so evropski državljani, ali pa jih bodo spustili na prostost, je v ospredje medijskega poročanja stopila tema o možnostih, da se tem ljudem odvzame državljanstvo. To bi bil najbolj "eleganten" način, kako jim preprečiti vrnitev in tako zavarovati druge državljane teh držav. V nasprotju s prevladujočim javnim mnenjem, tudi slovenskim, menim, da takšni odvzemi niso upravičeni.
Državljanstvo je status posameznika v nacionalni in mednarodni politični skupnosti ter pomeni pravico imeti pravice. Po nekaterih teorijah med državo in državljani obstaja svojevrstna pogodba, v skladu s katero država svojim državljanom nudi zaščito. Omogoča jim življenje na ozemlju te države in jih varuje pred deportacijo, podeljuje jim politične pravice, določene privilegije, povezane z možnostmi šolanja, zdravstvenega in socialnega varstva ... Države ne moremo imeti za društvo, ki lahko člana izključi, če ne spoštuje društvenih pravil. Mnogi od tistih, ki pozdravljajo odvzem državljanstva borcem Islamske države in njihovim partnerkam iz Evrope, to argumentirajo na način, kot da je Islamska država res neka država "nekje tam doli" in če so se ti borci borili za to "državo", naj tam tudi ostanejo. A zoper tako stališče obstaja vrsta pomislekov.
Prvič, namen odvzema britanskega državljanstva gospe Begum, Londončanki, ki se je v Siriji poročila z borcem Islamske države z Nizozemske in je medijsko najbolj izpostavljena, je bil ta, da se ji prepreči vrnitev v Združeno kraljestvo. Enako več deset drugim Britancem. Glede na to, da je površje Zemlje razdeljeno med države, kje bo torej prebivala? Iz Sirije jo bo oblast slej ko prej izgnala, glede na to, da nima sirskega državljanstva in da se jo pripisuje Islamski državi, ki je vrsto let uničevala Sirijo. Jo bomo sprejeli v Sloveniji? Njo in več sto drugih evropskih borcev? Najbrž ne. Nekje na tem planetu pa se bodo morali nastaniti, glede na to, da jih ne moremo izvoziti v vesolje. Sicer so se britanske oblasti ob odvzemu državljanstva sklicevale na to, da lahko gospa Begum zaprosi za bangladeško državljanstvo, a bangladeška vlada je to možnost zavrnila.

John Edward Linden/Arcaid/Re
Osebni Arhiv
Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta