Državna pomoč ni "kar tako in ni namenjena podjetjem, ki so bila v težavah že pred krizo"

Petra Lesjak Tušek Petra Lesjak Tušek
22.04.2020 13:12

To je ob predstavitvi likvidnostnega sklopa vladnih protikorona ukrepov dejal Matej Lahovnik, predstavnik posvetovalne vladne skupine, finančni minister Andrej Šircelj pa, da je Slovenija v spopadu s krizo sama in da je bil napačen vtis, da bo EU pomagala z denarjem. Občinam povprečnino zvišujejo na 624 evrov, torej za 6 odstotkov, pričakujejo, da bo denar prišel do ljudi. Nekoliko omiljeni pogoji za subvencioniranje plač zaposlenih na čakanju in razširjen nabor upravičencev.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Minister Andrej Šircelj: "Želimo si, da v Evropi prevlada skupno ukrepanje, solidarnost." 
Robert Balen

Razmere v gospodarstvu se naglo zaostrujejo, močan je padec gospodarske aktivnosti in razmere na trgu dela, soočamo se z najhujšo krizo po letu 2009 s slabimi napovedmi do konca leta, je ob predstavitvi popravkov prvega vladnega paketa in predloga drugega likvidnostnega zakonodajnega paketa poudaril minister za finance Andrej Šircelj. Vlada zdaj pristopa k reševanju krize z likvidnostno pomočjo podjetjem in garancijsko shemo z obsegom dveh milijard evrov. Ključni ukrepi bodo po Šircljevi oceni ohranili delovna mesta in podjetjem zagotovili likvidnost, ki je trenutno ena največjih težav gospodarstva. BDP bi se letos lahko skrčil med 6,2 in 16,1 odstotka, ocenjujejo, razmerje med dolgom in BDP se bo poslabšalo, vendar so javne finance ne glede na dodatno zadolževanje stabilne, je zagotovil. "Moramo se predvsem zanesti sami nase, upamo pa, da bo EU našla rešitve za vse države, ki bodo v pomoč vsem, da bo stopila skupaj, bo humanitarna in se bo zavedala krize, ki ni tipično finančna, temveč je nastala zaradi tretje sile. Želimo si, da v Evropi prevlada skupno ukrepanje, solidarnost. Napačen je bil vtis, ustvarjen v javnosti, da bo EU neposredno pomagala okrevanju gospodarstva z denarjem. Zavedanje, da je Slovenija sama, je zato pomembno tudi v paketu likvidnosti," je poudaril minister. 

Fiskalni prostor ni neomejen

​​Matej Lahovnik, predstavnik vladne posvetovalne skupine, je poudaril, da so pri oceni krize in pripravi ukrepov izhajali iz primerljivih institucij, predvsem so upoštevali dogajanje v Nemčiji in Avstriji in ocene OECD in IMF, ki opozarjata, da bo kriza daljša in bo okrevanje trajalo dlje časa, tudi v povezavi z odkrivanjem zdravila. OECD je v napovedi še konzervativnejši oziroma bolj pesimističen. Nemško industrijsko združenje celo opozarja, da je treba razmišljati dlje, vse do 2021, in sicer v sklopu najprej omejevanja epidemije, potem o povratku iz sedanjega stanja, nato o stabilizaciji in okrevanju in rasti v letu 2022, ko bo gospodarstvo na predkriznih nivojih. Vladi so predlagali dopolnitve, pri katerih je treba upoštevati, da fiskalni prostor ni neomejen, da gre za državno pomoč gospodarstvu in se pri različnih zahtevah gospodarstva zavedati, da bo ta sredstva treba vračati. "To ni pomoč kar tako, ampak zaradi krize, ni namenjena tistim, ki so bili v velikih težavah pred samo krizo," je poudaril Lahovnik. 

 


Gradbeni projekti so ključni za izhod iz krize, je znova poudaril Matej Lahovnik
Robert Balen

Dr. Igor Masten je pojasnil, da je obseg garancijske sheme določen na višini dve milijardi evrov, tip garancij, ki se uvaja, je običajen. "Nabor ukrepov ni zasnovan z mislijo na trenutne potrebe, ampak gleda tudi v prihodnost," je dejal. Želijo stimulirati podjetja, da svoje dolgove do dobaviteljev rešujejo na čim bolj učinkovit način. Nabor razvojnih, strukturnih ukrepov, ki bodo bistveno bolj ciljani, bo sledil v tretjem sklopu. Ukrepi zdaj željo zaliti ekonomijo povprek, ukrepi strukturne narave bodo sledili kasneje, kar je tudi praksa ostalih držav v evroobmočju, je razlagal Masten. Katera podjetja lahko pridobijo likvidnostno posojilo, bodo odločale banke​. Ivan Simič je nanizal nekaj popravkov prvega zakonskega sklopa in poudaril, da so upoštevali večino predlogov iz gospodarstva, so pa pred sprejetjem zakona še vedno možne spremembe. Vlada je omilila pogoje za subvencioniranje plač zaposlenih na čakanju in razširila nabor upravičencev.  Zavod za zaposlovanje je medtem prejel vloge za izplačila za kar 277 565 delavcev. "Številke so velike, zneski so veliki. Pričakujemo, da bodo izplačila pravočasno, prvo bo 24. aprila, ko bodo nadomestilo za marec," je omenil. Nekaj sprememb pri mesečnem temeljnem dohodku, do katerega so upravičeni samozaposleni, kmetje, družbeniki in verski uslužbenci. Pomoči ne bo treba vračati z obresti, sicer pa so doslej za marec prejeli že več kot 36.000 vlog, za april in maj pa po približno 30.000. Če pogoji ne bodo doseženi, bodo podjetja morala sredstva seveda vračati.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta