Pred jutrišnjim odločanjem o načrtu infrastrukturnega ministrstva, da upravljanje mariborskega letališča zaupa državni družbi DRI upravljanje investicij, na vladi, v bitki s časom pospešeno tečejo tudi pogovori z zaposlenimi v podjetju Aerodrom Maribor, brez katerih ta načrt ne more uspeti.
V začetku tedna so se namreč predstavniki DRI skupaj z vršilcem dolžnosti generalnega direktorja za letalski promet Damjanom Horvatom sestali z zaposlenimi v Aerodromu Maribor. Na mizo so jim dali dve možnosti, ali se vsi odločijo za odpoved delovnega razmerja pri Aerodromu Maribor z enomesečnim odpovednim rokom in se s 15. julijem zaposlijo v DRI ali pa bo Letališče Edvarda Rusjana Maribor dan kasneje zaprto.
Če zaposleni sami dajo odpoved, izgubijo pravico do nadomestila za brezposelnost, opozarjajo v sindikatu
Malo nad minimalno plačo
Zaposlene so tako rekoč stisnili v kot in jim dali malo časa za razmislek. Sprva pa naj bi jim ponudili le zaposlitev za določen čas do novembra 2021, ko poteče rok za vračilo 5,6 milijona evrov evropskega denarja. Po posredovanju predstavnika Zveze svobodnih sindikatov Slovenije Boštjana Medika je zaposlenim uspelo predstavnike države prepričati, da jih bo zaposlila za nedoločen čas, tako kot so bili zaposleni do sedaj.
Ni jim pa uspelo doseči nekoliko višjih prejemkov, ki so sedaj malo nad minimalno plačo. Zaposleni so v dilemi tudi zato, ker jim v DRI naj ne bi upoštevali delovne dobe, opravljene v Aerodromu Maribor, kar je pomembno za jubilejne nagrade in odpravnine, ki bi jim tako pripadale. V sindikatu pa zaposlene opozarjajo še na to, da če dajo odpoved sami, izgubijo pravico do nadomestila za brezposelnost.
Licenca odvisna od zaposlenih
Na sestanku naj bi jim bilo povedano tudi, da bo letališče poslej odrto le osem ur na dan in ne enajst ur in pol, kot je bilo doslej. Zato se bojijo, da bodo izgubili še tisti minimalni promet, ki so ga imeli. To je pomembno zato, ker so si v zadnjih mesecih denar za svoje plače v glavnem prislužili sami iz prihodkov tekočega poslovanja.
Spomnimo, da bo ministrica Alenka Bratušek, ki se je pred dnevi prav tako sestala s predstavniki zaposlenih Aerodroma Maribor, dala na sejo vlade spremembo ustanovnega akta državne družbe DRI, po katerem bi ta lahko opravljala tudi letališko dejavnost. Seveda bo za to potrebovala obratovalno dovoljenje javne agencije za letalstvo, ki pa ga ne more dobiti, če vsi zaposleni v Aerodromu Maribor, ki imajo licence za to, ne daje odpovedi in se prezaposlijo v DRI.