Tistim, ki so doslej prejemali otroški dodatek, državno štipendijo ali uveljavljali znižano plačilo vrtca ter subvencijo malice in kosila, na center za socialno delo ni treba oddati vloge za podaljšanje pravic. Centri za socialno delo bodo o nadaljnji upravičenosti do omenjenih pravic odločili po uradni dolžnosti. Vlogo pa morajo uporabniki vložiti, če za pravico do otroškega dodatka, državno štipendijo, znižano plačilo vrtca ter subvencijo malice in kosila zaprošajo prvič ali če so jim prejšnjič prošnjo zavrnili. V centrih za socialno delo pa te dni opažajo, da ljudje oddajajo vloge tudi po nepotrebnem, za vsak slučaj.
Nepotrebno dodatno delo
"Za mesec avgust po uradni dolžnosti rešujemo 10.448 vlog," pravi direktorica Centra za socialno delo Maribor Marjana Bravc in poudari, da so na centrih že obremenjeni z odločanjem o javnih transferjih, septembra pričakujejo še okoli 7000 vlog po uradni dolžnosti, ki jih bodo morali rešiti. Zaposleni so tako že zelo obremenjeni z delom, ob tem pa opažajo, da marsikdo kljub temu, da mu to ni treba, odda vlogo za že pridobljeno pravico še enkrat za vsak slučaj in jim nalaga dodatno operativno delo, kar pa vpliva na hitrost odločanja o javnih transferjih, opozori sogovornica. Če bi posamezniki bolj upoštevali navodila, bi lahko preprečili nepotrebno gnečo na centrih in prihranili stroške, ki jih imajo s tem, da se pripeljejo do centrov in tam oddajo vlogo, še pravi direktorica.
Za podaljšanje mesečnih pravic je vlogo treba oddati
Zato da dijaki in študenti ne bodo po nepotrebnem čakali na prvo štipendijo, kot so že kdaj morali, so na ministrstvu za delo, družino in socialne zadeve vpeljali še eno novost. Kot je nedavno pojasnila ministrica Ksenija Klampfer, bodo centri lahko izdali odločbo tistim, ki štipendijo prejemajo, četudi še ne bodo imeli vseh podatkov, ki jih potrebujejo za določitev dodatka za uspeh in za bivanje - torej ocen in kraja bivališča. Dijaki in študenti bodo najprej dobili osnovno štipendijo, ob predložitvi vseh dokazil pa jim bodo izdali dopolnilno odločbo, v kateri bodo pri višini štipendije upoštevali še dodatke. A pozor, dopolnilno odločbo bodo izdali le na zahtevo dijaka ali študenta, tega centri ne bodo storili sami.
Četudi za vse zgoraj omenjene transferje ni treba oddajati novih vlog, razen če za pravico upravičenci zaprošajo prvič ali jim je bila prejšnjič zavrnjena, pa še vedno velja, da morajo upravičenci za vse transferje centru sporočiti spremembe, ki bi vplivale na višino teh, torej, ali se je morda spremenilo število oseb ali upravičencev, o izstopu iz izobraževanja, spremembo dohodka, ki ga posameznik prejema, in nekatere druge okoliščine.
Še vedno je treba vložiti tudi vlogo za podaljšanje mesečnih pravic, kot so denarna socialna pomoč, varstveni dodatek, subvencija najemnine, pravica do kritja razlike do polne vrednosti zdravstvenih storitev, pravica do plačila prispevka za obvezno zdravstveno zavarovanje, saj centri za socialno delo o teh ne bodo odločali po uradni dolžnosti. Pozornost pri oddajanju vlog torej ne bo odveč.