Državni zbor razglasil rezultate novembrskega referendumskega trojčka, poslanci SDS obstruirali sejo

L. M.
23.12.2022 10:46

Državni zbor je na današnji izredni seji sprejel sklepe o razglasitvi izidov nedavnih referendumov o zakonih o RTV Slovenija, vladi in dolgotrajni oskrbi. Vsi trije zakoni bodo v veljavo stopili v sredo.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Zakoni o RTVS, vladi in dolgotrajni oskrbi so na referendumih dobili večinsko podporo volivcev. 
Andrej Petelinšek

Na novembrskem trojnem referendumu so volivci odločali o noveli zakona o RTV Slovenija, o spremembah zakona o vladi in o spremembah zakona o dolgotrajni oskrbi. Vsi trije zakoni so na referendumih dobili večinsko podporo volivcev. Za zakon o vladi je glasovalo 56,7 odstotka, za zakon o dolgotrajni oskrbi 62,3 odstotka, za zakon o RTVS pa 62,8 odstotka volivcev. Državna volilna komisija je že prejšnji teden sprejela poročilo o izidih referendumov in ga objavila v uradnem listu, a je bila zoper poročilo še možna pritožba na vrhovno sodišče. To možnost so izkoristili v gibanju OPS, ki ga vodi Ladislav Troha, vendar pa je vrhovno sodišče njihovo pritožbo zavrglo, ker je bila prepozna. Poročilo DVK o izidih referendumov je s tem postalo pravnomočno.

Godec: Odločitev vrhovnega sodišča še ni pravnomočna

Poslanci opozicijske SDS so današnjo sejo obstuirali, ker po njihovem mnenju odločitev vrhovnega sodišča še ni pravnomočna, saj še ni bila vročena vsem strankam v postopku, in sicer pritožniku. Vodja poslancev SDS Jelka Godec je na seji pojasnila, da izidom referendumov ne oporekajo, saj da je bila volja ljudstva jasno izražena, nasprotujejo pa nadaljnim postopkom, kot je bilo spreminjanje rokovnika DVK, ki je odločila, da bo referendumske izide potrdila prej in da ne bo ugotavljala kvoruma, ker ta ne bi vplival na rezultate glasovanja. "Menimo, da samo obvestilo vrhovnega sodišča, da je prejelo eno pritožbo in da jo je zavrglo ter še isti dan odpravilo strankam, ne predstavlja pravnomočnosti te odločitve," je dejala Godec in dodala, da državni zbor sklepov o razglasitvi referendumskih izidov danes še ne bi smel obravnavati.

Ljubljana. Državni zbor. DZ..Poslanska vprašanja. Tatjana Bobnar, Robert Golob, Jelka Godec.FotoRobert Balen
Fotorobert Balen

Predsednica državnega zbora Urška Klakočar Zupančič pa je na drugi strani poudarila, da je pravnomočnost v tej zadevi po mnenju zakonodajno-pravne službe državnega zbora nastopila s sprejemom odločitve vrhovnega sodišča. "Kdaj bo pritožnik dvignil pošiljko in se seznanil z odločitvijo, v tej zadevi ni pomembno. Pravnomočnost nastopi z dnem izdaje odločitve, državni zbor pa mora v osmih dneh po pravnomočnosti odločitve razglasiti rezultate referenduma," je pojasnila Klakočar Zupančič in dodala, da bi lahko državni zbor kršil zakon, če bi čakali na dvig sodne pošiljke s strani pritožnika.

Vsi trije zakoni bodo v veljavo stopili v sredo

Po današnji razglasitvi bodo referendumski rezultati v torek objavljeni v uradnem listu, vsi trije zakoni pa bodo v veljavo stopili v sredo. To je pomembno predvsem zaradi sprememb zakona o dolgotrajni oskrbi, ki prinašajo zamik izvajanja sedanjega zakona, ki bi začel veljati prvega januarja 2023, ko bo v veljavo stopila novela zakona o vladi, pa se bo lahko začela reorganizacija vlade. Z dnem uveljavitve zakona bo zaradi novih oziroma spremenjenih resorjev mandat po samem zakonu prenehal štirim ministrom: gospodarskemu ministru Matjažu Hanu, okoljskemu ministru Urošu Brežanu, kohezijskemu ministru Aleksandru Jevšku in pa ministrici za digitalno preobrazbo Emiliji Stojmenovi Duh. Vsi štirje ministri bodo morali vnovič na zaslišanja v državni zbor, do ponovnega imenovanja pa bodo opravljali tekoče posle.

Premier Robert Golob bo moral v desetih dneh od uveljavitve zakona v parlament poslati listo ministrskih kandidatov. Ker bosta postala kandidata za vodenje novih resorjev, bosta morala s funkcij odstopiti šolski minister Igor Papič in infrastrukturni minister Bojan Kumer. Papič, ki je predviden za vodenje novega ministrstva za visoko šolstvo, znanost in inovacije, in Kumer, ki bo vodil novo ministrstvo za okolje, podnebje in energijo, bosta morala prav tako ponovno opraviti zaslišanje pred poslanci. Po tem ko se bo državni zbor seznanil z njunima odstopoma, bosta Kumer in Papič do imenovanja svojih naslednikov opravljala tekoče posle. Za vodenje infrastrukturnega resorja je predvidena Alenka Bratušek, za vodenje šolskega resorja Darjo Felda, ministrski ekipi pa se bo pridružil tudi Simon Maljevac, ki je kandidat za vodenje novega ministrstva za solidarno prihodnost. Zaslišanja starih in novih ministrskih kandidatov, predvidoma tudi kandidata za novega notranjega ministra, bi se v parlamentu morala zvrstiti v drugem tednu januarja.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta